Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjera te Cuditshme

Shko poshtė

Gjera te Cuditshme Empty Gjera te Cuditshme

Mesazh nga sajmir_pasha Thu Sep 06, 2007 10:41 pm

Lepuri me 2 kokė e 6 kėmbė
Njė lepur me dy kokė e gjashtė
kėmbė ėshtė njė nga kafshėt e ēuditshme nė qytetin e Elbasanit. Njė gjė
e tillė ėshtė shėnuar nė familjen Gogunja, e cila ka mbetur e shtangur
kur ka konstatuar lindjen e njė lepuri mostėr.

Njė viē me dy koka
Njė
viē me dy kokė ka lindur nė fshatin Gjocaj tė Peqinit. Viēi kishte dy
kokė tė ngjitura nė qafė dhe ushqehej me dy gojė, me buzėt, nofullat
dhe gjuhėt e veēanta. Ai kishte katėr sy, dy hundė dhe katėr veshė.

Dash me katėr brire
ēudia
e radhės ėshtė shėnuar nė njė fshat tė Cėrrikut, kur kishte lindur njė
qengj me katėr brirė. Por ēudia nuk mbaron kėtu, pasi kohė mė pas nė
fshatin Gjonme erdhi nė jetė njė viē, i cili nuk kishte organe
gjenitale.

Pula me katėr kėmbė
Kjo ka ndodhur nė njė
fshat tė Librazhdit. Kėmbėt e "tepėrta" pula i kishte nė pjesėn e
sipėrme tė trupit. Ndėrsa njė zog me dy koka ėshtė ēudia tjetėr nė njė
familje qė banonte nė periferi tė Librazhdit.

Njė qengj me tri kėmbė
Kjo
ėshtė ēudia qė ėshtė shėnuar nė fshatin Sherisht tė Vlorės. Qengji i
sapoardhur nė jetė ka vėshtirėsi nė tė ecur, ndėrsa nuk mund tė vrapojė
pėr t'u ushqyer si qengjat e tjerė drejt deles qė e solli nė jetė.

Mushka pjell dy here

zonėn e Elbasanit ėshtė shėnuar edhe njė rast tjetėr i veēantė, kur njė
mushkė ka pjellė dy herė. Njė gjė e tillė natyrisht qė shpjegohet nga
ana e specialistėve si njė prishje tė ekuilibrave biologjikė.

Bujqit iu japin lopėve kanabis, pasi prodhojnė mė shumė qumėsht

RUMANI
– Pesė fshatarė po hetohen nė Rumani, pasi policia zbuloi se ata po i
ushqenin lopėt e tyre me kanabis sativa. Fshatarėt nga Romanesti, nė
kontenė Botosani, u thanė zyrtarėve tė policisė se bima narkotike bėnte
qė kafshėt tė prodhonin mė shumė qumėsht se zakonisht. Mosha e bujqve
ishte nga 57 deri nė 82-vjeē. Justifikimi i tyre kur u pėrballėn me
ligjin pėr kėtė krim ishte se nuk e dinin se po bėnin diēka ilegale,
duke e rritur kėtė bimė nė fushėn e tyre. Fshatari me emrin Ion
Astarastoaie thotė: “Ne e rrisim, pasi lopėt e pėlqejnė shumė, dhe
lopėt e lumtura prodhojnė mė shumė qumėsht”.

Londėr, nė njė shkollė fliten 71 gjuhė tė ndryshme

BRITANI
E MADHE – Nė korridoret e njė shkolle tė mesme nė Londėr dėgjohen 71
gjuhė tė ndryshme. Kjo, pasi nxėnėsit e kėsaj shkolle vijnė nga vende
dhe komunitete tė ndryshme tė botės. “Southfields Community College” nė
Wandsworth ėshtė shkolla nė Angli kur nxėnėsit nuk flasin fare
anglisht. Nė fillim atyre u ėshtė mėsuar anglisht nė njė kurs
fillestarėsh, dhe mė vonė janė ndarė nė klasa tė ndara sipas gjuhės qė
flasin. Mes gjuhėve tė folura janė arabishtja, gjuha kurde, farse (nga
Afganistani), kazake (Kazakistani), gjuha kroate, zulu, suahili (Kenia)
dhe krio (Sierra Leone). Drejtoresha thotė: “Kemi patur njė rritje tė
numrit tė nxėnėsve, por deri tani asnjė problem racizmi. Kėta fėmijė
kanė shumė dėshirė tė mėsojnė”.


Tajvan, jeton shtatė vjet me nėnėn e vdekur
Njė burrė
55-vjeēar nė Tajvan ka jetuar pėr shtatė vjet me nėnėn e tij tė vdekur.
Duket si temė e njė filmi horror, por ėshtė njė e vėrtetė e shėmtuar.
55-vjeēari priste qė nėna e tij tė ringjallej. Lin Chun-jan, pas shtatė
vjetėsh ėshtė dorėzuar dhe ėshtė bindur se nėna e tij nuk mund tė
ngjallej mė. Mė nė fund ka lajmėruar policinė. Kur agjentėt kanė hyrė
brenda nė shtėpinė e tij, nė qytezėn Kuijen, nuk u kanė besuar syve.
Duke i hequr tė gjithė gjakun nga trupi, Lin kishte mundur tė ndalonte
dekompozimin e trupit tė nėnės sė tij, tė vdekur qysh nė vitin 1999.


20-vjeēarja pi hashash ēdo ditė dhe gėzon shėndet tė mirė

INDI
– Njė indiane pohon se ka jetuar deri nė moshėn 120-vjeēare, duke pirė
kanabis sativa ēdo ditė tė jetės sė saj. Fulla Nayak ka pirė kanabis
cigare dhe verė tė fortė nga degėt e palmave nė kasollen e saj nė Indi.
Ajo jeton me vajzėn 92-vjeēare dhe nipin 72-vjeēar. Sipas mediave
britanike, ajo thotė: “Nuk e di se si kam mbijetuar kaq gjatė. Shumė
prej kushėrinjve tė mi, shumė mė tė rinj se unė kanė vdekur me kohė”.
Edhe pse supozimi i saj nuk ėshtė i vėrtetuar nga shkenca, fakti ėshtė
se ka qenė ēdo ditė tė jetės sė saj e droguar dhe tani gėzon shėndet tė
plotė, nuk ėshtė pėr t’u anashkaluar.

Njė park nacional ne Tailanden Veriore shitet ajėr i fresket ne
kanace. Ajri ėshtė mare ne lartesine 1980 ne malin Doi Phu. Shitjet
kanė arritur sukses. Dhe tashmė gjithė pranaret e lokaleve duan ta
kenė te mall.


Rreth 30 molion burra kineze, me vitin 2020 nuk do tė mundin te gjejne femėr pėr tu martuar.
Komisioni i planifikimit familjar ne Kine bėn te ditur se nga viti 2005 kanė lindur shumė me tepėr djem sesa vajza.

Padit tė motrėn se macja e saj i kafshoi dorėn

SHBA –
Njė ish-marins nga Miēigani mori 60 mijė paund kompensim nga e motra e
tij, pasi macja e saj i kafshoi dorėn. Michael Sabo, 57-vjeēar, nga
Flushing thotė se dhimbja ishte mė e keqe se kur u godit nga plumbi i
njė snajperi nė Vietnam. Ai sapo kishte marrė copėn e mishit gjatė
darkės tek e motra, Jean Toney, kur macja siameze, Randy, e gėrvishti
dhe i kafshoi dorėn. Avokati i tij, Tom Pabst, tha nė gjykatė: “Kėto
janė dhėmbėt e njė foke, ose mė mirė tė njė pitbulli. Kjo ėshtė e keqe
dhe e hidhur. Gishtėrinjtė e zotit Sabo u enjtėn kaq shumė sa dukeshin
si salsiēe. Infeksioni, qė e kuroi nė spitalin e veteranėve, i kushtoi
10 mijė paund. Kur kompania e sigurimit tė sė motrės nuk ia pagoi
paratė, ai e ēoi ēėshtjen nė gjykatė.

Boshnjaku inatoset se askush nuk i shkon nė funeralin e sajuar

BOSNJE
– Njė boshnjak u shkroi tė gjithė miqve dhe familjarėve letra, nė tė
cilat ankohet se vetėm mamaja i kishte shkuar nė funeral. Amir
Vehaboviē, 45-vjeēar, bėri gjoja sikur kishte vdekur pėr tė parė se sa
persona, duke pėrfshirė dhe miqtė e tij mė tė mirė, do tė merrnin pjesė
nė funeral. I fshehur pas shkurreve, nė qytetin verior tė Gradiskas, ai
pa se si nėna e tij e moshuar shkoi e para, por pėrveē saj nuk kishte
asnjė tjetėr. Nė letrat drejt 45 personave tė ftuar ai shkruante:
“Pagova shumė para pėr tė organizuar kėtė vdekje tė rremė dhe
certifikatėn, dhe pagova ata qė mbajtėn arkivolin tim. Mendova se ju,
gjoja miqtė e mi, do tė vinit tė mė nderonit pėr herė tė fundit. Kėtė e
bėra qė tė kuptoj se sa rėndėsi kam pėr ju”.

Qenushi kthehet nė shtėpi 7 orė pasi kishte ngordhur

KINĖ
- Njė kėlysh i cili kishte “ngordhur” gjatė njė aksidenti me makinė,
ėshtė zvarritur nė shtėpi shtatė orė pasi kishte ngordhur. Qeni
qimedredhur, Dudu, nga qyteti Nanjing, Kinė, u godit nga njė kamion
ndėrkohė qė po shėtiste me tė zonjėn. “Ishte kaq i gėzuar qė kishte
dalė jashtė sa mė iku nga litari”, thotė e zonja. “Dudu fluturoi nė
ajėr dhe pėrfundoi nė buzė tė trotuarit. Kur u afruam ai ishte gjakosur
dhe nuk mori mė frymė”, shton ajo. Familja e varrosi qenin nė oborrin
poshtėė pallatit. Tė gjithė u habitėn kur qeni priste para derės sė
shtėpisė. Pėr fat tė mirė, dheu nuk ishte mjaft i ngjeshur dhe ari
arriti tė dalė.

Shkolla padit nxėnėsen pėr shkak se vesh ēorape me kukulla

SHBA
– Njė nxėnėse e klasės sė shtatė mund tė pėrfundojė nė sallėn e gjyqit,
pėr shkak se ka veshur kėpucė me personazhin e filmave vizatimorė,
Uini-Puh. Toni Kay Xcot, 14-vjeēare, u dėrgua nė njė program tė veēantė
pėr fėmijėt me probleme, pėr shkak se dhunoi uniformėn e shkollės. Nė
ēorapet e saj ishte personazhi i Tigrit. Pėrveē tyre ajo kishte
koordinuar edhe fundin dhe bluzėn. Rregullat e shkollės janė qė ajo tė
veshė vetėm veshje nė ngjyrėn blu, tė bardhė, tė gjelbėr, tė verdhė,
kaki, gri, kafe apo tė zezė. Xhinset nuk lejohen. Avokati i saj nė
sallėn e gjyqit argumentoi se rregullat janė shumė kufizuese.

_________________
Gjera te Cuditshme BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 39
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi