Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poezi humoristike

Shko poshtė

Poezi humoristike Empty Poezi humoristike

Mesazh nga sajmir_pasha Mon Jun 25, 2007 10:22 pm

11 Vjecari Catist
----------------

"Chat-ist i vogėl jam
operatorėt frik s'i kam
10 marr ne mėsime
babin peshkatar e kam
mami shet fruta perime.

Me shoket on- line
bėjm' gallat pėrdit
t'u u sha me fjalė
mė keq se sa fėmitė.

Shoqet i kam t'mira:
ca jan' t'bukra kinge
e ca jan' shėmtira
disa shtirren t'zgjuta
dhe te fusin kunja
po un kam qen' portier
dhe nuk pys pėr bomba.

Rroft interneti
se na qiti m'drit
shėroi edhe gjyshin
qė s'shifte ka syt.

Nė shtėpine tonė
e kena bo me listė
n'orėn 5 tė mjesit
nizet kompjuteri shpisė.

I pari ėshtė babi
qe rri lexo lajme
po jan me figura
e me teta te zhveshme
se i pash i ditė
ke vrima e derws
dhe ai po thoshte:
"Ene kėto rruspie
te lejn pa menje !"

Pastaj futet gjyshi
qe kliko ke bursa
se lek ka investu
do me i shtu me tepwr
se Sudja i pat mor ne brekt!!!
Gjyshin e kam trim
futet dhe n chat
me emrin "i bukri"
i hodhi ne tok grat.

Pastaj gjyshja vje,
futet ne dhom
i rras gjyshit shpulla
se ngeli nė chat
me robt tu u zon
e na flliqi fare
ktė' mhallen ton.

Ka ora 7 mami vje me vrap
kliko te horoskopi
me pa a o' me fat
pastaj shko ke ca
faqe kot m koti
me lule e lajna,
ku shesin rroba t'vdekmish,
bizhuteri gabi
dhe receta supash
me lwkure arabi.

Masanej m'syn gjyshja,
po mu nuk me lejn,
m bojn gati shpejt
e me nisin n'shkoll.
Gjyshja shko ke lojnat,
kazinot, bixhozi
se luhen pa pare
dhe fito dollar.
U bo nja 2 vjet
qe lu pa pushu
po gjo i mu*
ajo s'ka fitu
se i bojn me hile
- me thot ajo mu.

Deri n'orn 1
n'rrojn venet me gjyshin
karrigen ngroft e majn
deri sa vje klyshi,
- kshu m'qujn ato mu.

Pėr 5 minuta drek haj un'
i laj durt shpejt
me uj, pa sapun
shkoj dhe puth gjyshin
dhe i them t'u ju lut
venin te ma lshoj
se kam rradhn un'.
Ai m shikon dhe thot me prti:
"H mor kopil a u ktheve ti?
'ne kaq shpejt sot
apo i le or't e funit
pr me ardh n shpi?!?"
Jo mr - i them una
- kisha 6 or
dhe mezi kam ardh
se po bie ne bor !!!
Hmm ,- thot gjyshi
dhe shkon n dritare,
kur born shikon
ai habitet fare.
Bre, bre- thot' edhe kokėn tund
- dikur binte me flok
tani e hedhin kshtu me 1 cop,
po si nuk e pash fare,
po kur ra ne tok ?!?
Po kshtu ėshtė kur rri aty
ulur mbi ekran e merresh me lop !!!
- ja pret gjyshja teksa gjelln bn.

Me vrap ne karrige
shkoj e ulem un'
me miun e vogėl
klikoj tek chat-i, ose atia,
si i thot' pėr shkurt ajo teze Xhevrija.
Dhe futem ke Dhoma Shqipria
pickoj nja 2 goca
e shkruj zhgarravina,
ngacmoj Lozonjaren se ajo lu me mu
e shtyj katunaren se ajo do pak dru
i boj filma Lolitas
se ajo m'do shum' mu
kujto se jam i mir,
20 vjeē djal' me pasuni e vetur
ne kup pėr tu pir.

Ene kshu me rrena
kam zon 2 dashnore:
njėra quhet Djella tjetra Salvatore.
E para ėshtė stiliste, e dyta piktore,
thon jan' simpatike
po m'duken konviktore,
m'thon se jan puntore,
sidomos me goj, qndisje e pun' dorė.
Po gjyshi m'ka thon:
femnave naze mos u boj
se t'gjitha jon t'veanta
asnji nuk o isoj !

Dhe ort kalojn'
prindrit ne shpi vijn',
mami thesin e lakrave ke dera e hedh
shtrihet ne divan
se o bo telef.
Babi vje m von
sjell 5 a 6 peshq
duket shumė i lodhur
me flokt si dreq.
E plas muhabeti, lesh politike
Fillojn' t'shamet keq
fluturojn' jastikt,
po un rri ke dhoma e myllem me cels
Kompjuterin s'e lėshoj deri nesėr n'mjes
===============================================
Tė dashures nga njė matematikan
---------------------------------
Ty po tė drejtohem,vajzė moj syzeze
me do a sme do,kjo ėshtė hipotezeƃā€š Poezi humoristike Merzi

Pamja jote e ėmbėl,posi teoreme
kur te shoh pėrpara,sikur zgjidh problemeƃā€š Poezi humoristike Love

Ti je elegante si ekuacion
mesi yt i holle posi ypsilonƃā€š Poezi humoristike Marinar

Supet delikate,pika infenksioni
qafa si cilinder,koka si trung koniƃā€š


hunda si segment,posi reze drite
veshet simetrike balli si orbiteƃā€š

Buzet si elips,mjekra si kupole
sytė si dy vatra,vetull paraboleƃā€š

Cmi ke ndare aq bukur floket si spirale
oj tu thafte dora si me simetraleƃā€š

reze rezatojne syt e tu te qeta
njeri reze alfa,tjetri reze betaƃā€š

pėr ty psheretimat qe dalin rethore
hapen vale-vale si rathe bashkqendroreƃā€š

unė e ti njė thyese lidhur ne njė bosht
ti numerusi sipėr,unė emerusi poshtėƃā€š

po s'tė bėra jetėn diell si pranvera
cvite me janė taksur mi shumezofte zeruaƃā€š

dashurisė pėr ty mos ti shuhet vapa
ēdo fjale qe tė thuash do ta fus ne kllapaƃā€š

dhe oh si do ritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore mot fuqi kubikeƃā€š

bukuria jote bukuri limit
mi perndau mende gjer ne infinit.ƃā€š

me tretė formule,me shkrive te gjallė
si njė copez akull ne plus njeqind shkalleƃā€š

folme shpirti im,shpirt ne maximum'
se pa ty skam gjume as ne minimum!ƃā€š
================================================
Vlora
------
"Kemi brigjet plot me skafe
turist' plot nga gjithė bota
det si yni s'ka Evropa
lum si ne qe na ka Vlora

Mirdite
Kena pula qe hane gur
kena shkrepa me ba mur
kena pisha me ba drite
lum pėr na qe rrim' n'Mirdite >Poezi humoristike Merzi Poezi humoristike Perqesh

Sarande
Kemi Jonin pėr tu lare
pranė Greqise pėr pazar
shtepi bosh e me verande
lum si ne pėr k'te Sarande

Shkodra
Kena Bunen e Liqenin
kem' Rozafen dhe humorin
kem' gjakmarrjet e shoqnine
s'ka si Shkodra pėr Shqipnine 8) 8)

Korēa
Kemi fjalėt, pastėrtinė
nikoqire e besimtare
arsimdashes e shtegtare
Korēa jonė nuk ke te share Poezi humoristike Eusa_wall Poezi humoristike Eusa_wall

Tirana
Kemi Dajtin edhe Lanen
Parlamentin,aeroportin
njerėz plot,pluhur e zhurme
o Tiron te duam shumė.

Durresi
Kemi portin me tė madh
kemi plazhe te pamate
korridorin tetė, si dhe autostrade
Durrsi i refugjatve e Teutes me varke Poezi humoristike Marinar Poezi humoristike Marinar

Gjirokastra
Kemi keshtjellen, shtepite muze
ish- udheheqsin, te madhin Kadare
konsullaten, tregtare me shumicė
Gjirokaster guri, kursen pa teprice :???

Fieri
Kemi fushat myzeqare
kemi Benz-a kemi pare
bejm' kanabis e duhan
Fieri ynė qe je me nam :'(

"Hajdutet e Llaƃʒ§it"
Ne mėngjes Dielli po shkelqente si saƃʒ§
ƃʒ§unat e lagjes po vidhnin llaƃʒ§
Ore ore lulebore
ƃʒ§oje llaƃʒ§in ku e more
===========================================
Nga shqiptarėt,pėr shqiptarėt,kushtuar shqiptareve
------------------------------------------------

MEMEBALTA quhet toka
ku te iken befas koka
ku kam dashur meme e atė
ku na grine fajdet parate
ku ne kemi fis e fare
ku ka drite me pishtare,
ku ka diamant e ar,
po s'gjen ujė pėr tu lare.
MEMEDHE-kjo cope toke
qe te bėn me dhimbje kokė
ku u shemben kombinate
dhe hajdutet ngrėnė pallate

ku bėn ligjin kontrabanda
me mafioze nėpėr banda
ku disa shesin dhe dhembet
qe te ikin nga sytė kembet.
MEMELLUCE-quhet ky vend
ku ka deputete me mend
qe perleshen e bertasin
qe nuk dinė se c'fare flasin
ku ka ligje dhe rend
(pėr shaka, jo me gjithė mend)
ku te grijne si sallate
jo me larg se ne gjykate
ku pėr turp tjetri te zhvesh
e polici rri e qesh
(dhe kėtė t'ua dish pėr nder
se ka dhe tritol nėn dere...)
Kėtu rroj me mall dhe shprese
te jem gjallė gjer ne mėngjes.
MEMEDHEU-ėshtė milioni
vila, benz-i, telefoni.
Ėshtė vend ku c'do gomar
ka me vlerė se njė shkimtar...
==============================================

_________________
Poezi humoristike BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 39
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi humoristike Empty Re: Poezi humoristike

Mesazh nga sajmir_pasha Mon Jun 25, 2007 10:23 pm

MEMEDHEU.
-------------

MEMEDHE, QUHET TOKA.
KU ME IKEN PER LESH KOKA.

KU KAM DASHUR MEM E AT.
KU TE GRIJNE FAJDET, PARATE.

KU KAM FIS E KU KAM FARE.
KU S'KA DRITA POR PISHTARE.

KU TE MBYT PLUHURI TALLASHI.
KU KERCET E PRET KALLASHI.

KU KA DIAMANT E AR.
KU S'GJEN UJE PER TU LARE.

KU KA PLEHRA TOGJE -TOGJE.
DHE QINDRA PARTI PER L****.

MEMEDHE, ESHTE NJE COPE TOKE.
QE TE BEN ME DHIMBJE KOKE.

KU PO SHEMBEN KOMBINATE.
DHE HAJDUTET NGRENE PALLATE.

KU BEN LIGJIN KONTRABANDA.
DHE NJE POLITIKAN KA 10 BODYGUARDA.

KU PO SHITEN ME DOLLARE.
VARRET E GJYSHERVE TE PARE.

KU KA RRUGE E TROTUARE.
JO PER NJEREZ PO PER GOMARE.

KU PIPINE E BEN NE BREKE.
SE ME SHUMICE GABI I SHETE.

MEMEDHE, QUHET TOKA.
KU ASNJERI, SHQIP S'KUPTOKA.

KU BEJNE C'MOS SHESIN DHE DHEMBET.
VEC TU IKIN NGA SYTE KEMBET.

KU BEJNE PARADA BUKURIE.
VAJZA TE C'DO KATEGORIE.

KU DHE DJEMTE KONKUROJNE.
''MISS ALBANIAN'' TE FITOJNE.

KU NJE MISS, PRISH VIRGJERINE.
VEC TE BDERROJE NENSHTETESINE.

MEMEDHE, QUHET KY VEND.
QE KA DEPUTETE ME MEND.

QE PERLESHEN E BERTASIN.
DHE SE DINE AS VETE SE C'FLASIN.

KU KA LIGJE EDHE REND.
VEC PER FORME JO ME GJITHEMEND.

KU POLICET JANE TRUTHARE.
DHE S'KANE PATENTE AS PER GOMARE.

KU MBI PRONEN QE ME LA IM AT.
PA LEJE ESHTE NGRITUR NJE PALLAT.

E TANI PUNOJ SI SHKERDHAT.
NE PRONAT E NJE GREKU PLAK.

KU PER KUNJ TJETRI TE ZHVESH.
DHE POLICI RRI E QESH.

KU TE TREDHIN DUKE QARE.
SIC TREDHIN GOMERIN ME DARE.

DHE KU TUA DISH PER NDER.
QE TE VENE TRITOL NE DER.

KU RROJ ME GAZ E ME SHPRESE.
QE TE GDHIHEM GJALLE NE MENGJESE.

KU BLIHET BUKA VERESI.
DHE MIJERA FAMILJE PE SHTEPI.

KU NJE VRASES A GOMAR.
KA ME VLERE, SE NJE PUSHTETAR.

KU NGROH VEZE REVOLUCIONI.
ME DIPLLOME PROSTITUCIONI.

KU NE MUAJ MERR 100-MIJE LEKE.
DHE S'BLEN DOT AS NJE PALE BREKE.

MEMEDHE, ESHTE SHQIPERIA.
KU SE PYT NENEN E BIJA.

KU SHUME PREMTIME BEN PARTIA.
DHE VEC SHTOHET VARFERIA.

KU GJITHCKA LIND NGA ASGJEJA.
KU TE MERR SHPIRTIN TVSH-ja.

KU S'TA MBAN TE SHKOSH NE GJYKATE.
SE TE GRIJNE TE BEJNE SALLATE.

KU KRIMINELI QE S'ARRESTOHET.
ME BURG TE PERJETSHEM DENOHET.

DHE AI QE ESHTE NE QELI.
NGA SJELLJA E MIRE, FITON LIRI.

KU TE RJEPIN SI GJEL DETI.
MIRE HAJDUTET, PO DHE SHTETI.

KU DOKTORET JANE KASAPE.
PO S'PATE LEKE TE THERIN PRAPE.

KU NE SPITAL, S'KA NARKOZE.
DHE KUR PJERDHIN, NXJERRIN BLOZE.

KU KANDIDOJNE EDHE GRATE.
PER NJE POST NE ADMINISRATE.

MILITANT, ISH SEKRETAR.
PER KOLLTUK NE VIJE TE PARE.

KU PER DJATHE, E HAN SAPUNIN.
DHE TE PAFAJSHMIT, I RRASIN HUNIN.

KU JANE RRUGET GROPA-GROPA.
DHE TA LENE MAKINEN PA RROTA.

MEMEDHE, ESHTE DHE MILIONI.
BENCI, VILA E TELEFONI.

FEMRAT, WISKY, REHATIA.
VEC PER ATO QE I KA XHAN PARTIA.

KU KE FRIKE TE ECESH NATEN.
SE PADASHJE, ZEN PUSETEN.

KU KENGETARI VJEDH MUZIKA.
DHE DHJETET POLICI NGA FRIKA.

KU REGJISORI NXJERR NE SKENA.
VAKJZA, NE MBATHJE E SUTJENA.

KU NE MBREMJE THONE MIREMENGJESE.
KU VENDI ESHTE MBUSHUR ME KINEZE.

MEMEDHE, ESHTE DHE VATANI.
KU KULLOT BAGETINE COBANI.

KU NUK MUNGOJNE QEVERITE.
QE NDERROHEN PER C'DO VIT.

KU C'DO SEANCE NE PARLAMENT.
LEHIN DEPUTETET SI QENTE.

KU NJEREZIT, TERHEQIN KARROCA.
KU KA FRIKE TE DALE JASHTE GOCA.

KU POLICI S'KA PISTOLETE.
DHE HAJDURI HEDH SHURREN PERPJETE.

KU NGROHET MILETI NEN DIELL.
SE S'KA ENERGJI PER KALORIFERE.

KU PER TE HYRE NE UNIVERSITET.
S'TE DUHET TRURI, PO PATE LEKE.

KU NE DISKO, PUB E BARE.
NUK SHEH FEMER PA CIGARE.

KU KA BINGO E LOJRA FATI.
INTERNET E DHOME CHATI.

KU USHTRIA NUK TE MBRON.
POR PO QE FEMER, TE PERDHUNON.

KU NE GAZETA, ZOTERON POLITIKA.
DHE USHTRIA LUFTON ME THIKA.

KU NISEN NJEREZIT PER JASHTE SHTETIT.
DHE PERFUNDOJNE NE FUND TE DETIT.

KU NE MATERNITET, LINDIN FEMINE.
DHE NENAT MARRIN ARRATINE.

MEMEDHE PRA, ESHTE GJITHCKAJA.
KUR NUK TE MUNGON PARAJA.

KKA XHAMIJA EDHE EDHE KISHA.
KU NDESHET NANO DHE BERISHA.

KU NE KISHE PREDIKON HOXHA.
DHE TJETRI PO MBYTET NGA BORXHA.

KU IKIN NE SHTEPI PUBLIKE.
DHE PERSONAT NE KARRIKE.

KU S'DEL DOT NE PAZAR.
SE TE SHESIN PER GOMAR.

KU S'TA HEQ KUSH LITARIN PREJ FYTIT.
KU SE MERR VESH I PARI TE DYTIN.

MEMEDHE, ESHTE KY DHE.
KU FEMIJET PA SHKOLLE I LE.

KU MESUESI SHKUMES S'KA.
DHE NXENESIT QESHIN HAHAHA.

KU NE SHKOLLE PERDORET DROGA.
DHE DREJTORIT I NGRIHET RROGA.

KU PER PLEQTE, QE KANE TENSIONIN.
SHTETI IU NDERPRET PENSIONIN.

KU ATIJ QE ESHTE FUKARA.
SHTETI I THOTE: TI RRI MOS HA.

KU VJEDHEN E SHITEN ME LEKE NDIHMAT.
QE KANE ARDHUR PER JETIMAT.

KU TE ZHVESHIN NE MES TE QYTETIT.
PERPARA ZYRES SE DEPUTETIT.

KU NE SHKALLET E PALLATIT TE KULTURES.
TJETRI HEQ BREKET, E IA KEPUT SHURRES.

KU PRESIN BURRAT TEK USHTARI.
QE TE VIJE TI MARRE PRONARI.

KU NENA, PER TE RRITUR FEMINE.
E SHET NDERIN PER 20-MIJE.

KU NUK KA NGA T'IA MBAJE MILETI.
I BIEN KOKES PREJ SIKLETI.

KU KERKON, E S'TE JAPIN PUNE.
PO TE TRAJTOJNE ME DHUNE.

KU POLITIKANET VETEM LLAPIN.
DHE PREMTIME TE KOTA JAPIN.

MEMEDHE, ESHTE FORMULA E PUNES.
KU GJITHKUJT I KA ARDHUR NE MAJE TE HUNES.

MEMEDHE, ESHTE FUKARALLIKU.
QE TE C'DO GJE E BEN HORRLLIKU... Poezi humoristike Ciao
==============================================

VLLAZNIA ''KAMPION BOTET ''
----------------------------


Ne Shqypni ka nis e para,
lojen e bukur top me kam,
prej Serreqit te Arra e Madhe,
n'lagjen Ndocaj e Tophan.

Ke xjerr Yje t'paharrum,
si Boricin lojtar zotit,
ndej beqar i stazhionum,
ia dha jetėn komplet topit.

Muhamet Dibren , Xhelal Juken,
Prek Gjeloshin-kapedan,
Xhod Shaqirin qe krejt Puken ,
e pat rrejt veē me nji kam.

Simon Deden bombardjer,
q* kish predha si mortaja,
dhe Lin Shllakun ''brigadier'',
motorr lojet -Kolec Kraja.

E dorzove dor m'dor,
nga nji brez ne brez stafeten,
Sabah Bizin mesfushor,
mjeshter sulmit - Mehdi Zhegen.

Zan Rragamin sa nji plep,
nget me vrap si vrap kaprollit,
Capalikun -hallagrep,
si me ken taroc Stamollit.

Me Kol Gjonin , Kocobashin,
moj Vllazni pate lan nam,
sa nji her lojen e bashin,
'' o merr top o the naj kam''.

Sa dhe malin e Taraboshit,
tan n'allci ba me e kthy,
s'do t'i delte Kocobashit ,
me njit kocat q* ka thy.

Elegant -Esat Rakiqi,
i ka dhan lojes lezet,
kaq e dridhte bukur shtatin,
thu se ėshtė tuj ba balet.

Ismet Hoxha e Halil Puka,
Paulin Ndoja qe t'shtoj namin,
kapiten-t'qoft hallall buka,
80 muj- Selami Danin.
Nxorre n'fush gjith kėta djelmoca,
maj Vllazni t'i puthsha syt,
n'68-en kėta taroca,
t'qiten n'kategori t'dyt.

Besa ju mas u cuditni,
qe Vllaznia figuron,
n'69-en e n'71-shin,
pėr gjith Globin si kampion.

Mundi Varnen e Bullgarit,
qe pat mujt midis Evrops,
''Sporting Klubin''e Shtutgartit,
nenkampionen e tan bots.

"Sporting Klubi" mundi Juven,
"Inter" klubin e Fiorentinen,
rrahu "Bryzhin"e Belgjiks,
"Sent Etienin" e Argjentinen.

Ndaj zinxhiri i krahasimit,
n'Argjentin pėr bes maron,
kshtu Vllaznia si pėrfundim,
ne tan Botėn del kampion.

Ky ekip ėshtė si far hithash,
nji shkodran e tha i pari,
kyt ekip sa ta kositsh,
mas dy orsh i del prap bari.

Se jan lagjet e shkodranvet,
si miniera e futbollit,
veē Shiroka e Kopliku,
rrahin skuadrat e Stamollit.

Le ma Vraka e Vau i Dejs ,
qe kan ba ekip prej murit,
edhe pse kushte nuk kan
nuk i dahen pacamurit
============================================
Poezi Dashurie
---------------------

Tė shkomi i kavajes
T'dielen kam shku ne plazh
Kur te bregu detit
Turinin tat pash

Me trupin si njal
Ma hoqe trunin fare
O zot na i hudh sytė
O zocka lozonjare

Me ca rrobe banje
Si drane kopliku
PO u rrotullojshe
Qe t'shifte publiku

Pėr i xhiro te bregu
te ftova pėr pak kohe
Po ti refuzove
Gjasme se nuk do

Po unė e di
se ti pėr mu vdes
dhe unė s'te ndahem
o ylli lalit t' vet


Ajo plaka jote
me inot me pa
kujdes mi dreq kujdes
se gocen s'ta ha.

Pėr drek i fute
domote me qep
dhe tasin e llalles
e rrujte komplet

Pėr t'hy ne muhabet
TE kėrkova njė kaptin qep
po ti s'me dhe gjo
se njė gjysėm kishe vet.

dallget bėjnė shkum,
dielli rrezaton
po ti oyll botė
plazhin po terbon

O zot faleminderit
qe yllin tim kam pa
qe ja hongsha buzen
e t'gjitha ƃʒ§a ka...

Pėr ne ēunat e rinj
o zot bėj bismilah
se si rrushi lalit
ne kėtė dynjah s'ka!"
=======================================

_________________
Poezi humoristike BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 39
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi