Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

C'eshte Botoksi

Shko poshtė

djathtas C'eshte Botoksi

Mesazh nga gazola Mon Jul 02, 2007 2:05 pm

C'eshte Botoksi 8Botoks (toksina e botulinumit), eshte nje toksine e cila prodhohet nga bakteria Clostridium botulinum.
Botoksi, duke bllokuar leshimin e molekulave qe bejne te mundur
komunikimin ndermjet qelizave nervore , bllokon gjithashtu komunikimin
e organeve perkatese me keto qeliza. Ky mekanizem ndalon ose zvogelon
funksionin e organit. Ne shume fusha te mjeksise ky mekanizem perdoret
efektivisht. Kurse ne kirurgjine plastike perdoret me qellim qe te
zvogeloje rrudhat e krijuara nga muskujt e mimikes ne siperfaqen e fytyres si dhe te zvogeloje dersitjen e disa pjeseve te trupit.
Funksioni per vite i muskujve te mimikes ben qe rrudhat ne
siperfaqen e lekures te behen me te dukshme dhe ne fytyre te dalin
vizat dinamike. Vizat dinamike dalin me teper ne balle, midis
vetullave, rreth syve dhe rreth gojes.Rrudhat ne balle dhe rreth syve
te tregojne me te vjeter, kurse rrudhat midis vetullave te bejne te
dukesh si i nevrikosur. Duke perdorur botoks zvogelohet levizja ne
muskujt e mimikes e cila ben te mundur qe lekura qe vesh keto muskuj te
mos tendoset si zakonisht. Vizat e krijuara nga levizja e muskujve si
dhe nga palosja e tyre zhduken. Keshtu behet i mundur drejtimi i nje
fytyre qe duket e moshurar dhe e nevrikosur.
Gjate perdorimit te botoks ne gjendrat e djerses bllokohet
komunikimi i qelizave nervore me qelizat e gjendres duke zvogeluar
djersitjen. Pjeset e trupit qe djersitin me teper, jane sqetulla dhe
pellemba e dores. Shume njerez qe ankohen per djersitjen ne mase dhe
eren e saj kane qene te kenaqur pas perdorimit te botoksit ne keto zona.
C'eshte Botoksi 3 Botoksi injektohet dhe eshte nje procedure qe nuk ka nevoje per
anestezi, por gjate injektimit mund te shkaktoje dhimbje te vogla. Per
zvogelimin e levizjeve te muskujve injektohet brenda muskujve kurse per
zvogelimin e djersitjes brenda ne lekure. Efekti i botoksit fillon
brenda javes dhe efektiviteti i tij vazhdon nga 3-9 muaj mesatarisht 6
muaj. Pas mbarimit te efektit te botoksit perdorimi i tij mund te
perseritet. Ne njerezit qe perdorin per 2 vjet rregullisht botoksin
eshte vene re Zvogelim i forces se muskujve dhe mund te kete ndryshim
ne shprehje te fytyres. Prandaj pas vitit te 2 te perdorimit te
botoksit duhet qe riperdorimet i tij te behen ne periudha me te gjata
kohe.
C'eshte Botoksi 7Botoksi nuk ka ndonje efekt serioz mbi shendetin e pergjithshem. Pas
perdorimit mund te kete nje fryrje te perkohshme, nxirje te lekures dhe
rralle renie e kapakut te syrit. Nuk dihet nese botoksi ka ndonje efekt
anesor ne femrat shtatzena ose qe japin gji. Prandaj nuk keshillohet
perdorimi i tij ne keto raste. Gjithashtu nuk perdoret ne personat qe
kane semundje te Sistemit lokomotor ( si Sindroma Eaton-Lambert, Myastenia gravis)

_________________
C'eshte Botoksi I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi