Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Variēet, pse shkaktohen

Shko poshtė

Variēet, pse shkaktohen Empty Variēet, pse shkaktohen

Mesazh nga gazola Tue Aug 05, 2008 3:00 pm

Variēet, pse shkaktohen

Nėse
doni tė shmangni variēet venoze, bėni kontrolle mjekėsore. Shumė gra
mbi moshėn 30 vjeē vuajnė nga dhimbja dhe shfaqja e variēeve, por vetėm
duke mbajtur sistemin digjestiv nė lėvizje, mund tė gjeni ēelėsin e
shmangies sė kėtij problemi. Kėshilla e mjekėve pėr gratė ėshtė tė
parandalojnė shfaqjen e varikozės, duke zgjedhur ushqime tė pasura me
produkte tė bimėve me kėrcell, (fibra) gruri, orizi, etj, tė cilat
ndikojnė nė funksionimin e rregullt tė organeve tė brendshme si dhe
rregullojnė lėvizjen e muskujve, nė rastet kur vuani nga gjymtyrėt e
poshtme. Evitoni dhe qėndrimin ulur me kėmbėt kryqėzuar si dhe mbajtjen
pėr shumė gjatė tė kėpucėve me taka tė larta.
Kėshillat

Mjekėt
rekomandojnė qė kėmbėt tė vihen sa mė shumė nė lėvizje, por lėvizjet
duhet tė jenė tė ekuilibruara dhe tė bėhen nė hapėsira tė rrafshėta dhe
jo me gurė. Nga ana tjetėr, sipas specialistėve qė merren me kėtė
ēėshtje, ėshtė e rėndėsishme qė femrat tė mos pėrdorin taka mė shumė se
tre ose katėr pond, dhe meshkujt tė mos ngrenė pasha tė rėnda. Pėr tė
dyja gjinitė ėshtė e kėshillueshme qė gjatė natės kėmba tė lidhet me
njė korse najloni, e cila nuk lejon pėrhapjen e gjakut nėpėr tė gjithė
damarėt. Shfaqja e venave varikoze mund tė jetė e trashėgueshme, por
edhe mund tė ndodhė pas moshės 30-vjeēare, kryesisht tek gratė
shtatzėna, pesha trupore e tė cilave bėhet relativisht e madhe dhe
trupi bie nė qetėsi, si mungesė e lėvizjeve tė pėrditshme. Po ashtu ato
mund tė shfaqen pas kėsaj moshe edhe tek meshkujt. Por tek kėta tė
fundit, zhvillimi i variēeve ėshtė veēse i trashėguar.
Trashėgimia
Venat
varikoze trashėgohen brez pas brezi, dhe ato nuk mund tė eliminohen
plotėsisht. Nė rast se personi ka punė tė rėndė, ose mban pasha tė
rėnda gjatė ditės, rishfaqja e damarėve ėshtė e shpejtė, madje edhe nė
tė njėjtat vende, ku mund tė jetė kryer ndėrhyrja kirurgjikale.
Kryesisht ato zhvillohen nė moshėn 20 deri 30-vjeēare, pas kėsaj moshe
shfaqja e variēeve ėshtė mė e vogėl. Specialistėt rekomandojnė qė
kėmbėt tė trajtohen ēdo ditė me xhel freskues (edhe nė rast se nuk janė
shfaqur ende variēet), tė masazhohen nga specialistė herė pas here dhe
tė trajtohen me medikamente tė ndryshme sipas porosive tė mjekėve.
Parandalimi
Shumė
kohė mė parė njerėzit pėrdornin korse najloni pėr t’i mbajtur venat tė
shtrėnguara fort. Por ilaēet kundėr dhimbjeve dhe korsetė e ngushta tė
kėmbeve ka kohė qė nuk japin ndonjė rezultat tė mirė. Enjtja e venave
mund tė bėhet edhe shkak pėr bllokimin e qarkullimit tė gjakut. Imazhet
me ultratinguj tregojnė se nė ēfarė gjendje ndodhen kėto vena.
Ndėrhyrja me rreze, thuajse nuk ndjehet fare. Rezet Lazer nė kėtė rast
zėvendėsojnė bisturinė e kirurgut. Kjo ėshtė edhe arsyeja qė shumė
pacientė kėrkojnė tė trajtohen me kėtė metodė. Nėpėrmjet rrezeve Lazer,
venat ēahen, dhe pasi bėhet zhbllokimi i tyre vendi i ēarjes mbyllet
pėrsėri. Shkencėtarėt thonė se operacione tė tilla me rreze Lazer janė
tė suksesshme nė 95 tė rasteve. Shkaktari i enjtjes sė venave nuk dihet
dhe nė disa raste kjo sėmundje ėshtė gjenetike.
Xheli
Pėr
kėmbėt ka efekt freskues. Ndikon nė kapilaret, duke i dhėnė ndjesi
freskie dhe stimulon qarkullimin e gjakut. Kontribuon nė tonifikimin e
mureve tė enėve tė gjakut. Ėshtė perfekt pėr ata qė qėndrojnė gjatė nė
kėmbė dhe pėr gratė shtatzėna. Parandalon variēet (nuk i kuron). Mund
tė pėrdoret edhe mbi geta nė ndonjė rast. Edhe pas depilimit pa
shkaktuar asnjė dėm. Mjekėt ua rekomandojnė xhelin freskues tė gjithė
personave qė ende nuk kanė probleme me varicet, por qė e dinė qė nė
familjen e tyre ka plot raste tė tilla.
Keshillat1-Pėrdorni xhel freskues pėr kėmbėt
2-Mos mbani kėpucė me taka mė shumė se 4 pond
3-Mos pėrdorni kėpucė tė sheshta plotėsisht
4-Pėrdorni produkte me bimė jeshile me kėrcell
5-Mos hiqni nga menyja orizin
6-Pėrdorni vazhdimisht grurin
7- Mos qėndroni ulur pėr mė shumė se njė orė nė tė njėjtėn pozicion
8-Mos i mbani kėmbėt e kryqėzuara
9-Mos mbani pesha tė rėnda
10-Pėrdorni korse neiloni nė mbrėmje
Variēet, tė trashėgueshmeSėmundja
e variēeve ėshtė e trashėgueshme. Madje ajo kalon nga brezi nė brez dhe
nė kėtė rast shfaqja e simptomave dhe shenjave tė para nis qė nė
adoleshencė, pikėrisht nė kohėn kur trupi i njeriut nis tė ndryshojė.
Kjo sėmundje nuk “kursen” as meshkujt, madje sipas specialistėve, ata
kanė edhe dhimbje mė tė mėdha se femrat, dhe nė shumicėn e rasteve tė
operuarit meshkuj mbajnė rekord. Pėr tė parandaluar kėtė fenomen, ėshtė
e rėndėsishme qė fėmijėt tė paraqiten herė pas herė tek specialistėt,
nė mėnyrė qė ai tė kėshillojė edhe veprimet e duhura qė duhet tė
ndiqen. Nė rast se venat shfaqen, ato nuk mund tė hiqen plotėsisht,
pėrveēse tė trajtohen herė pas here.
VariēetMetodė e re me lazer
Shkencėtarėt
po praktikojnė njė mėnyrė tė re pėr trajtimin e ėnjtjes sė damarėve tė
kėmbeve, njė sėmundje e rrezikshme nga e cila preken jo vetėm gratė.
Kjo mėnyrė e re ėshtė eliminimi i damarėve me rreze lazer, tė cilat
bėjnė tė mundur djegien e damarėve ”tė helmuar”. Por gjithashtu nuk
ėshtė vėrtetuar ende nėse edhe kjo mėnyrė parandalon pėrsėritjen e
sėmundjes.
Edhe e ulura dėmton
Qėndrimi
ulur qoftė edhe pėr njė ore, ėshtė tepėr i dėmshėm pėr personat qė kanė
variēe. Damarėt e ėnjtur tė kėmbeve fillojnė tė pulsojnė dhe shkaktojnė
dhimbje. Kėmbėt dhe kyēet enjten thuajse dyfish dhe nė shumė raste
dhimbjet bėhen tė padurueshme. Nisur nga kjo, mjekėt kėshillojnė
lėvizje 30 minutėshe nė mėngjes e nė mbrėmje.
Kurohen nga Bimėt jeshile
Ashtu
si pėr tė gjitha sėmundjet e tjera, edhe pėr tė trajtuar dhe kuruar
venat varikoze, ėshtė e rėndėsishme qė tė pėrzgjidhen ushqimet. Sė
fundmi specialistėt kanė arritur nė pėrfundimin qė bimėt jeshile, me
kėrcell, (fibra) gruri, orizi, etj, tė cilat ndikojnė nė funksionimin e
rregullt tė organeve tė brendshme .

_________________
Variēet, pse shkaktohen I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi