Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pėrrallėza pėr fėmij tė vegjėl

Shko poshtė

Pėrrallėza pėr fėmij tė vegjėl Empty Pėrrallėza pėr fėmij tė vegjėl

Mesazh nga ZEBRA Thu Jun 28, 2007 11:58 pm

Shqiponja e dhelpra


Shqiponja e dhelpra lidhėn miqėsi dhe vendosėn tė banojnė afėr njėra-tjetrės, pėr ta pėrforcuar kėshtu edhe mė tepėr miqėsinė. Shqiponja fluturoi nė njė dru tepėr tė lartė dhe ndėrtoi ēerdhen; ndėrsa dhelpra mbeti nė njė kaēubė nėn drurin dhe aty polli kėlyshėt.
Njėherė dhelpra doli pėr tė gjuajtur, kurse shqiponja qė kishte mbetur pa ushqim, fluturoi poshtė tek kaēuba, ia rrėmbeu kėlyshėt dhelprės dhe i hėngri bashkė me shqiponjat e veta tė vogla. Kur u kthye dhelpra pa se ēka i kishte ndodhur, nuk u pikėllua aq pėr zhdukjen e tė vegjėlve tė vet se sa pėr atė qė nuk mund tė hakmerrej. Nga toka ajo nuk mund t'i bėnte gjė shpenzės nė ajėr. Prandaj zuri vend pak larg dhe filloi ta mallkojė armiken - ēka ėshtė e vetmja armė e tė dobėtve dhe e tė pafuqishmėve.
Megjithatė, shqiponja qė e theu miqėsinė, e mori shpejt dėnimin. Njėherė, kur disa barinj piqnin mish nė prush, ra poshtė fluturimthi dhe rrėmbeu njė copė mish, nė tė cilin kishte mbetur njė bacė. Posa e ēoi mishin nė ēerdhe tė vet, ia nisi tė fryejėnjė erė e fortė, dhe prej gacės morėn flakė degėt e holla e tė thata e kėshtu shpėrtheu njė flakė e madhe.
Nga kjo, zogjėt e vegjėl tė shqiponjės, meqėnėse ishin pa krahė, ranė nė tokė gjysėm tė djegur. Dhelpra vrapoi dhe i gėlltiti nė sy tė shqiponjės.

Pėrrallėza tregon se ata qė shkelin miqėsinė, edhe nė i shpėtofshin hakmarrjes, prapėseprapė nuk do t'i shpėtojnė dėnimit tØemerituar.
____________
Pėrrallėza pėr fėmij tė vegjėl 8003-200x200
ZEBRA
ZEBRA

Male
Numri i postimeve : 50
Age : 39
Localisation : wien
profesioni : pc ware
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 25/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi