Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AKTI HISTORIK DHE HEROIK QE KREU AVNI RRUSTEMI

Shko poshtė

AKTI HISTORIK DHE HEROIK QE KREU AVNI RRUSTEMI Empty AKTI HISTORIK DHE HEROIK QE KREU AVNI RRUSTEMI

Mesazh nga Guest Sun Aug 26, 2007 3:18 pm

Akti qe kreu Avni Rrustemi me 13 qershor te vitit 1920 ne Paris ishte nje akt historik dhe heroik i ketij patrioti shqiptar.Atedite Avni Rrustemi kreu atentatin kunder Esat Pashe Toptanit,kryetradhetarit te vendit,veglesse vendeve fqinje,tefuqive te huaja,dhe shitesit te interesave te Shqiperise.
Ky atentat prishi Konferencen e Paqes ne Paris,dhe prishi planet qebeheshin perricoptimin eShqiperise se pergjysmuar.Akti historik qe kreu ky patriot trim tregoi se dora e popullitte arrije kudo,praedhe ne Paris,dhe kudo ku fshihen tradhetaret.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi