Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Thu Dec 06, 2007 4:01 pm

NėN TINGUJT E NATĖS_100 poezi nga poetja Alma Papamihali

Alma Papamihali,ka lindur nė qershor tė vitit 1974 nė Tiranė.E shkolluar nė Tiranė ka kryar gjimnazin"Ismail Qemajli",si dhe fakultetin Gjuhė dhe Letėrsi.Nė vitet e rinisė shkollore ka bashkpunuar me gazetat"Rinia","intervista" dhe"Pasqyra".Mirret me shkrime dhe lexon shumė,poetet e preferuar i ka:Migjenin,Naimin;Mjeden,Kadaren,Agollin,Spahiun,London,Pushkinin,Heirich Heine,etj.....Alma punon mesuese e shkolles shqipe ne Franfurk te Gjermanisė,si dheėshtė e angazhuar nė Lidhjen e Shkrimtarėve Shqiptar nė Gjermani.E ndier lart atdheutshkrimi eshte hallkė e fortė qė e lidhė me atdheun,shkruan poezi ne te cilat shprehė mall,dashuri dhe nostalgji.Ditė mė parė botoi pėrmbledhjen poetike"NĖN TINGUJT E NATĖS"-100 poezi nga Alma Papamihali,poezia esaj ėshtė njė poezie vlerės e nxjerrė nga thellėsia e shpiertit.Lexo ,lexues i nderuar dhe do tė bindesh.

MORALI

Mbeta njė njeri
i moralshėm nė jetė,
pėr deri sa s“jetova,
ashtu siē desha vetė...

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Thu Dec 06, 2007 4:09 pm

POEZI NGA ALMAPAPAMIHALI

DASHURI E PĖRJETSHME
Dashuria dhe mund tė vdesė,
zemra,zemrėn mund ta harrojė,
Njė dashuri dhe mund tė vyshket,
Por pėr Atdhenė s“mund tė shterojė.
Nuk endet mjergull nė qiellin tim,
E shoh nga larg,ndjej kthjellėsinė,
Njė dashuri qė nuk njeh plakje,
Ky malli im pėr Shqipėrinė.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Thu Dec 06, 2007 4:13 pm

Alma Papamihali

KOHA IME
Sė fundi kuptova,
qė s“ėshtė e thėnė
tė dashurosh sytė,
apo buzėqeshjen...

Ka dhe tė tillė
njerėz nė botė,
qė dashurojnė kohėn,

mė shumė se prekjen...

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Thu Dec 06, 2007 4:40 pm

ALMA PAPAMIHALI

NĖNĖ
Ēdo tė thotė nėnė vallė?
Tė duash me zemėr jo me fjalė.

Ēdo tė thotė nėnė tė jesh?
Nė mbrėmje e fundit tė biesh tė flesh.

Ēdo tė thotė nėnė tė quhesh?
Asnjė lodhjeje mos i druhesh.

Ēdo tė thotė nėnė tė thėrrasin?
Lumturinė e botės ndėr duar tė zgjasin.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Thu Dec 06, 2007 4:43 pm

Alma Papamihali

QETĖSI

Asnjė qindarkė
s“paskam nė xhep,
fundja tė hollat ē“i dua...
qyteti sot qenka i shkretė
dhe s“paskam kujt,
ti jap qerasje hua...

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Thu Dec 06, 2007 4:48 pm

ALMA PAPAMIHALI

USHQEHEM ME GJUHĖN TIME
Jam njė lypėse e mjerė,
S“jam e pasur o njeri,
Ndaj mos m“u afro,
Kur s“kam ē“tė tė fal...

Jam njė lypėse e mjerė,
Ushqehem me gjuhėn time,
Njė libėr kėrkoj lėmoshė,
Ndryshe tė mbijetoj s“ia dal.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Thu Dec 06, 2007 4:55 pm

ALMA PAPAMIHALI

DUA NATYRĖN TIME
Duatė hedh nė varg natyrėn,
Qiellit vrenjtėsinė tķa humbas
Ajrin me parfum ta lyej,
Pastaj fuqishėm tė thėrras.

Tė thėrras sa zėri t“mė ngjirret,
E ngadalė e tėra tė shterem,
Dua tė hedh nė varg natyrėn,
Aromės sė saj tė endem.

Dua tė hedh nė varg natyrėn,
Tė vetmen qė mė rilind mua.
Po ku ta gjej tė bukurin vend?
Ndaj mbeta poete e dėshtuar.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Thu Dec 06, 2007 4:58 pm

ALMA PAPAMIHALI

MEGJITHATĖ...JETOJMĖ

Njė natė pa gjumė,
lind njė ditė tė vdekur...
megjithatė jetojmė
dhe ditėn pa e prekur.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Wed Dec 12, 2007 4:53 pm

VLERA E KOHĖS
Qameti behet ne sekonde,
thone...
te presish minutin,
eshte teper vone....

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Wed Dec 12, 2007 4:56 pm

RRUGĖ QĖ SHKELEN
Kjo rruge ende me do,
edhepse ēdo dite e kam shkelur...
sa rruge te tilla ka ne bote,
qe te pafjala kane ngelur...

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Wed Dec 12, 2007 4:59 pm

VITET IKIN
Do mund tķ shoh
vitet bredharake,
qe si dallendyshe,
shkojne...

Kur une kerkoj,
tķ mbaj nder duar,
ikin tutje
fluturojne...

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Wed Dec 12, 2007 5:01 pm

SARA

Sa fjale per ty me enden nder mend,
A mund te pershkruhesh valle?
Rilinda,me mbese u bera,
Arrita te shprehem pa fjale.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Wed Dec 12, 2007 5:03 pm

MALL
Nuk ngrihem dot
kur rrezohem,
ne rrugen ku jam rritur...
Moskokeqarese,
rri shijoj,
takimin e shumepritur...

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Tue Jan 29, 2008 5:43 pm

FATIME ZEQIRI

SHI NĖN VETULL
Nuk di
kush mė mallkoi
kur dashurova

ra shi nė zemėr
ra shi nėn vetull.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Tue Jan 29, 2008 5:46 pm

VISAR ZHITI

*******
Njė copė burg
jam pėr tjetrin
dhe gjithė tė tjerėt
pėr mua janė burgu

rob mbajmė veten.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Tue Jan 29, 2008 5:50 pm

BUJAR XHAFERI

I VOGLI DHE I MADHI
I sheh ata yje tė barabartė,
qė ndrijnė krejt njė lloj nė largėsi?
Astronomėt thonė se njėri prej tyre
ėshtė treqind herė mė i madh ngatjetri.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Tue Jan 29, 2008 5:52 pm

XHEVAHIR SPAHIU

VDEKJA E LOTIT
Buzė mjerimit
bota kalonte me njė qeshje si tė zotit.

Unė po qaja
pėr vdekjen e lotit.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Tue Jan 29, 2008 5:54 pm

BUJAR SALIHU

ABSURD
U dashka tė mėsohet arti i krimit
e pastaj ti shpallet luftė njeriut
pėr t“u nderuar si njeri i paqes.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Tue Jan 29, 2008 5:57 pm

LASGUSH PORADECI

PREJ ĒDO GAZI-E HIDHĖRIMI
Prejēdo gazi e hidhėrimi
Mbetet pasvetėm kujtimi.
Ah!dh“i shkreti-mallėngjimi.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Guest Mon Feb 11, 2008 4:17 pm

HAXHI ZYBA

ERISTIKĖ

Na akuzuan pėr nacionalistė
na torturuan si iridentistė

na denoncuan pėr antikomunistė
na shkelen me tanke si vandalistė

na gjykuan si kundėrrevolucionarė
nadėnuan pėr ēdo gjė reakcionare
e ne s“di a mund tė quhemi fare
vetėm kaq:lėvizje ēlirimtare.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA Empty Re: KĖTU SJELLIM VARGJE NGA KRIJUESIT TANĖ"NĖN TINGUJT E NA

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi