Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATDHEU - TEMPULL MBI TEMPUJ

Shko poshtė

ATDHEU - TEMPULL  MBI TEMPUJ Empty ATDHEU - TEMPULL MBI TEMPUJ

Mesazh nga xhaxhi Sun Jul 08, 2007 12:18 pm

Adem Berisha:

ATDHEUT TIM

Mbijetove furtuna e stuhi,
ngadhnjeve nder shekuj,
tė dua nė zor e nė liri –
ti ishe dhe mbete, tempull mbi tempuj.

Tė dua, tė dua mbi tė gjitha,
tė dua mė shumė se veten,
tė dua se je djepi im –
nė Ty gjej veē tė vėrteten.

Qielli mbi Ty ėshtė mė ndryshe
nga ai nė mergim,
dielli tek Ti ngrohė mė ėmbel
o i dashuri, Atdheu i im.

Fusha, ara e livadhe
pershkojnė Atdheun tim,
i dua e s’mund t’iu ndahem
sot e gjerė nė amshim.

Malet plot me drunjė,
kullosa e shkėmbinjė
shtrihen si kurora,
gjerė nė pakufi.

Lumenjtė e liqejtė
me ujė tė kėthjelltė si loti,
pėr ne dhe vetėm pėr ne
i ka falur Zoti.

ka gjithėfarė minierash,
energji e gjithėēka tjetėr
qė vėshtirė mund tė numrohen
dhe vehen nė leter.

Djem e vasha tė bukura ka,
petrita e skyftera,
si luleve tė trėndafilit
kėndėshėm iu vie era.

Ka shumė njerėz tė ditur,
shkrimtarė e shkencėtarė,
ka edhe nobelista,
priftėrinjė e hoxhallarė.

Pėr kėto e shumė tė tjera
shkrova e kėndova
e kur e kerkoi koha –
dola dhe luftova.

Jo pse e desha luften
me plot mizori,
po pse u sulmova
mu nga fēinjtė e mi.

Jo pse e dua luften
tė pushtoj tė tjerė,
po pėr tė mbrojtur t’imen
qė e kisha, e do ta kem pėrherė.
xhaxhi
xhaxhi
V.I.P
V.I.P

Male
Numri i postimeve : 30
Age : 74
Localisation : Rahovec-Kosovė
profesioni : punėtor administrate por edhe shkruaj nga pak
hobi : shkrimet
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 25/06/2007

http://ademgjurgjeviku.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi