Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poezi malli, lot, dhimbje ......

+3
Shota
Naki
Alba
7 posters

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Alba Fri Jun 06, 2008 8:45 pm

Malli mė merr ngaqė tė kam pak larg,
e sje nė tė miat pėrqafime
Sa herė o drita e syve tė mi,
nė ėndėrr tė kam thirrur
Ku je o princi im ?

Sa e trishtuar kam qenė
kur zgjohesha nga ėndrrat
dhe ty s'tė kisha pranė
veē pėshpėrisja me vete
ku tė kam o ylli im
se shpirti larg teje shumė po mė dhėmb...


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ishte natė e gjatė
nga malli pėr ty
mė rrodhi loti nga sytė
dhe buzėt e mia lagu e aty ndaloj..

S'dija ētė bėja gjė tjetėr
vetėm thashė
mė "fal zemėr qė po tė tradhėtoj"
Mos u zemro shpirtė
qė tė kam tradhėtuar
se ishte loti qė buzėt njomi
pa mė pytur mua!!
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 39
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Alba Wed Jun 11, 2008 5:11 pm

Ndoshta s'jam ajo qė isha
e di qė e jotja mė s'do jem
ėndrrat qė une kisha
emrin tėnd s'do ta kenė
Gjithė kujtimet do ti shuaj
mė s'dua tė tė shoh me sy

Ti jeto me kė tė duash
Se unė jetoj edhe pa ty!!!
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 39
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Alba Mon Jun 16, 2008 5:00 pm

Ē'duhet tė jap qė tė k'thej kohėn pas ?
Pse qenka kaq e vėshtire jeta pa ty?
Shpeshherė kaloj rrugės tėnde
me shpresėn se do tė takoj ty, por ėshtė e kotė.

Eci ashtu e vetme, sytė tek imagjinata ime qė je ti
Mes fjalėve tė heshtura, dėgjoj hapat e mia
Por dėgjoj dhe hapa tė tjerė qė mė ndjekin nga pas
K'thej kokėn se mos je ti, Por... shoh imazhin tėnd,
qė largohet prej meje e kthehet nė vegim.

Pse ėshtė kaq e pamundur jeta pa ty?
Ngre sytė nė qiell dhe shoh retė,
por ato kan formuar imazhin e fytyrės tėnde.
Por dikush mė bie me sup, dhe ai imazh zhduket

Eci... nė ato rruge pa fund, mundohem ta ndėrroj rrugėn
Por ē'do rrugė mė ēon aty ku ne u takuam pėr herė tė parė
Atje ku lumturia erdhi tek unė,
por mbeti aty se nuk mė ndoqi nga pas....

Ndez njė cigare, se ndoshta kujtimi yt digjet bashkė me tė
Por nė fakt po digjej jeta ime...
Vetmia shtohej, dashuria gjithashtu...

Vetėm njė pyetje kam: Mė thuaj vetėm njė mėnyrė se po ēmėndem...
Mos ndoshta rruga mė e mirė ėshtė vdekja??
Do ishe i lumtur ti pėr largimin tim pėrgjithmonė???

Edhe pse larg teje, ē'do ēast pėr ty dhe me ty e jetova
Pėrsėri tė them Tė Dua , por si duket kjo s'ėshtė me e rėndėsishme pėr Ty ..... !!!
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 39
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Naki Tue Jun 17, 2008 5:49 pm

Raza ime ....

Mendo nje cast
Nje cast per vete
Se je e shemtuar
Sa ska ku vete.

Kerkoj nje premtim
Nga ty un dua
Ndroje suratin
Se sben per mua

dhembet e tu te bukur
sa ti kam zili
1 e ke te bardh
3 i ke te zi.

qe kur te takova
e deri ne ate dite
mallkoj ate
qe te nxori ne drite.

Megjithese kam vazhduar
mjekime ne shume vende
kurre se kam haruar
eren e sqetlles tende.
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Shota Wed Jun 18, 2008 2:33 pm

Hahahahahahahaa sa i paftyre je mo po me lexu Raza ska kuptim
Shota
Shota

Numri i postimeve : 5
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Alba Mon Jun 23, 2008 3:24 pm

Doja qė tė fshihesha ,
tė arretisesha nga kjo heshtje e mallkuar
E pėrlotur me dhimbjen
s'po shihja dot dy sytė e tu tė shkruar

Doja qė tė ikja
pėr mua mos tė kish mė kthim
Tė zhdukesha bashkė me fatin tim
Por a mund ta harroj besėn,
fjalėn qė dham ne dy
Se dhe po tė vdisja, trishtim do lexoja nė sy

Nata po mė vret, por po mė lė tė gjallė
Ti ike , por jetės kurrė sdo ja bėj hallall
Mė ndau nga ty, mjerim mė ofroi
Mė la lot nė sy, vetėm tė jetoj

E shpesh nė ėndrrat e mia ti vjen me furi
Ėngjell i bukur mė zgjo nga kjo vetmi
Por ēdo gjė mbetet ėndėrr se ti nuk je
Jeton nė tjetėr botė,
por tė lutem mė prit se dhe unė do vi atje...
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 39
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Musafir Tue Jun 24, 2008 7:21 pm

te dashurova ty.....
por shum qenkam zhgenjy
dashurova me shpirt e zemer
e ti me ke dashuru vetem si emer..... :cry:


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Annika Tue Jun 24, 2008 8:24 pm

Dashuri arrij....
Dashuri dėmtoj....
Asnjeri mund interpretoj dashuri....
Po ty....imi (ai) gjithcka
:K
Annika
Annika

Female
Numri i postimeve : 183
Reputation : 0
Points : 3
Registration date : 17/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Naki Tue Jun 24, 2008 9:43 pm

Annika shkruajti:Dashuri arrij....
Dashuri dėmtoj....
Asnjeri mund interpretoj dashuri....
Po ty....imi (ai) gjithcka
:K
Laughing Laughing Laughing Laughing oj inxhja Nazli lesh e ke bo krejt po qysh edhe arrij edhe demtoj eeeee Laughing Laughing Laughing
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga gazola Tue Jun 24, 2008 10:31 pm

Naki shkruajti:
Annika shkruajti:Dashuri arrij....
Dashuri dėmtoj....
Asnjeri mund interpretoj dashuri....
Po ty....imi (ai) gjithcka
:K
Laughing Laughing Laughing Laughing oj inxhja Nazli lesh e ke bo krejt po qysh edhe arrij edhe demtoj eeeee Laughing Laughing Laughing


hahahhaha shum e bukur kjo poezia annika puc
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Musafir Tue Jun 24, 2008 11:55 pm

Sonte e vetmuar jam per ty po mendoi.....
I lutem Zotit ku esht ai apo kurr s“me dashuroi.
Amendoi ai per mua apo kurr su mendua
une po vdes per te e ai per mua s“mendon
athua Zot a e din ai sa shum ne zemer po me lendon.....


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Musafir Wed Jun 25, 2008 12:02 am

ta dhurova zemren,
ti me lendove,
ta dhurova dashurin,
ti me largove,
ta dhurova syrin ,
ti me verbove,
ta dhurova jeten ,
ti mua me harrove.....


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Musafir Wed Jun 25, 2008 12:52 am

dhimbje ne zemer,,

avione qe ulen,
te tjer qe ngrihen,
valigje qe zbrazen ,
enderra qe fiken,

syt te permalluar,
nje lot i perthar,
buzet qe dridhen,
e s“thon dot nje fjal,


nje zemer e lodhur,
nga zhgenjimi i thurrur,
nje enderr e tretur,
ne shkretetir ne pluhur,

nje yll qe me ndjek,
i heshtur nga lart,
me lodhi gjithcka,
shpirti mu plak,

me lodhi ky fat,
me hedh e me pret,
dhimbja sot qan,
me lodhi kjo jet,,,..


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Annika Wed Jun 25, 2008 11:23 am

gazola shkruajti:
Naki shkruajti:
Annika shkruajti:Dashuri arrij....
Dashuri dėmtoj....
Asnjeri mund interpretoj dashuri....
Po ty....imi (ai) gjithcka
:K
Laughing Laughing Laughing Laughing oj inxhja Nazli lesh e ke bo krejt po qysh edhe arrij edhe demtoj eeeee Laughing Laughing Laughing


hahahhaha shum e bukur kjo poezia annika puc

Sad une perpiqem :roll:
Annika
Annika

Female
Numri i postimeve : 183
Reputation : 0
Points : 3
Registration date : 17/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Annika Wed Jun 25, 2008 11:37 am

Ku ėshtė dashuri.....
Ku je dashuri.....
Ku po shkon dashuri.....
Kush ėshtė ai/ajo.....

:roll:
Annika
Annika

Female
Numri i postimeve : 183
Reputation : 0
Points : 3
Registration date : 17/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga gazola Thu Jun 26, 2008 11:34 am

DY PIKA LOTI...


Dy pika loti, me rrodhen nga syte
Mbi letren qe po shkruaja, me rane
Thelle me tronditen, ne shpirte
Shpejte, nga letra u thane.

Mbi fjalen, ku qe shkruar "Te dua"
Pikat e lotit tim, rane
U treten me bojen e shkruar
Ku nje shenje te vogel, lane.

Pra me boje dhe me lot
Ti shkruajta ty, keto fjale
Nga ketu larg, ku s'te shoh dot
E ku te kujtoj me shume mall.

U bene kohe, qe jam larguar
E ne zemer, vazhdoj te te mbaj
Ndoshta, edhe te kam lenduar
Te lutem, besome se une s'kam faj.

Kur letren, ti ta marresh
Lexoje ne vetmi
Dhe lotet, qe do te derdhesh
Mos te ti shohe, njeri!!!...
Mall

Eshte mesi i nates
yjet kane dale
permbi tastier hutuar rri
mundohet mallin ta largoj
mundohem heshtjen ta perpij


vall ku do jesh keto caste ti
dua patjeter te perqafoj
dua te shof ne syte e tu
dua te ndjej qe jetoj

me prek ne sy, ne buze, ne floke
me prek ngadale, por mos me zgjo
me fol ne vesh, ato qe ndjen
te lutem fol, vetem fol

dua te ndjej, se te kam prane
dua te prek, kam mall per ty
me ler te puth, edhe pse larg
na la kjo jete ne te dy

mos ik ti kurre nga endrra ime
aty qendro me ledhato
sado larg teje un do jem
te lutem kurre mos me harro

ja dhe tani, e njejta enderr
te shof cdo nate me lot ne sy
por ti se di,,ste kam treguar
sa mall qe kam un per tycmendur

Me thane se jam e cmendur
E cmendur se ndjej dashuri
Me thone se jam e cmendur
Se mall ndjej te shkruaj poezi
E cmendur me thone se jam
Se besoj tek ti
Se puthjet e tua jane bosh
Jane fare pa dashuri
Oh e cmendur un jam
Se besoj tek ti
Se te dashuroj pa hile
Vall kjo quhet cmenduri???
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Alba Wed Jul 02, 2008 5:33 pm

Njė ditė feste ishim tė ftuar ne tė dy
Tė gjithė vallėzonin nga gėzimi
e unė as guxoja tė shikoja nė sy

Pse vallė fati na solli kėtė takim
Pse vuaj kur jam unė ajo qė tė dhurova lėndim
Ndoshta ndonjėherė do arrijsh ta falėsh egoizmin tim
Se unė tė fala dhimbjen, e ti vėē dashurinė....

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

Nėse do vdes papritur
mos u habisni shumė
mos derdhni lot pėr mua
se vdekja ėshtė qetėsia qė dua....

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

Nuk bėj shaka kur them se vdekjen do ta thėrras
Nuk bėj shaka kur them se veten do ta vras
Tani qė nga ti mė larguan
Si hije jam mbi kėtė tokė tė mallkuar...

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ

Si fėmijė pa faj sytė mė lotojnė
Zemra mė rreh fort, kur ty nis tė tė kujtoj
Ti je shumė larg nga unė
qė tė tė mė shohėsh, se po vuaj shumė .....
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 39
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Alba Fri Jul 25, 2008 8:00 pm

Pse...

Pse vallė ende tė dua,
kur e di se ti mė ke harruar?
Pse vallė tė dashuroj,
kur dashurija mes nesh mbarojė?
Pse vallė mendoj pėr ty?
Ndoshta Se smundem ti harroj ata sy.
Ata sy qė mė kan borxh, njė dashuri, njė lumturi.

Mė hidherove nė zemėr dhe mė le nė vetmi,
Ku e le guximin dhe premtimin pėr kėtė dashuri?.
Kur i kujtoj ato fjalė qė mė mashtruan,
Dhe ende prapė se prapė me zemėr tė lėduar
Tė tė them se pėr jetė
...........TĖ DUA.............
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 39
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Morena Fri Jul 25, 2008 8:47 pm

Unazen e dikujt tjeter ne gisht do mbaj
sa here qe ta shoh,me mall per ty do qaj
ti me mungon,krejt cka je
une te kerkoj po ti askund s'je.
Tjetrin ne krah e ty ne zemer
jam bush me mekate qe s'ju ve dot emer
por mekati me i madh per mua mbete ti
po si cohet jeta me keto marrzi.
Tjetri me puth buzen ,dhe me perqafon
une mbyll syte ,dhe mendja tek ti shkon.
Rruges e shoqeruar duke kaluar me ate
Zemra ndalon rrajehet s'dua te shof asgje.
Une te dua ty ,me tjeter do jetoj
ai flet me mua,une emrin tend shqiptoj
pse qenka nda me hile keshtu kjo bote
ne moshen me te bukur me jetuar me lot...!!!?

Morena
Morena
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 621
Localisation : Andej kendej
profesioni : Studente
Reputation : 3
Points : 48
Registration date : 26/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Naki Fri Jul 25, 2008 9:38 pm

Ah zemren
ne 7 pjese ma ndave,
si shigjeta helmuese
erresira tani ra
vetem kandilat tani ma ngohin kete zemer te coptuar..
Ah valle mos jam enderr ???
Ah sikur te isha enderr....
Nuk ka nevoje te me futesh thiken ne zemer
une dhembjen te njete do ta kem,
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga gazola Sat Jul 26, 2008 7:45 pm

Dhe ditėt ikin......Ikin ditėt ikin,
tash u bėnė dy javė,
qe kur s`jemi bashkė,
qė kur s`jemi parė....


Unė erdha kėtu,
Ti mbete atje,
dy zemra u ndanė,
shpirti copė u bė!


Dhe mbeten kujtimet,
me dhėmbje e mallė,
kur isha pranė teje,
kur m`kishe perballė!


Sa ishim tė lumtur,
sikur zogjtė nė qiell,
neten ditė e bėnim,
e ditėn pranverė!


Te qetė bisedonim,
mbshtetur n`krahun tim,
numeronim yjet,
dhe zogjtė n`fluturim!


E qeshnim e qeshnim,
me lotė e gėzim,
me zjarr e flakė zemre,
me mallė n`perqafim....


Sa shpejt iken ditėt,
sot prap jemi larg,
me endrra e shpresa,
sėrish t`jemi bashkė!
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga gazola Sat Jul 26, 2008 7:46 pm

Kur jam pranė teje!!!!


Kur me falė shikimin,,
dhe levize atė vetull,
shpirti zjarr me ndezet,
si vullkani i fjetur!


Kur mė falė buzėqeshjen,
dhe ikė me nxitim,
zemra flakė me ndezet,
me t`marr n`perqafim....


Kur ulė kokėn poshtė,
dhe fshehtas m`shikon,
mė ndezė flakė tė tėrin,
mė djegė, mė pėrvlon.....


Pranė meje kur ecė,
dhe bėnė se s`mė shef,
copė mė bėhet zemra,
pseeee behesh se s`m`njef ???


N`telefon kur m`therret,
dhe zėrin ta ndiej,
humbi krejt i tėri,
vetes vend si gjėj....


E kur te kam pranė,
dhe prekė lekuren tende,
si besoj dotė vetes,
them mos jam nė ėndėrr!!!!!
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga gazola Sat Jul 26, 2008 7:51 pm

Vraje heshtjen.....

Pse rrinė e merzitur,
ma falė atė buzėqeshje,
hape zemren moj,
mjaft ndejte ne heshtje.....


Hejjj, s`ėshtė turp tė duash,
mos me rri e strukur,
ndegjo zemren tėnde,
mos hesht, qeshu e lumtur.....


Vraje, vrajeeee heshtjen,,
mos mu mbyll n`mendime,
qeshu per te ardhmen,
ndegjo fjalen time....


Jo veq per nje ditė,
as per pese a gjashtė,
unė tė dua per jetė,
gjithmonė kam me t`dashtė....


Jeta ėshtė e shkurter,
mos kujto te djeshmen,
jeto jeten tende,
per t`sotmen e t`nesermen...Nese……

Nese diteve t`ardhshme,
kendej dukem rralle,
ta dish se m`mungon,
dhe n`shpirt ndjej shume malle….


Nese shkruaj pak,
dhe rralle ketej kaloj,
prap jam ai i djeshmi,
dhe te dua njesoj….


Nese kur je ketej,
t`mungon fjala ime,
mos mendo se s`te dua,
kujto zemren time!!……


E nese gjate s`dukem,
ndoshta jave e muaj,
te lutem kujtom,
mos harro me shkruaj!!….


Nese shume ke malle,
dhe per mua mendon,
te lutem mos vuaj,
me thirr n`telefon!!.....


Dhe nese t`vuan shpirti,
dhe per mua ndjen mall,
kudo n`bote po t`jeshe,
me thirr, kam me t`ardhe!!.....


Thashė tė te kujtoj......


Pasi erdha ketej,
thash te t`kujtoj pak,
me nje pershendetje,
se m`mbetet merak….


Ne kete ditė te ftohtė,
thash ta them nje fjale,
te ta ngroh pak shpirtin,
te ta shuaj ate mallė..


Thash te te kujtoj,
se kan mbete pak javė,
e vjen prap Pranvera,
po, po kam e ardhė!....


Thash te te kujtoi,
se dhe lulet qelin,
dhe gjelbrojne livadhet,
e pemet shtat hedhin…


Edhe une e ti,
nganjeher me frige,
do te shifemi me shpesh,
fshehtas driten fikė!....


Dhe ashtu ne terr,
do te ikim si hije,
si zogje te lazdruar,
qe kėndojne me shije!....


Edhe ashtu fshehtas,
do t`dalim n`livadhe,
e lidhe dore per dore,
do te hedhim valle…


Dhe te perqafuar,
do t`ulemi ne toke,
do t`bej gjerdan lulesh,
e ta veje mbi floke!...


Dhe me lule t`fresketa,
tu t`shique tu qeshe,
do t`bej kurore lulesh,
te te shpall mbretereshe!...


T`qeshim t`perqafuar,
me gjerdan ne fyt,
ti mbreteresha ime,
une sherbetori yt!...


Dhe t`bėhem i yti,
une sherbtor i vuajtur,
te te sherbej Ty,
veq ti t`jeshė e lumtur!
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga gazola Sat Jul 26, 2008 8:00 pm

Me nje mallė.......Me nje mallė plotė dhembje,
ndalem shkruaj keto fjalė,
tu folė vet me veten,
tu t`mendue pa ndalė!


Dhe me dridhen duart,
pak me frigė e mall,
them mos me harrove,
se gjatė s`tė kam parė..


Dhe marr telefonin,
e dua te t`therras,
jo, them vet me veten,
me mirė mos tė flas...


Me mirė ėshtė te heshti,
se mos po t`lėndoj,
s`dua as te t`shkruaj,
pasi ty s`te takoj!!!...


S`dua jo jo s`dua,
ta ndezė ate zjarr t`vjeter,
ti tash je me tjetrin,
dhe unė kam nje tjeter!!..


Na denoi dhe koha,
patem kėtė fat t`hidhur,
te tretur te ndarė,
te dytė kėmbė lidhur!!!...


Ohhh sa vonė u njoftem,
shumė vonė per t`qenė bashk,
t`kthehej koha mbrapa,
tjeter s`kisha dashtė!!!


Ahhh te kthehej koha,
dhe te ndalesha n`vend,
dhe si i verbuar,
t`hidhesha n`krahun tend...


E me lot e mall,
te t`merrja ne duar,
e t`jetonim bashk,
perjetė t`dashuruar!!!

Une dhe Ti


Nga larg te shikoj,
pa t`thėnė asnjė fjalė,
tek kalon me shoqet,
e qeshesh plotė mallė...


Vijė tek shkolla jote,
e ndalem pres n`derė,
shpesh nga dy-tre orė,
veq me t`pa njeher!!...


Dhe ashtu nė heshtje,
prap t`shikoi nga larg,
s`kam guxiim te t`flas,
veq ulem ne prag!!...


O zot sa kam frigė,
me t`shikue ne sy,
them mos pom`heton,
se mendoj per Ty ....


Shpesh them vet me teve,
sot do t`them ca fjalė,
por prap ndali veten,
se zemra s`me mbanė!..


Ah ta kisha ditė,
a m`mendon ndonjeher,
a mos te pelqej,
per Ty a kam vlerė!!...


A te bie ne sy,
po n`enderr a me shef,
veq me`m folė njeher,
ohh zot, sa kam qef....


Jooo do pres dhe pak,
dhe po rri pa fjalė,
veq nje ditė do`t plasi,
ne rrugė kam me`t`dalė..


Dhe do ta them troq,
se te kam ne zemer,
se jetoj per Ty,
se ta dua ate emer...


Do ta them sa`t`dua,
se pa Ty s`kam jetė,
per mua gjithqka je,
mjaft me mjaft jam tretė!!


E ti thuam POOO,
thuaj t`lutem thuaj,
mos me thuaj Joooo,
mos se m`bėnė tė vuajjjj!


O Vdeksha per TyyyyO vdeksha ne prehrin tend,
u bėfsha unė tokė per TY,
mos i gjetsha kurrė vetes vend,
nė vdeksha pa t`pa me sy!


O kurrė unė dritė mos pafsha,
u shkrifsha si fluskė dėbore,
ne mbetsha pa dalė me ty,
pa t`folė pa t`kapė per dore...


O kurrė qetėsi mos paqa,
mos i gjetsha kurrė vetes vend,
pa shijue buzeqeshjen tende,
pa u tretė n`krahėrorin tend...


Jo jo pa ty mos jetofsha,
u digjsha ne ferr i pa shpresė,
ne mbetsha pa shijue shpirtin tend,
pa te dasht, pa te prekė s`mund te vdesė!


O zotttt, pa Ty s`mund t`jetoi,
qetsi s`gjej dot ne asnje vend,
u bėfsha shpresė e zemres tėnde,
u mbytsha ne detin e shpirtit tend!Ne pritje per TY!Ti qe me buzeqeshe nga larg,
dhe zėrin ate ditė ta degjova,
me thuaj kur do te jemi bashk,
me thuaj, me thuaj se mbarova....


Se do te jemi nje dite bashkė,
me the dhe me fale nje premtim,
oh zottt sa ngadal ikin ditėt,
sa me zjarr e pres atė takim!


Dhe mendoi e mendoi me veten,
athua si do te ndjehem me Ty,
a do`t`kem forcė tė tė pėqafoi,
a do`t rrjedhin lotė nga keta sy...


A do t`me dridhet zeri kur te shof,
a do t`mundem ne sy te`t`shikoi,
apo pran teje do`t`ndjehem i hutuar,
dhe i qeshur,me mallė te shtrengoi!!!!


Ohh zot sa ngadal ikin ditėt,
dhe ca javė e do te jemi bashkė,
une e ti, ti me mua e askush tjetėr,
te lire, te lidhur kem me u dashtė!

Pa titull!Unė dhe Ti
Njė jetė me dashuri!!


Ti dhe Unė
Njė dashuri e pafund!!


Ti me Mua
Mė don sepse tė dua!!


Unė me Ty
Perjetė bashkė ne tė dy!!


Ne dy bashkė
Te dashuruar deri ne asht!!


Pseeee???Heshtttt!!!
Dhe mos mė thuaj asnjė fjalė,
mė lerė me dhėmbjen time,
se fjala dhembjen s`ma ndalė!


Ikkk!!
Largohu dhe lermė tė qajė,
Tė qajė dhe shfryej zemren time,
Se lotėt mė s`mundė ti mbajė!


Po pseeee??!!
Po pse me mashtrove, me thuaj??,
Pėrse me genjeve, pėrse???
Pse po me bėnė te vuaj???


Largohuu!!
Largohu e lermė tė vetmuar,
Si munde te jeshė e tillė??,
Unė kėtė se kam merituar!!!


Mos folė!!
Se kurrė mė s`te besoj,
se me vrave ne shpirt, me mbyte,
ti e din se pa Ty s`mund t`jetoj!!


Shkooooo!!!
Ikk dhe harrom per jetė,
se ti s`me meriton,
ikkk, mjaft mė, lermė tė qetė!!!
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Morena Mon Jul 28, 2008 6:45 pmKetu te dua

Ketu te
dua.
Ne pishat e errta qe era ngaterron
Ndricon hena mbi ujrat e
vrullta.
Pershkruhen dite te njejta qe ndjekin
njera-tjetren.

Mjergulla shkrihet ne figura kercimi.
Nje pulbardhe
argjendi shkeputet nga perendimi.
Ndonjehere nje vele. Larte, lart
yje.

Ose kryqi i zi i nje anije.
Vetem.
Ndonjehere me kap agimi,
dhe i njome eshte madje edhe shpirti im.
Tingellon, e ritingellon deti i
larget.
Ky eshte nje port.
Ketu te dua.

Ketu te dua dhe me kot
horizonti te fsheh.
Po te dashuroj midis ketyre gjerave te
ftohta.
Ndonjehere puthjet e mia shkojne mbi ato anije te renda,
qe
vrapojne neper det atje ku nuk arrijne.
Shikohem qe tashme i harruar si keto
spiranca te vjetra.
Moli eshte akoma me i trishte kur e prek mbremja.


Jeta ime stermundohet me kot e uritur.
Dua ke nuk kam. Ti je kaq i
larget.
Merzitja ime lufton me perendimet e lehta.
Por nata arrin e fillon
e palevizshme.
Hena rrotullon shiritin e saj te endrrave.

Yjet me te
medha me shohin me syte e tu.
E sepse une te dua, pishat ne ere,
duan te
kendojne emrin tend me fletet e tyre.
Morena
Morena
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 621
Localisation : Andej kendej
profesioni : Studente
Reputation : 3
Points : 48
Registration date : 26/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi malli, lot, dhimbje ...... Empty Re: Poezi malli, lot, dhimbje ......

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi