Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Estetika

Shko poshtė

djathtas Estetika

Mesazh nga gazola Mon Jul 02, 2007 1:59 pm

Duke qe ne se jemi ne stinen e veres dhe ne femrat kemi deshire qe trupi yne te kete nje ngjyre te njetrajtshme te bukur.Per te arritur keto marrim vendime per te bere Solar por pa ditur efektet ansore pa patur kujdesin e duhur.
Ja disa rregulla qe duhet te kemi parasysh.

Estetika 6Kohet e fundit solariumi eshte nder temat qe fliten me teper. Shume
njerez mendojne se ngjyra bronx e lekures te tregon me te bukur dhe me
te gjalle. Keta njerez kane te drejte por para se te bejme njelekure te
tille eshte mire te kujtojme disa rregulla.

Para se gjithash gjatesia dhe numri i seancave eshte shume i rendesishem.

8-10 minuta jane te mjaftueshme ne seancen e pare.Ne cdo seance koha e
rrezatimit rritet me nga 5 minuta deri ne 20 minuta maksimumi. Por
fatkeqesisht as qendrat e solariumit dhe as klientet nuk i japin
rendesine e duhur ketij fakti.
Ju lutemi te keni kujdes keto gjera:
1- Mos hyni me teper se 3 here ne jave ne solarium

2-Mos hyni dy here brenda dites

3-Patjeter pastroni makiazhin para se te futeni

4-Mos hyni me lente ne solarium
Po te keni kujdes keto gjera solariumi jo vetem qe i jep lekures
tuaj nje bronxim te shendetshem por ben dhe rritjen e sintezen te
vitamines D, e cila forcon kockat tuaja dhe zvogelon dhimbjet e belit
dhe te qafes.
Solariumi ne 12 pyetje :

1.A eshte i rrezikshem per shendetin?

Po te zbatojme rregullat nuk eshte aspak i rrezikshem per shendetin.
2.Cila eshte prova me e rendesishme qe nuk eshte i rrezikshem?

Te gjitha firmat qe shesin aparate te tille duhet te jene sipas te
normave te caktuara nga CE dhe DIN, organizata qe pengojne shitjen e
mallrave ne Bashkimin Europian dhe Bote.
3.A ka ne shtetin tone nje institucion qe i kontrollon?

Per momentin nuk jemi te informuar ne ka apo jo nje institucion te tille ne shqiperi.Estetika 1

4.Cili eshte ndryshimi i solariumit me diellin?

Ndryshimi me i rendesishem eshte filtri qe ndodhet brenda aparatit te
solariumit, ndryshe nga shtresa e ozonit nga e cila mund te depertojne
rreze qe kane efekt kancerogjen.
5.A ta than lekuren solariumi?

Ne qofte se futesh me teper se duhet patjeter qe ka nje efekt te tille.
6.Para se te futemi ne solarium cfare ka rendesi?

Tubat duhen te jene te rinj , duhet te kete sistem ajrosjeje me filter dhe te jete e dezinfektueshme…
7.Sa minuta duhet te rrime brenda?

Ne qofte se futesh per here te pare ose ke kohe qe nuk je futur
gjithashtu duke patur parasysh perberjen e lekures mund te rrish nga 5
deri ne 10 min. Por nqs je mesuar me solariumin koha qe mund te rrish
nuk duhet ti kaloje 20 min.Estetika 2 8.Sa seanca mund te futemi gjithsej?

Kjo varet nga perberja e lekures.Por ne etapen e pare nuk duhet te
kaloje 6-7 seanca.Pastaj duke u futur here pas here mund te ruani
ngjyren.
9.Cfare duhet te bejme para se te futemi ne solarium?

Duhet te pastroni nga lekura juaj makiazhin si dhe cdo gje e ngjashme
me parfumin ose deodorantin, gjithashtu duhet te hiqni lentet n.q.s
perdorni te tilla.
10.A mund t`i mbajme syte hapur ne solarium?

Jo. Ju duhet te perdorni patjeter syzet e pershtatshme per solarium.
11.Cilat jane avantazhet e solariumit?

Duku u futur ne menyre te rregullt solariumi ju ndihmon te mbani ne
menyre te balancuar raportin e yndyrnave ne trup, te ndihmoje ne
tharjen e pucrave dhe gjithashtu te zvogeloje dhimbjet e belit dhe
qafes. Duke rritur sintezen e vitamines D ne trup zvogelon shkrirjen e
kockave ne trup. 12.Cfare duhet te kemi parasysh pas solariumit?Duhet
te pini uje sa me shume dhe te perdorni gjithashtu njomes per fytyren
dhe trupin. Ne kete menyre mund te keni nje bronxim me te gjate.Nuk
duhet perdorni parfume dhe/ ose te ngjashme menjehere pas solariumit.

_________________
Estetika I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi