CILAT ISHIN QYTETET MĖ TĖ NJOHURA DARDANE?

Shko poshtė

CILAT ISHIN QYTETET MĖ TĖ NJOHURA DARDANE?

Mesazh nga Guest prej Wed Dec 05, 2007 9:01 pm

TERITORI I DARDANėVE Nė ANTIKėN E HERėSHME;ISHTE PJESė PėRBėRSE NĖ ILIRI;e qė pastaj ky regjion bie nen pushtimin romak si tėrė Iliria.Mė vonė,nė shk e I para e.s i bashkangjitet Mezisė sė Epėrme(Malvensis):Ne shk III nen sundimin e Dioklecianit si provincė nė vete i ngjitet Ilirikut.Qytetet me te njohura ishin:Ulpiana,Scupi,Theranda,Naisus,Vicianum,Municipium,,Dardanorum,kurse me vone pas termetit te vitit 527 ku Ulpiana(Prishtina) ishte shkatrruar teresisht.Justiani u emrua perandor i Bizantit dhe themeloi edhe qytete te rejaJustiana,Prima;Mediana;Anausaro,etj.....

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi