Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht!

3 posters

Shko poshtė

Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht! Empty Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht!

Mesazh nga Alba Wed Aug 06, 2008 4:05 pm

Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht! Img_ph10

Gjoks me formė tė bukur dhe larg deformimeve. Ėshtė ēėshtje estetike, qė nėnat e reja sakrifikojnė foshnjet e tyre pėr t’i mbajtur larg ushqyerjes me qumėshtin e gjirit. Nė fakt, ky ėshtė ndėr shkaqet kryesore qė foshnjet po ushqehen gjithnjė e mė pak me produktin mė natyral dhe tė dobishėm pėr ta, por jo shkaku i vetėm. Problematikėn e nivelit tė ulėt tė ushqyerjes ekskluzive me gji e ngre vetė dikasteri i Shėndetėsisė, duke theksuar se foshnjet kanė shumė mangėsi dhe pėrdorimi i formulės foshnjore tepėr i ulėt. Ndėrsa drejtoresha e Maternitetit “Koēo Gliozheni”, Rubena Moisiu shpjegoi disa nga arsyet e kėtij fenomeni dhe theksoi se prioritet i maternitetit qė drejton ėshtė nxitja e nėnave qė tė ushqejnė fėmijėt me qumėshtin e gjirit. Ndėrkohė, mjeket pediatre shpjegojnė se deri nė ēfarė moshe ėshtė e kėshillueshme qė foshnjet tė ushqehen me gjirin e nėnės sė tyre dhe sa e rėndėsishme ėshtė kjo.

Ushqyerja

Duhet tė ushqehen me qumėshtin e gjirit tė nėnės tė paktėn deri kur tė mbushin 1 vit, por jo tė gjitha bebet e kanė kėtė shans, sepse nė vend tė kėtij produkti tė pazėvendėsueshėm, ushqehen me qumėshtin e pakontrolluar tė lopės duke favorizuar

kequshqyerjen dhe aneminė. Alarmin e jep dikasteri i Shėndetėsisė, sipas tė cilit, treguesi i ushqyerjes ekskluzive me gji (ushqim vetėm me qumėsht gjiri, jo ujė, jo lėngje tė tjera) nė muajin e katėrt ėshtė 40%. Por foshnjet nuk arrijnė tė marrin as formulat. Pėrdorimi i formulės foshnjore e cila mbetet e ulėt dhe ėshtė (15%) e fėmijėve 0-1 vjeē. “Kryesisht, kjo vjen pėr shkak tė kostos sė lartė tė tyre pėr buxhetin e familjeve shqiptare dhe traditės sė ushqyerjes me qumėsht lope”,- pohojnė specialistėt e Shėndetėsisė.

Shkaqet

Mendojnė se gjoksi i tyre nuk do tė jetė i bukur dhe do tė pėsojė dėmtime nėse foshnja e tyre ushqehet gjatė me qumėsht, por nė fakt nuk ėshtė aspak kėshtu. Kėshtu mendon drejtoresha e Maternitetit “Koēo Gliozheni”, Rubena Moisiu, e cila thekson se faktori estetik i shtyn disa nga nėnat tė mos ushqejnė fėmijėt me qumėshtin e gjirit. “Politika kryesore qė ndjekim me nėnat qė paraqiten nė maternitet, ėshtė qė ato tė ushqejnė foshnjet e tyre me qumėshtin e gjirit. Ka disa faktorė qė shumė prej foshnjeve nuk ushqehen me kėtė produkt, por mendoj se edhe faktori estetik pėr tė cilin nėnat, sidomos ato nė moshė tė re, luftojnė ta mbajnė gjoksin e tyre nė formė, ndikon shumė”,- shpjegon Rubena Moisiu. Megjithatė, ajo siguroi se kjo mani e nėnave ėshtė e kotė pasi gjoksi i tyre nuk pėson asgjė nėse foshnja ushqehet me qumėsht. Sipas saj, gjoksi ėshtė i ndėrtuar nė mėnyrė tė atillė qė merr forma tė zmadhuara dhe tė zvogėluara, nė varėsi tė situatės dhe ushqyerja e foshnjes nuk do tė dėmtojė aspak estetikėn e gjoksit. Ndėrkohė ajo shpjegon se faktorė tė tjerė janė edhe problemet qė mund t’u lindin nėnave, duke mos patur qumėsht pėr fėmijėt. Por kjo pasohet edhe me faktorin “kohė” qė kanė nėnat, pasi shumė prej tyre punojnė dhe nuk kanė mundėsi tė ushqejnė foshnjet. Megjithatė Moisiu nuk pėrjashton edhe publicitetin e tepėrt qė i bėhet ndonjėherė ushqimeve pėr foshnja, duke joshur nėnat pas tyre.

Moisiu: Nuk kanė pasoja vetėm foshnjet, por edhe nėnat

Qumėshti i gjirit ėshtė ushqimi ideal pėr foshnjat pėr gjashtė muajt e parė tė jetės, ndaj nuk duhet t’u mohohet, pasi kjo mund tė shkaktojė pasoja tek ata. Kėshtu u shpreh Rubena Moisiu, duke theksuar se ai kombinon tre themelet bazė tė njė ushqyerje tė shėndetshme qė janė ushqimi, shėndeti dhe kujdesje. Sipas saj, qumėshti i gjirit i mbron fėmijėt nga shumė infeksione dhe i bėn ata rezistentė ndaj sėmundjeve. “Shumė nėna, pėrdorin qumėshtin e lopės pėr bebet e tyre dhe kjo mund tė favorizojė kequshqyerjen dhe aneminė”,- pohon Moisiu. Ndėrkohė ajo thekson se edhe nėnat qė u ndėrpresin qumėshtin e gjirit foshnjave, kanė pasoja. “Ėshtė vėrtetuar se nėnat tė cilat nuk ushqejnė bebet me qumėsht, janė tė stimuluara ndaj kancerit tė gjirit. Nėnat duhet tė jenė koshiente pėr kėtė se pasojat nuk janė vetėm mbi bebet, por edhe mbi ato”,- thekson Rubena Moisiu.

Konica: Ja deri kur duhet tė ushqehet foshnja me qumėsht gjiri

Qumėshti i gjirit pėrmban gjithė lėndėt ushqimore, antitrupat, hormonet dhe faktorėt e rritjes qė i nevojiten njė foshnjeje pėr t’u rritur dhe zhvilluar, ndaj nuk duhet t’i mohohet bebeve ky ushqim i pazėvendėsueshėm. Kėshtu u shpreh mjekja pediatre, Vjollca Konica, duke shpjeguar se qumėshti i gjirit nuk duhet t’u ndahet bebeve, tė paktėn vitin e parė tė lindjes. Ndėrsa si tė domosdoshėm ajo shikon kohėzgjatjen e ushqyerjes me qumėshtin e nėnės deri nė 6 muaj. Nė fakt, ky ėshtė edhe rekomandimi i OBSH-sė, qė thotė se ushqim ekskluziv me gji nė 6 muajt e parė dhe vazhdimin e ushqimit me gji, kombinuar me shtesa pėrtej vitit tė parė. Pediatrja Konica pohon se nė favor tė fėmijėve do tė ishte ushqyerja me qumėshtin e nėnės deri nė moshėn 2 vjeē por sigurisht, kur kjo tė jetė e kombinuar me ushqime shtesė. “Qumėshti i gjirit mbron foshnjat nga diarreja dhe infeksionet akute respiratore, otiti i mesėm dhe dermatiti atopik, stimulon sistemin e tyre imunitar dhe pėrgjigjen ndaj vaksinimit dhe, sipas disa studimeve, ndihmon nė aftėsitė njohėse dhe zhvillimin e sistemit nervor qendror”,- shpjegojnė specialistėt e Ministrisė sė Shėndetėsisė, duke theksuar se vetėm me qumėsht gjiri mund tė kemi fėmijė tė shėndetshėm.
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 37
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht! Empty Re: Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht!

Mesazh nga gazola Wed Aug 06, 2008 5:48 pm

Alba urime per postimin vetete qe ka nje goxha vlere.Persa i perket ketyre faktoreve qe jane larte permendura ,qe nuk i japin femijes qumesht gjiri se humbet bukurine estetike ,eshte per te ardhur keq.
Diku para disa ditesh kam lexuar se femijet shqiptare rezultojne me te zgjuar se femijet e vendeve te tjera,kjo per te vetmen arsyen se ushqehen me qumesht gjiri,por mesa duket edhe femrat shqiptare po ndjekin moden e femrave te huaja ,gje qe eshte per te ardhur keq .

_________________
Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht! I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht! Empty Re: Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht!

Mesazh nga artani Wed Aug 06, 2008 9:02 pm

gjynah qe nje bebe te vuaj per qefin e mamit
edhe zoti vet e ka dhen qe femia duhet te ushqehet me qumshtin e Nenes per nje vit te pakten
artani
artani

Numri i postimeve : 64
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht! Empty Re: Pėr njė gjoks tė bukur, bebet sakrifikohen pėr qumėsht!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi