Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

C'eshte Astrologjia ?

Shko poshtė

C'eshte Astrologjia ? Empty C'eshte Astrologjia ?

Mesazh nga gazola Sat Jul 07, 2007 11:45 pm

Astrologjia krijon principet e saj mbi baza
shkencore dhe mund te percaktohet si nje instrument i njohjes
per te ndihmuar njeriun ne njohjen sa me te mire te cilesive te
tij. , duke u nisur nga mendimi qe, planetet e sistemit tone
diellor, nepermjet ritmeve orbitale, krijojne influenca.

Astrologjia e orientit ka lindur ne Mesopotami
rreth vitit 3000 p.k, dhe eshte trasheguar deri ne ditet tona,
nepermjet Grekeve dhe Romaneve. “DOKUMENTI”, antik me i
rendesishem qe ka arritur deri ne ditet tona, eshte Enuma Anu
Emil, e cila eshte e perbera nga 70 pllaka te shkruara rreth
vitit 900 p.k.. Aty dukeshin qarte kontaktet midis fenomeneve
qiellore te lidhura me jeten e njerezve. Ikonografia zodiakale
eshte me e re dhe vjen nga periudha e Egjiptit, te cilet kane
zbuluar qe nje grup yjesh ndikonte mbi disa nevojshmeri
njerezore, ketyre fenomeneve ju bashkangjitej nje gjeoglif, duke
zgjedhur nje lloj kafshe, ose xhesti qe simbolizonte kete
fenomen. P.sh. Ujori konkordonte me grupin e yjeve ne te cilat
ndodhej Hena e plote dhe me fillimin e permbytjeve te Nilit.
Shenjat jane zgjedhur ne kete menyre duke pershkruar kafshe (Dashi,
Demi, Gaforrja, Luani, Akrepi, Peshqit), disa pershkruan
personazhe fantastike ose njerezore (Binjaket, Virgjeresha,
Shigjetari, Bricjapi), ndersa disa te tjera prezantohen me emra
sendesh (Peshorja). Nga antikiteti deri ne shekullin e XVIII,
astrologjia eshte konsideruar si nje shkence dhe nuk ndahej ne
menyre thelbesore nga Astronomia. Shume njerez te ditur kane
qene dhe njohes shume te mire te astrologjise si p.sh Pitagora,
Talete e Newton. Sistemi astrologjik oriental eshte i bazuar, po
ashtu si dhe e paraardheseve te mirenjohur, mbi vezhgimin e
sistemeve dhe llogaritjen e statistikave, kjo organizohet rreth
Diellit dhe u jep karakteristika te vecanta planeteve.
Zhvillohet sipas nje zodiaku tropikal, shenjat e zodiakut jane
nje ndarje arbitrare e rripit zodiakal yjor, nepermjet te cilit
kalojne planetet. Jane imazhe te kohes, te cilat takohen ne
shenjen e Dashit dhe kane te gjitha nje kend prej 30 gradesh.
Jane domethene nje prezantim i kohes diellore, te stineve dhe te
ciklit jetesor te natyres.

_________________
C'eshte Astrologjia ? I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi