Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuriozitete nga bota e kompjuterit

Shko poshtė

Kuriozitete nga bota e kompjuterit Empty Kuriozitete nga bota e kompjuterit

Mesazh nga GISHTEZA Fri Jul 13, 2007 9:54 pm

Filma tė dobėt lamtumirė . Njė kompjuter do tė jetė nė gjendje tė parashikojė suksesin e njė filmi para se ky film tė xhirohet. Profesori Ramesh Sharda ka shpikur njė program pėr kompjuter qė duke konsideruar disa variabla , ėshtė nė gjendje tė llogarisė suksesin e filmit nga njė shkallė nga 1 deri nė 9.
Variablat e marra nga ana e programit janė konkurrenca nga ana e filmave tė tjerė , data e lėshimit tė filmit, niveli i kastit tė filmit dhe kategoria e filmit tė prodhuar. Kėto tė dhėna vendosen nė program dhe nė fund tė proēesit tė llogaritjes jep gjykimin e tij. Shkalla 1 tregon qė filmi nuk ja vlen tė prodhohet dhe do tė jetė njė dėshtim i vėrtetė qė mund tė sjellė njė fitim prej 1 milion dollarėsh kurse shkalla 9 ėshtė njė blockbuster qė do tė ketė fitime mė shumė se 200 milion dollarė.
Sharda njė ekspert nė fushėn e informatikės ka punuar rreth kėtij programi pėr rreth 7 vjetėsh duke analizuar rreth 800 filma. Rezultatet e studimit tregojnė se 37% tė herėve programi ka arritur tė parashikojė ekzaktėsisht nivelin e njė filmi, 75% e herėve ka gabuar me filmat me vetėm njė shkallė.
GISHTEZA
GISHTEZA

Numri i postimeve : 43
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 24/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete nga bota e kompjuterit Empty Re: Kuriozitete nga bota e kompjuterit

Mesazh nga GISHTEZA Fri Jul 13, 2007 9:55 pm

Kėtė muaj kompania Kosovare, Fornax Technologies, e bazuar nė Prishtinė, e lansoi shėrbimin pėr marketing nė internet duke u bėrė partnere me MSN tė Microsoft. Fornax Technologies dhe MSN tani iu shėrbejnė tė gjithė pėrdoruesve Shqiptar tė MSN, Hotmail, dhe siteve tjera tė lidhura me Passports dhe MSN, me reklama tė dedikuara pėr kėtė rajon, dhe pėr popullin tonė.

Pėrdoruesit e MSN tė cilėt e kanė tė caktuar shtetin amė si Albania (kėtu hyjnė shumė Kosovar tė cilėt kanė zgjedhur Shqipėrinė si shtet amė) do tė shohin reklama nga kompanitė turistike tė vendit si dhe mbi shėrbime tė ndryshme nga shumė kompani tjera.

Sipas deklaratave tė Fornax, veprimet do tė zgjerohen mė tej duke e ofruar kėtė shėrbim me kalimin e kohės njė numri mė tė madh tė kompanive Kosovare dhe Shqiptare.

Nė vitet e fundit marketingu pėrmes internetit ėshtė rritur nė pėrmasa shumė tė mėdha, posaēėrisht pėr sitet sikur MSN, Yahoo!, Google dhe Amazon.

Sipas vlerėsimeve, MSN i shėrben rreth 420 milion pėrdorues nė tėrė botėn. Nga kėta rreth 277,375 janė tė regjistruar nga Shqipėria, 56,000 nga Maqedonia dhe 98,000 nga shteti ish-Yugoslav.

Pėr mė shumė informata mbi reklamimin pėrmes Fornax dhe MSN, vizitoni lidhjen nė burimin e lajmit.
GISHTEZA
GISHTEZA

Numri i postimeve : 43
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 24/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete nga bota e kompjuterit Empty Re: Kuriozitete nga bota e kompjuterit

Mesazh nga GISHTEZA Fri Jul 13, 2007 9:55 pm

Njė kompjuter i ri prej 200 dollarėsh i targuar Google? Pėr momentin janė vetėm zėra, por duket se kolosi i internetit do tė nxjerrė nė treg njė produkt qė do tė rivolucionojė botėn e hardėare.
Takimi ėshtė mė 10 janar nė Las Vegas. Sipas tė pėrditshmes Los Angeles Times, Larry Page, njė nga krijuesit e Google, do tė prezantojė kompjuterin e ri Google nė panairin ‘Consumer Electronics”.
Sipas gazetės Google ėshtė nė traktativa me Wal-Mart pėr tė shitur kompjuterin e ri.Emri i kompjuterit te ri do tė jetė Google Cube. Karakteristikat e kėtij produkti ngelen njė mister, por duke parė famėn e motorrit tė kėrkimit mė tė famshėm nė botė, do tė kemi tė bejmė mė njė kompjuter kompakt, solid dhe fantastik.
Shumė hedhin hipoteza se kompjuteri i ri ėshtė njė partnership midis Aol dhe Sun Microsystems i cili do tė ofrojė mėnyra tė reja tė lidhjes nė internet nėpėrmjet disa shėrbimeve tė ofruara nga vetė Google.
Konkurentet qė operojnė nė fushėn e sistemeve operativė, i pari mbi tė gjithė Microsoft presin dhe janė tė frikėsuar.
GISHTEZA
GISHTEZA

Numri i postimeve : 43
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 24/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete nga bota e kompjuterit Empty Re: Kuriozitete nga bota e kompjuterit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi