Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Leter Dashurie

5 posters

Shko poshtė

Akounti im Leter Dashurie

Mesazh nga gazola Mon Jun 25, 2007 4:41 pm

Keto letra jane  histori te verteta

Te dua ...Por mos trego
(histori e vertete)

Une qe po ju shkruaj jam X. Disa vite me pare, kur mendja printe para cdo gjeje,duke pare moshataret e mi qe kishin te dashura,thashe me vete: "te bej edhe une nje". kisha shume simpati per shume vajza dhe kisha shume shoqeri me vajza, por zemra ndalonte para njeres qe me shume mundime arrita ta beja per vete. Isha shume i lumtur perkrah saj. Kot nuk thone: "Nis si loje dhe perfundon ne dashuri te vertet" keshtu ndodhi me mua. u dashurova me engjellin. e quajta engjell sepse per mua e till ishte.ditet kalonin dhe dashurija jone rritej e rritej, kaluam bashke kater vjet.gjete kesaj kohe une isha me i luimtur se kurre, lumturi perjotonte edhe ajo. te afermve te mi une u pata treguar per te. ajo vinte edhe te shtepia ime , por familjaret e saj nuk dinin gje. Ne kohe kur ishim me mire se kurre, si ne cdo histori dasshurie qe pershkruhet ne filma dhe libra, gjerat nuk ecen ne vaj. Vellain qe kisha ne itali nuk e kisha informuar se me ke vajze isha dashuruar. kur ai erdhi dhe me pa me te u be si bishe. nga ai moment ne shtepine tone kishte sherr. sebepi i sherrit isha une sepse meresha me nje vajze te perdale. kjo nuk ishte aspak e vertet. pasi une ate jo qe e doja shume por edhe e njihja mire se cvajze ishte. vlerat e kesaj do ti tregoj ne fund por fjalet e vellait ne adres te saj ishin fund e krye nje trillim dhe me vone do ta kuptoja pse-ne. Sherret ne shtepi nuk me benin pershtypje sepse une ate vajze e doja shume. Vazhdova ta takoja si me pare dhe nje dite ia thashe arsyen e sherreve ne familje. Ajo u skuq dhe u be flak. "Ta them une arsyen te tua ne familje. une e dija se X eshte vellai yt por kur ai ka qene ketu permes nje shoqes se tij ka shprehur deshiren per te me takuar. une nuk kam pranuar". Kjo ishte e rende per mua. tani e kuptova reagimin e vellait. u ndodha ngushte por fundja ata nuk ishin takuar kurre. Dashuria jone vazhdoi. Nje dite na gjeti motra e saj ne nje vend ku rrinim shpesh. Ketu dashuria jone do te merte nje goditje te keqe. Ajo u largua bashke me motren. Ate nate ne shtepine e tyre kishte pasur shume sherre. ate e kishte qelluar si e ema ashtu edhe e motra e saj. Kaluan dy jave dhe ajo nuk po dilte nga shtepia nga shqenjat qe kishte ne trup. Kur e takova edhe kur e puthja i dhimte trupi, U perpoqa ta qetesoja. Lotet e saj lanin trupin tim. E cmund te beja me teper, isha vetem 22 vjec! Vendosa ti propozoja per martes. Biseduam dhe rame dakord. Skishte si te ndodhte ndryshe. 4 vite dashuri ishte prove e madhe per ne. Vendimin per tu martuar ua thashe te shtepise. U be nami "Kete nuk mund ta besh kurren e kurres" - tha vellai. Babai dhe nena heshten. Iu drejtova babait: "me ose pa ju ate vajze do ta mar". Ne familje e shtro edhe disa here kete debat, derisa nje nate ju thashe prinderve sekretin tim te madh: Une dhe engjelli jo vetem qe duheshim shume por, prisnim edhe nje femije. Babait dhe neses ia mbusha mendjen. Im ate foli me vellain dhe me ne fund edhe atij ju mbush mendja. Ate nate cdo gje po shkonte shume mire, por krejt ndryshe ishte situata ne shtepine e saj. Une arrita ta bindja familjen time dhe po beheshim gati qe te kerkonim doren e saj. Ne shtepine e saj motra kishte treguar se ajo priste nje femije dhe te gjithe si te cmendur kishin filluar dhunen mbi te. Ne kohen kur une fluturoja nga gezimi ajo ishte ne momentet e veta me te keqija. U zgjova ne mengjes dhe u beme gati une, babai dhe vellai per te shkuar ke shtepia e saj per ti kerkuar doren. U nisa dhe ne mendje me mbeten fjalet e mamit: "Bir si sot nuk te kam par me te bukur". Vura buzen ne gaz dhe ajo me lot ne sy shtoi: "Bir mere ate vajze qe te do zemra, qofsh i lumtur perjete". Me puthi ne faqe duke me dhene urimin. Nuk harroj syte e motrave dhe te kunatave qe shkelqenin nga gezimi. Si me i vogli qe isha, dasma ime do te behej shume e madhe, por ne rastin tim vlente shume ajo fjala e urte: "Peshku ne det dhe tigani ne zjarr". Rruges me duket se te gjithe me shikonin mua. Vertet jam i bukur, por jo aq sa te bie ne sy te te gjitheve. Kur po afroheshim ke shtepia e saj, pame se hynin e dilnin shume njerez. Njeri po vinte drejt nesh. E pyetem cfare kishte ndodhur dhe ai si per inatin tim tha: "Filanka ka vrare veten". Ne ate momend zemra ndali rrahjet, por kembet me ndalen te shtepia e saj. Hyra brennda si nje i droguar. Perplasa shume njerez qe donin te me ndalonin. Vajta te krevati ku ate e kishin veshur si nuse. O zot bertita me te madhe, -nuk eshte e drejte qe nje vajze kaq e re te behet nuse e vdekur. Me pas e qava me fjale. Shumica nisen te vajtonin me mua. Mbaj mend se i jam lutur zotit te me merte edhe mua bashke me engjellin . Nuk e doja me veten. Shume njerez u larguan bashke me mua nga mortja, e kuptuan se familja ishte fajtorja e vetme per vendimin qe kishte mare ajo. Nje nate me pare , kur te gjithe si te cmendur kishin nisur dhunen mbi te . dhe ajo e stresuar dhe e trembur arriti ti jepte fund jetes se saj. Une arrita ta kaloj kete dhimbje te madhe me ndimen e familjes qe e falenderoj shume. E di se ne kete jete nuk do te dua kaq shume nje njeri tjeter. Ajo ishte endrra ime. Me veprimin qe beri me dha te kuptoj se me donte. Une ende jetoj me peshen e fajit qe nuk munda ta ndaloj dhe sot do te kishim femijen tone. Per kete gje doja pyesja familjen e saj, se besoj se ndonjerit prej tyre do ti bjere ne dore kjo histori: Sa te pa shpirt paskeni qene! Ne vend te zemres paskeni patur gure! Mire neve qe na shkaterruat jeten, po femija cfare kishte? Dua te pyes motren dhe mamin e saj: a keni shpirt femre? Ti mami i saj nuk je ndjere mire kur ke pritur te behesh me femijen tend? Ti, motra e saj. me kete ligesi qe ke bere nuk do te behesh nene kurre. Zoti vonon por nuk harron. E di qe ti ke mbetur rrugeve. Per shpirtin e asaj qe desha dhe dua une do tju urrej gjithe jeten. Ne fakt ju meritoni tjeter gje, por une nuk jam vrases. Te nderuar lexues, me shprese se historia ime do te pritet e qete, pa lot e dhimje, ju uroj suksese ne jeten dhe fatin tim mos e paste njeri, sepse vuajtjet qe kam kaluar zor se perballohen nga i gjalli. Duke ju uruar edhe nje here fat pres pergjigje nga ju cdo mendim


Me respekt GAZOLA
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga Naki Sun Jul 01, 2007 12:31 pm

Te dua,
me fjalet me te embla te zemres
shpirtit tim te lenduar
pikellim,dhe vuajtje te pafund
brenda zemres sime.
Me lot te pandale ne syte e mi
e te permalluar per nje dashurin tuaj,
dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje
do te shkruaj per ty,
do te vazhdoj te shkruaj,
do te vazhdoj te dua ,
do te vazhdoj te shpresoj
shpresa kurr nuk vdes.
Ndoshta e kam humbur rrugen time?!
Ndoshta gjindem ne rruge te gabuar?!
Zemra me urdheron rruge deri te zemra jote.
Kam nje ndenje deshperimi
ti meriton gezimin,lumturine
nuk e kam lehte ta shkruaj
por me detyron zemra
te nxjerr ate qe e ka ne brendesi te saj.
Kurr nuk do te mundem tia fal vetes
ku une gabova me ty?
mallkuar qofte ajo dite
ajo pije mbi detin e kaltert.
Pse u lendove?
apo isha vertet i denuar nga zoti
arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova.
Tash vazhdoj te qaj
Te dashurova me shpirt
me zemer te paster,
vetem zoti mund te dije
ku perfundon rruga e loteve te mi
vuajtjet te mia
kam besim tek zoti
i bindur se do te me ndihmoj,
pa dashjen e tij
a nuk do te ishim takuar.
Kur njoha ty
jeta ime mori tjeter kahje
dashurine nuk e kisha obligim
ajo te ndjeu ty.
Valle une nuk e meritoj dashurine tende?
Nuk jam fajtor pse te dua
po jetoj me plage ne zemer.
Me fal!
Nese ke ndenja dhe zemer
kupto te verteten
mos me urrej ,
Do te vije nje dite
do te kuptosh te verteten
te kam dashur me gjith zemer
atehere do te jete shum vone ,
do te me kerkosh
nuk do te me gjesh askund,
do te gjesh vetem varrin tim.
Ne zemren tende
mbeta si nje dore lypsi
qe troket pa ndale
kerkon pak meshire,
Ke pak meshire per mua jeta ime?
Po zhdukem
Keshtu me the
Ti gezoje lumturine,
Ku eshte ajo lumturi?
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga Naki Sun Jul 01, 2007 12:35 pm

Letra e paderguar


E filloj kete leter per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit tim te lenduar.Ne keto qaste kur e shkruaj kete leter ndihem shum i emocionuar,me merzi ,pikellim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pandale ne syte e mi e te permalluar per nje dashuri.Gezohem qe gjindesh shendosh e mire e poashtu kalon,sidoqofte jeta dhe realiteti dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje duke shkruar per ty,do te vazhdoj te shkruaj,do te vazhdoj te dua , dhe do te vazhdoj te shpresoj ne ty sepse shpresa kurr nuk vdes,nuk di qte them ,ndoshta e kam humbur rrugen time te jetes dhe gjindem ne rruge te gabuar por zoti me hapi kete rruge deri te zemra jote.Edhe pse kam nje ndenje deshperimi ne zemer te them te verteten se ti meriton gezimin,lumturine dhe gjitha te mirat e kesaj bote sepse vajze si ti nuk gjindet ne kete bot askundi,beso se nuk e kam lehte ta shkruaj tere kete leter por me detyron zemra te shkruaj dhe te nxjerr ate qe e kam ne brendesi te saj. Kurr nuk do te mundem tia fal vetes nese diku gabova me ty e nuk po e di gje qe beri ndryshim te madh ne mes nesh,kurr nuk deshta te lendoj ty e as veten time ,gjithqka ndodhi pa planifikuar diten e mallkuar kur u ulem ne ate kafe te mallkuar. Nuk di si tu duk apo isha vertet i denuar nga zoti por arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova.

Tash vazhdoj te qaj ate dite qe me iken e kurr me skthehen prap,asnjehere ne jete nuk i deshta avanturat e as interesin,qdohere dashurova me shpirt e me zemer te paster,sado qe po mundohem si duket rruget tona nuk po takohen askund, se si ndihem une tani te tregon vete letra e shkruar,kurr nuk e kam menduar nje dashuri te tille qe te ben te vuash me mall ne heshtje ,te lendosh zemren a askujt mos ti tregosh,qdohere qe shkruaj per ty ndihem i priveligjuar dhe krenar kur e di faktin se ti e meriton kete,e meriton qe nje djale si une te vdes per ty,kjo eshte nje ndenje qe shum me frikeson sepse e di qka dmth ta dashuroj veq njera zemer,vetem zoti mund te dije se ku perfundon rruga e loteve te mi dhe e vuajtjeve te mia(nese ka perfundim diku),un kam besim tek zoti dhe jam i bindur se kesaj radhe do te me ndihmoj,pa dashjen e tij as ne nuk do te ishim takuar,prej se te njoha ty jeta ime mori tjeter kahje dhe kuptim,kete e deshmojne edhe poezite e mia qe tash i shkruaj duke u frymezuar nga ti,Te mos harrojme se dashurine nuk e kemi obligim ndaj askujt,ajo ehte nje ndenje e zemres dhe e shpirtit,ndoshta une nuk e meritoj dashurine tende por nuk jam fajtor pse te dua shume,me muaj te tere po jetoj me plage te pasheruar ne zemer.

Fati dhe lumturia jote mvaren nga rruga te cilen ti do ta zgjedhesh ne jete,Me fal te lutem per gjitha keto fjale por nje te vertete mbaje ne zemer dhe kurr mos e harro se me shpirt e zemer ty te dua, e di qe pas kesaj letre me nuk do t gjej force qe te flas me ty sepse sigurisht do te me urresh pa mase por te lutem me fal se kete leter e shkruaj nga detyrimi i vuajtjeve dhe kujtimeve te mia qe kam ne zemer.Nese ke ndenja dhe zemer kupto te verteten qe tregon kjo leter e mos me urrej ,Valle qeshte kjo qe ndjej une per ty?!nje dashuri,nje pikellim ,nje gezim ,apo nje plage e pasheruar e shpirtit tim?!!!Do te vije nje dite kur do te kuptosh te verteten se te kam dashur me gjith zemer por atehere do te jete shum vone ,do te me kerkosh por nuk do te me gjesh askund,do te gjesh vetem varrin time me shum lule te qelura mbi te ku mbi koke do te me qendroj kurora e dashurise qe kisha per ty,une ne zemren tende do te mbetem si nje dore lypsi qe troket pa ndale duke kerkuar pak dashuri,do te jem i vetmi ne enderrat e tua por do te zhdukem se shpejti dhe ti do te kuptosh se ky nuk ishte realiteti. Per ndarjen tone une qava me dite te tera pa ndale,e ato dite ra edhe nje shi i madh i pazakonshem,kjo nuk ishte rastesi por per plaget e zemres dhe shpirtit tim edhe zoti ndjeu keqardhje dhe qau me lot,u mundova qe te bind ne te verteten por u mundova kot sepse plaget qe i kisha ne zemer nuk laheshin me lot. Lumturise dhe dashurise sime shpejt iu shfaqen kufijte dhe pengesat,endrra ime e vertete ne dashuri nuk zgjati shum ,ajo u be realiteti i hidhur dhe shum i rende per mua qe shpejt i erdhi fundi.Shpresoj se do te gezosh lumturine,dashurine dhe fatin qe aq shum e deshte dhe se nuk do te pendohesh per padrejtesin qe me bere mua.

Nje amanet dua me ta lene,pas vdekjes time te varri im kurr mos mu afro ,plaget qe edhe atje i mbaj te lutem mos mi trazo,Ndoshta kjo do te jete letra e fundit qe per ty po e shkruaj sepse nuk e paske merituar qe nje djale si une per ty te vuaj,le te mbetet kjo nje misteri,nje ndarje e fundit per fatin qe kisha une ne dashuri,pa ty tsh jam mbet si nje jetim,si nje zog pa krahe e si nje lot i nxire,...si munde ta thesh zemren time si nje got kristali kur kete une kurr se meritova,nuk pate nevoje qe per lumturin dhe kenaqsine tende te lendosh nje zemer te pafajshjme,...kete leter e shkruaj nga zemra per te pastruar shpirtin tim dhe per t mos mbetur borgj i ndarjes ne dashuri....beso shpirtin tim dhe per t mos mbetur borgj i ndarjes ne dashuri....beso se tash gjindem i paforce,brenda kater mureve i mbyllur ne vetmi per ty jam duke mbajtur zi....Nuk mjaftoi krenaria e as shpresa qe te ma shuaj mallin kujtimi per ty. Kur ta lexosh kete leter mos u ndiej krenare e as fajtore,le te beje kjo leter qe te kuptosh te verteten qe e tregon ,Jeta ime tash shum ka ndryshuar,ne zemer me ka mbetur plaga e asaj dite kur ike pa me thene lamtumire. Tash e perfundoj letren me shprese se e kuptuar domethenjen e saj,mbetesh e pershendetur duke te uruar nga zemra gjitha te mirat e ke saj bote kudo qe te jesh , nuk pres te me shkruash........Me rrespekt
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga Naki Sun Jul 01, 2007 12:53 pm

Si thua, te perpiqemi perseri?

-Je ne vete? Sa here e pesuam?
Mundohu te njohesh njeriun ne rradhe te pare , e pastaj dashuroje por dashuroje siq e kupton.Mos e dashuro si te thone tjeret!
Mos i interpreto veprimet e atij vetem me syte e botes tende, mos i jep nje problemi vetem zgjidhjen qe te kenaq ty , vetem interpretimin qe te pelqen ty, vetem justifikimin qe te ben ty te ndihesh me rehat. Mundohu te pranosh qe ai qe ke perballe eshte tjeter njeri , ne fund te fundit , dhe jo pjese e pandare e jotja , jo loder qe mund ta telekomandosh si te duash. Jo plasteline qe mund ta ndryshosh si te duash. Eshte njeri dhe ai nga mishi dhe shpirti jo nga qeliku...
Nese je gati te sakrifikosh dicka dhe mos prit qe vetem pala tjeter te jape "prova" ne kete rast ajo shoqeria e ngushte. Sepse ne fund te fundit fjala "Une" eshte fjala me e perdorur nga ēdo njeri jo vetem nga ti. Dhe ne fund ki parasysh qe cdo gje e tepert te lodh e te bezdis...cdo gje..edhe "perkujdesja" e tepert . Nuk eshte e thjeshte , aspak. Eshte art me vete relata me nje njeri tjeter , eshte shkolle nga e cila secili nxjerr mesimet e veta. Reagimet e veta per cdo experience te kaluar , qofshin ato edhe te gabuara ne syte e te tjereve. Te ish aq e thjeshte bota do ish mbushur vetem me histori te "Bukura". Po ja qe nuk eshte ashtu ...

Ku jemi tash ne?
I lejonim shoqerin tone te “Nderuar’ te shijonin xhelozit e tyre jonjerzore. Ndersa tek ne cka ishin ata? Ēfare nuk bene qe te na gjunjezonin, por ne beme gabimin te na tejkalonin ata qe ti dhe une I quanim miq. Asnje kenge me qe flet per nje ēift te dashuruar, per vete misterin dhe dallget e tua si te vijne kah fryen era.Nuk ndjehesh se ke humbur kuptimin tend, se veteqellimi yt humbi bashke me ate “momentin e qastit”? Si do te dukej ne qofte se aspak nuk te deshperon ky fakt? Apo je vertet “krijese superiore” qe te bene te neveritet gjithēka? Po eshte per t’u ēmendur. Sa me teper e mendoj, aq me teper dua te godas koken time sa e zbrazur paska qene...
Te them dhe diēka? Preferoj qetesine e tanishme. Vetmia e dashur, eshte lluksi me i madh kur ajo qe te rrethone, te bene te mallkosh oret qe kalon.
Mos kujto se je e vetmja. Nuk te mjaftuan nxehtesit e brendise se zemres sime ngase nuk i njohe kurr ato....!?
Nuk te kujtohet apo ben sikur nuk kupton? Per te ardhur keq, nuk eshte? Te kesh fatin ne duart e tua dhe te zgjedhesh katastrofen time si ja arrite kete se kuptoj dot?!
Pse keshtu duhej te ndodhte? Sonte enderrat dhe kujtimet per ty i kam ketu grumbulluar ne shpirtin tim ne zemren time te coptuar qe ti e bere te jete keshtu. Mes endrrash qe dikur i pata, qe jeta m'i ka afruar njehere kur isha me ty, e ndjej veten te deshiruar per pak ēaste, e per pak ngrotesi, e per shume dashuri, tani ne zemren time mbreteron acari qe me ngriu zemren, e beri akulle! Sonte shoh nje dore qe s'me bindet me te shkruaj sms ose te therras, shoh dy sy qe te kerkojne por ste shofin dot, e kerkoj nje zemer qe ndoshta s'me perket mua as qe me paska perkitur, ndjej jo me dashuri qe me perbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe ēdo qelize te qenies time. Ti ndoshta imagjinon ēdo te thote te duash dikend ne heshtje, ne kete largesi te mallkuar, te mendosh dhe te kalosh ditet pergjysem.
Te jetosh ēdo ēast kur nje pjese e qenies tende jeton larg dhe aq me keqe kur e di qe s'te perket aspak. E ē'rendesi ka per mua, veē ekzistences tende tani si person fizik? Ohhh... ZOT SI NUK ERDHE TE MA MARRESH KETE SHPIRT QE TE MOS VUAJ ME? Ē'ti bej zemres qe brenda saj qendron vetem ti? Ti qe je e vetmja rrenje e mbijeteses se saj! Ē'ti bej syve qe ndjejne malle e duan te te shohin dhe derdhin vetem lote pa ndale!

Lamtumire!
Dhe nese kam lene diēka tek ti, nje ndjenje te vogel dashurie apo respekti, te lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote! Une do te dua deri ne perjetesi vetem ty dhe kete fjale do e mbylli brenda ne shpirtin tim dhe kurre s'do ta tradhetoj veten time. Nese do te me marre malli per ty do ta gjej, ta shuaj ne skutat e kujtimeve te mia qe i ruaj te pastra.
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga gazola Sun Jul 01, 2007 7:01 pm

“ DRAME DASHURIE ”

Tek po prisja ne qetesi,ne trotuar me shoket e mi,


U merzita thashe c’te bej,valle me ke te bisedoj,


Kur papritur aty prane nje vogelueshe me shikon,


Thashe te shkoj te bisedoj me te ,e pastaj me te te lodroja.

Por, jo pastaj s’munda te flas,sepse dy syte e saj plot gaz


Dicka me kujtonin,kohen e shkuar me afronin


Ne syte e kesaj vogelushje,ngjyre qielli si kristal


Gjindeshin syte e EDES, qe kisha dashur, e me vone ishim ndare.

O EDA ku je ti,per pak kohe te harrova


Ty te shoh vetem ty,EDA ti ta dish se sa te dua une prape.


Ju afrova une vogelushes,si e ke emrin une e pyeta


LINDA,LINDA mu pergjigj,me zerin e saj te bute e te lehte.

O moj LINDA bukuroshe me mua a mund te flasesh


As me thua mua ti,ke po pret me kaq lumturi


LINDA e vogel buzeqeshi,une foli e pastaj qeshi


Po pres mamin une tani,te shkojme te lodrat perseri.

Po kush eshte valle mami yt,ti nga syte kuj I ngjan,


Dhe ne balle syte e bukur,te EDES qe dua ti mban


Ja ku eshte mami im,thirri LINDA e vrapoi


Nje grua e kapi per dore dhe e perqafoi.

Oh ne cast sec ndjeva,syte mu erresuan


Se ne duart e mia pak me pare vajza e ime kish qendruar


Ne te dy ne ate cast si statuja po qendronim


EDA me shihte me inat,dhe ne syte e saj nje lot I bukur vezulloi.


Fryma me merrej me ngulm, shpirti me ish copetuar


Prane meje, fare prane qendronte EDA qe shume e dua.

Si vegim ne ate cast,koha e shkuar mu kujtua


Kur EDA tha se priste femije,dhe une ika e lashe si te huaj,


Shume kohe me pare kisha kerkuar ,ne lagje e qytet


Por jo se kisha gjetur,dhe mundohesha qe ne zemren time ta mbyllja kete plage,


Duke thene se ajo kash vdekur!


Dhe tani pas 5-vjetesh,para meje me qendronte


Duke me pare me cudi,si nje te huaj qe nuk deshiron ta shikonte.

EDA belbezova lehte,ta dish sa te kam kerkuar


Cdo dite per ty kam menduar,cdo nate per ty kam enderruar


LINDA eshte vajza ime,me thuaj EDA mos hesht me


Me thuaj pra ki meshire,te lutem mos me ler te vdes.


Ajo me pa e inat,dhe filloj te fliste,


Kete femije qe sot e dashke,pse para 5-vjetesh e braktise.


Na le e u largove,me le dhe me tradhove


Duke jetuar ne vetmi,rrita vajzen femi.

Tani c’pret nuk dua te te shohe,largohu ik sa me larg


Shpirtin me, mos ma copeto,20 vjece mu me le,fat te zi e jeten ma nxive!!


Mos valle nuk u ngope e don t’ja nxish jeten edhe kesaj femije.

Atehere I mallengjyer u ktheva nga LINDA ,hapa krahet me mallengjim


Qe ti jepja pak ngrohtesi,


LINDA I thashe jam babai yt,te lutem te pakten ti


Te lutem mos me braktis,une tha LINDA nuk kam baba


Babai im a vdekur,mjaft thirri EDA ,LINDA,hajde sot ne rruge helmin kemi gjetur,


LINDA e vogel ne ate cast,mua me inat me pa,dhe filloj te vajtonte


Mamin e saj te perqafonte .

Shkoj shume kohe dhe LINDEN se pashe me,EDEN shihja ne enderr cdo nate,


Veshur me fustan te bardhe,dhe me pyste perseri ,Pse ke ardhe??


Nje dite ne lulishte kalova,si gjthmone me melankoli


Kur pa pritur c’te shikoja LINDA ecte ne vetmi


LINDA thirra fort vrapova,hapa krahet dhe e perqafova,perhere te pare kur e pushtova


Ne kraharorin tim tik-taket e zemres se saj degjova.

Ne duar mbante nje tuf me lule,trendafila gjak te kuq,ne sy cudi kish lot


Valle mos ishte e semure apo kish lumturi plot


Mendova se ne syte e saj,lotet nuk ishin vetem gaz,prandaj I thashe me qetesi,hajde te ulemi te dy bashke.


I ngrita floket e saj kacurrela,dhe e pyeta LINDA lulet kuj po ja dergon??


Mos mami ka ditelindjen dhe asaj po ja dhuron


Jo tha LINDA me ze te dridhur, mamit vertet lule po I coj


Por jo per ditelindje po ne varreza po ja dergoj!!!

Mami im nuk rron me,vdiq plot trishtim,tek po vdiste plot hidherim,thirri ku je GONI im??!!


Nuk e di se si ne kembe qendrova,shpirtin se si e frenova,shpirtin qe donte te dilte,sesi e ndalova


Kapa LINDEN I fshiva lotet,dhe me te per dore ne trotuar,kalova dhe per nga varrezat u drejtova


Ne te dale te varezave,ish nje varr I ri ,ku me germa floriri ish shkruar EDA, EDA qe vdiq ne rini!


U afrova dhe u ula, lotet me nuk I durova,varrin filloja ta pushtoja me te puthura ta mbuloja.

EDA- EDA thirra me ngushellim,te lutem ngrihu vetem njehere, te te shoh ato sy plot zjarr e te vdesim te dy penjehere!


EDA te lutem ngrihu LINDA te kerkon,EDA-EDA lotet tane nuk degjon


O ti dhe dhe I zi,te lutem vetem per nje cast,te lutem lere EDEN te dale,te mos rri aty ne varr.


Pse mes eshtrash e krimbash ,trupi I saj duhet te qendroj,pse valle engjell si ajo s’duhet te shohe drite perseri !!

Mire pra kete lutje nuk po ma degjon,mesazhin tim plot me lot,dergoja EDES ne ate bote,dhe tregoj plot me gjate,


se sa shume e dashurova,dhe dhuroj shpirtin tim po se pranoi


EDA e di mire se une ne varr ty te cova,ndaj I lutem zotit shpirtin tim ne ferr ta coje


Deshiroj qe shume shpesh te vdes,qe me ty te takohem,qe me ty te bashkohem


Ne kete cast me lot e ngasherim,ne faqe dicka po luante,ishte buza e LINDES qe me embelsi me foli


Babi babi ti mos qaj,shpirtin tim mos e copeto,zemren time te vogel ,ti mos e lendo.fjala babi me tronditi,


O sa shume e kisha pritur,sepse edhe ne enderr kjo fjale me kish ikur,


Ne kete cast,me gishtin e vogel LINDA dicka po me tregonte,sepse loti im e I saj,mbi fjalet e pistafit te bardhe kishin rene!

Mos qaj ti LINDA mos qaj se babai ty do te te marre.mora LINDEN per dore,nga varezat te dy dolem


Ktheva koken menjane sepse dashurine atje kisha lene,bashke me dashurine ,kisha lene edhe shpirtin tim.


Tani zemra per LINDEN me punonte,qe asaj lumturi ti dhuronte,mora LINDEN une per krah,dhe fot e perqafova,


Lotet rridhnin curk,ne syte e saj nje shprese shikoja.

LINDA – LINDA zemra ime,sa fat keqe paske qene


Njehere e vogel pa baba dhe tani je pa mama.

Mora LINDEN per dore dhe I mora nje akullore,por nuk e donte rrinte e shikonte


Po pse nuk e do akulloren LINDA, oh more babi si kur te ishte dhe mami,sa bukur….dhe te tre ne lulishte tani te shkonim,


Dhe ne zemren tone krahe do te merrte enderrimi!

Oh ta dish ti o babi,sa shume mami te donte,sa here te kujtonte me te puthura e lot fotografine tende mbulonte!


Ne ate moment,akullorja LINDES nga duat sec I ra,dhe filloj pas ne gruaje te vraponte


Mami mami ti me prit,mami mami ti mos ik,


Kur e pa qe s’ishte ajo


U kthye nga une me ngasherim, koken mbi trupin tim mbeshteti,ngasherimi I saj me rreshqethi!!

Qe te dy ne trishtim,


Ne krahe te njeri tjetrit rrinim


Dhe yjet lart ne qiell


Lotet tane shihnin…..!!

Leter Dashurie 1753_462f81a6bd770
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga gazola Sun Jul 01, 2007 9:41 pm

Naki shkruajti:Te dua,
me fjalet me te embla te zemres
shpirtit tim te lenduar
pikellim,dhe vuajtje te pafund
brenda zemres sime.
Me lot te pandale ne syte e mi
e te permalluar per nje dashurin tuaj,
dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje
do te shkruaj per ty,
do te vazhdoj te shkruaj,
do te vazhdoj te dua ,
do te vazhdoj te shpresoj
shpresa kurr nuk vdes.
Ndoshta e kam humbur rrugen time?!
Ndoshta gjindem ne rruge te gabuar?!
Zemra me urdheron rruge deri te zemra jote.
Kam nje ndenje deshperimi
ti meriton gezimin,lumturine
nuk e kam lehte ta shkruaj
por me detyron zemra
te nxjerr ate qe e ka ne brendesi te saj.
Kurr nuk do te mundem tia fal vetes
ku une gabova me ty?
mallkuar qofte ajo dite
ajo pije mbi detin e kaltert.
Pse u lendove?
apo isha vertet i denuar nga zoti
arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova.
Tash vazhdoj te qaj
Te dashurova me shpirt
me zemer te paster,
vetem zoti mund te dije
ku perfundon rruga e loteve te mi
vuajtjet te mia
kam besim tek zoti
i bindur se do te me ndihmoj,
pa dashjen e tij
a nuk do te ishim takuar.
Kur njoha ty
jeta ime mori tjeter kahje
dashurine nuk e kisha obligim
ajo te ndjeu ty.
Valle une nuk e meritoj dashurine tende?
Nuk jam fajtor pse te dua
po jetoj me plage ne zemer.
Me fal!
Nese ke ndenja dhe zemer
kupto te verteten
mos me urrej ,
Do te vije nje dite
do te kuptosh te verteten
te kam dashur me gjith zemer
atehere do te jete shum vone ,
do te me kerkosh
nuk do te me gjesh askund,
do te gjesh vetem varrin tim.
Ne zemren tende
mbeta si nje dore lypsi
qe troket pa ndale
kerkon pak meshire,
Ke pak meshire per mua jeta ime?
Po zhdukem
Keshtu me the
Ti gezoje lumturine,
Ku eshte ajo lumturi?

urime naki eshte vertet shum e bukur :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 38
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga Lsailha Fri Jun 20, 2008 3:21 pm

Jam ulur perballe dritares, jashte filloi te bie shi;kam menduar shume per ty keto dite dhe mund te them qe me mungon shume.
Sa shume mendime me vijne ne koke dhe sillen rrotull,eshte kujtimi yt. Shpesh me duket se do hysh ne dere me buzeqeshjen tende si te mos kishe ikur kurre.
Por ky iluzion iken aq shpejt ashtu siē dhe vjen dhe kthehem ne realitet, nuk je ketu dhe nuk do jesh me.
Faji dhe pendimi me ndjekin. Perse , perse nuk te thashe sa shume qe te doja?
Sot je shume larg meje,deshiroj shume te merrja doren tende dhe te ulesha bashke me ty,pa then asnje fjale me goje dhe te thosha gjithēka me zemer.
Ne fakt me jep ankth kjo largesi, po te mundja ne kete moment do isha ne krahun tend, te te thosha qe je shume i rendesishem per mua dhe qe te adhuroj.
E di se pse nuk ta kam thene asnjehere? Pergjigja eshte e thjeshte, sepse mendoja se ndoshta fjalet ishin teper.
Po vuaj shume qe nga ikja jote, me dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje dhe per me shume sepse nuk te thashe kurre ate se sa te doja prandaj dhe sot po e shkruaj kete leter.
Kam nevoje te qaj , te shfryj,sepse nqse vazhdoj qe para te tjereve te dukem sikur jam mire, sikur asgje nuk me preokupon,trishtimi qe me hap nje boshllek gjithmone e me te thelle ne shpirtin tim do me shkaterroj.
Perse nuk kthehesh tani? Kam nevoje per ty per te vazhduar te jetoj.
Do isha shume e lumtur po te mund te shihja perdite pasqyrimin tim ne syte e tu ,te degjoja zerin tend qe te shqiptonte emrin tim, te thithja ajrin qe thith ti, vetem me keto do ndihesha mire dhe te siguroj qe do ndihesha e lumtur.
Nqse e lexon kete leter , do ta shohesh se ēdo fjale e shkruar ne te eshte nje lot dhe nje frymemarrje dashurie per ty(mgjse e di qe nuk ke per ta lexuar kurre).

Lsailha
Lsailha

Female
Numri i postimeve : 39
profesioni : Fshesaxhesh
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 20/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga Naki Wed Jun 25, 2008 4:27 pm

"Zemra nuk i beson syrit cfar lexon"' thote nje fjale e urte popullore ..... "nese ēdo fjale e shkruar ne leter eshte nje lot e nje frymarrje...." per dashurin qe ndjen per te perse nuk ja dergo atij qe te ben te jesh keshtu ? Mbase ke nje arsye qe nuk e ben kete me fal atehere.
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga Naki Wed Jun 25, 2008 4:32 pm

gazola shkruajti:
Naki shkruajti:Te dua,
me fjalet me te embla te zemres
shpirtit tim te lenduar
pikellim,dhe vuajtje te pafund
brenda zemres sime.
Me lot te pandale ne syte e mi
e te permalluar per nje dashurin tuaj,
dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje
do te shkruaj per ty,
do te vazhdoj te shkruaj,
do te vazhdoj te dua ,
do te vazhdoj te shpresoj
shpresa kurr nuk vdes.
Ndoshta e kam humbur rrugen time?!
Ndoshta gjindem ne rruge te gabuar?!
Zemra me urdheron rruge deri te zemra jote.
Kam nje ndenje deshperimi
ti meriton gezimin,lumturine
nuk e kam lehte ta shkruaj
por me detyron zemra
te nxjerr ate qe e ka ne brendesi te saj.
Kurr nuk do te mundem tia fal vetes
ku une gabova me ty?
mallkuar qofte ajo dite
ajo pije mbi detin e kaltert.
Pse u lendove?
apo isha vertet i denuar nga zoti
arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova.
Tash vazhdoj te qaj
Te dashurova me shpirt
me zemer te paster,
vetem zoti mund te dije
ku perfundon rruga e loteve te mi
vuajtjet te mia
kam besim tek zoti
i bindur se do te me ndihmoj,
pa dashjen e tij
a nuk do te ishim takuar.
Kur njoha ty
jeta ime mori tjeter kahje
dashurine nuk e kisha obligim
ajo te ndjeu ty.
Valle une nuk e meritoj dashurine tende?
Nuk jam fajtor pse te dua
po jetoj me plage ne zemer.
Me fal!
Nese ke ndenja dhe zemer
kupto te verteten
mos me urrej ,
Do te vije nje dite
do te kuptosh te verteten
te kam dashur me gjith zemer
atehere do te jete shum vone ,
do te me kerkosh
nuk do te me gjesh askund,
do te gjesh vetem varrin tim.
Ne zemren tende
mbeta si nje dore lypsi
qe troket pa ndale
kerkon pak meshire,
Ke pak meshire per mua jeta ime?
Po zhdukem
Keshtu me the
Ti gezoje lumturine,
Ku eshte ajo lumturi?

urime naki eshte vertet shum e bukur :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Flm moter ishte letra e Razes ktynehere kur ma kishte shkruar Basketball
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga vesa Thu Jun 26, 2008 9:14 am

Nje enderr e trishtuar

nje dit e kuptova se nuk me dashuron
dhe se kurr sme ke dashur me tha se edo
nje tjeter e dija s nuk mundem te luftoj
kunder dashuris tuaj sa aja eshte poshtersi
kur ti me the ate ma lendove shpirtrisht as
edhe nje fal mir kuptima nuk edja se ti nuk
je si tjeter kush ishe i perkryar deri sa nuk
tu parqit ajo aja te verboje para dhe i zhduki
gjitha endrrat e mija .nuk isha e sigurt sa ishte
i sigurt dhe i vertet ose vetem nje enderr e
hidheruar shpresoja se dote zgjohna me
puthje por ne vend te puthjes me zgjuan
fjalet e tua te trishtuar dhe te hidheruar
nuk te dua u ktheva dukur qare posi nuk
kisha fjal mee......................................

vesa
vesa

Numri i postimeve : 41
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 26/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga Morena Thu Apr 16, 2009 9:19 pm

Emrin Thua nuk ma Din

Te njofta ashtu rastesisht pa dashur te takohem me ty,isha vetem kalimtare aty,pa hamendur se ty dote takoj !....
-Ty po ty me qudit fakti se pse te zgjodha ne mesin e te gjithve sdi pse?..Isha ashtu e humbur sa skam pershkrim site them , po time bere te qeshi prap me zerin tend magjeps qe me shtyri ne buzqeshje prap,te qeshurat e tua me terhiqnin si nje magnet te ndegjoja pa e shikuar oren e te qeshurat e tua tingllonin si nje melodi e qet,qe qetsonte shpirtin.

Pa kujtuar fare se kush ishe apo kush mshefet pas atij zeri magjeps,nuk kerkoja aq shume te dije sepse me mjaftonte shoqria yte mua,nuk isha ne kerkim te fatit ,as te shoqris po ja rastesisht u bam miq....
Miq?.. po ne ashtu pa hamendur seku dote na shpijente vazhdonim me humorin qe kishim ,e ndjeja veten aq te lire me ty ne bised ,nuk me interseonte se kush ishe dhe nga vjen,kisha frik se mos ike dhe qdo gje dote perfundonte si nje enderr ,e gezuar te zgjohem apo e trishtuar,sdija se qka te mendoja ne ate moment, vazhduam miqsin tone ashtu deri ne mengjez duke biseduar me fjale humoristik pa paragjykime dhe keqkuptim.
E nesremja erdhi u takuam prap po jo ne realitet po ne ekranin e cp ku une isha prapa skens duke te vezhguar ty aty ne ekran,po ti nuk me shihke mua une ty po,pse?...
Deshirroja te jem misterioze sikur qe isha e padukshme ,doja qe te fantazosh se kush jam sa vjeqare , te behesh kureshtar te dish nga ndjenjat e tua te kuptosh ,nga shkrimi im shkrojat ne testatur te jen deshimtar te fjales qe shkruhej,dora ime dridhej derisa formoja fjalen mu ashtu si piktori qe pikturon nje portret pa ndonje model,ashtu mu njashtu deshiroja ti te me paramendosh se si dukem.
Me ne fund vendosa qe dhe ti zerin tim te degjosh mora guximin te flas,te qeshi me ty se bashku te tallemi me njeri tjetrin,llokum,loqk,xemel,al lton,yll keshtu filluam me fjalet qe vetem i thonim pa kurfare qellimi por miqsor ashtu e kuptoja une,e ndjeja ne shpirt miqsin tone te thelle,ti e dije se isha ma e vjeter se ti,vitet skishin rendsi thoje ne miqsi sdoje te dije se kush jam por vetem deshiroje qete mbetet shoqria jon reale e paster si loti ashtu si me njofe,se po me njofe ne realitet se kush jam kuklla athere ndejenjat ndaj meje dote largogen i zhgenjuer dote mbesish ne mua.
Pse kuklla e quaj veten,ke menduar ndonjehere pse mikesha ime ja dha vetit kete emer?...
Le te jet misterioze ashtu si dhe eshte kuklla me sy te kalter,e bukur pa ndjenja ashtu e strukur ne qoshin e dhomes, ku ruan mfshetsin e dikurshme ne mrendsin e saj.Kuklla!...
Te thash te me paramendosh se qfare do, kur sje ne afersi ,mbylli syt dhe paramendo se jem me ty ashtu si ti done por mos kerko nga une te dish se kush jam,dhe as qete me shofish,po dua te jem mikja jote qe te me kesh pran ,paramendo martesen ne pleqni ,apo ne avanturat e tua ,hahaha me vjen te qesh derisa mendoj fjalet e tua te cilat mi thua dhe une ty, te pres ne pleqri te martohemi ne shtepin e pleqve aty ku doren dote ja majm njeri tjetrit,aty ku ska xhelozi po vetem miqsi dhe dashuri mu athere e gjejm rahatin tone shpirtrore.
Mreme me pyeta pse mshefem pas cp ,jo te thash ,po ti paske haruar naten qe te takova ku menxhezin bashk e pritem dhe ku dore per dore morem rugen e palit,ne kerkimin e shoqris,ku aty bota kishte ndryshimin e saj,ku benim hulumtime dhe hiq pa menduar se kush jemi filluam avanturen tone , po pram mrem me pyete se si e kam emrin me qudite se paske haruar emrin tim,
Emrin time kishe haruar dhe nuk dije se si e kisha,o une te kisha treguar se te ngjashem e kishim ,me shkronjen e njejt fillon
Ndaje emrin tend ne gjysme athere dote krijosh emrin tim
...
Morena
Morena
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 621
Localisation : Andej kendej
profesioni : Studente
Reputation : 3
Points : 48
Registration date : 26/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Akounti im Re: Leter Dashurie

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi