Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jeta e Femijve ne Kosove

2 posters

Shko poshtė

Jeta e Femijve ne Kosove Empty Jeta e Femijve ne Kosove

Mesazh nga Naki Sun Jul 01, 2007 12:42 pm

Pasojat e luftes dhe streset Traumatike

Ēka mendoni per Streset Traumatike?
Te dashur dhe shume te rrespektuar anetar te forumit. Vendosa te hap kete teme duke shpresuar se do kemi opinionet tuaj te cilat do na ndihmojne neve shume ne punen tone sidomos ne Kosove.
Ju vete jeni deshmitar se ne Kosove c’far ka ndodhur. Femijet. te rinjet, te rritur dhe te moshuar, familje te tera nga gjithe trevat e Kosoves kane perjetuar debime me dhune nga shtepit dhe trojet e veta, dhune te tmerrshme, humbje traumatike te anetarve te familjes, shokeve dhe te afermeve.
Nga kjo lufte shume femije dhe te rinje kane perjetuar dhe sikur kane fituar nje stres traumatik nga humbjet tragjike. Keto trauma vazhdojne te jene prezente ose te perkujtuara edhe sot pas 8 viteve te mbarimit te luftes.
Cila do ishte ndihmesa qe ne mund tu ofronim per kendjelljen e tyre?
Ju faleminderit shume.

_________________
**No one is perfect me,too** !!!
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jeta e Femijve ne Kosove Empty Re: Jeta e Femijve ne Kosove

Mesazh nga Loresa Sun Jul 01, 2007 12:44 pm

Naki je vertet nje engjell dhe teme shume e qelluar. Une si person i botes se medicines po jap mendimin tim psikiatrik por jo aq te thelluar ne nje menyre shume te thjeshtesuar.
Naki, keto n’gjarje traumatike vertet shkaktojne terror ose frike tejete te madhe, tmerr, pamundesin per ndihme dhe reagimet fizike ndaj stresit. Si shmebuj jane: te rrahurit e zemres shpejte, dhimbjet e pernjehershme, shkuarje te barkut dhe dridhje.
Ndikimi i ketyre ngjarjeve nuk zhduket menjehere kur ato kryhen.
Ngjarjet traumatike jane pervoja te thella te cilat ndryshojne menyren se si femijet dhe te rriturit shohin vetveten dhe boten e tyre.
Naki, jame e sigurt se gjate punes tuaj sidomos me femijet qe bene ke verejtur se ata qe kane pasur humbje, kercnime apo pervojat traumatike vazhdojne akoma te vuajne nga reakcionet. Keto reakcione quhen Reaksionet e Stresit POST-TRAUMATIK.
Keto reaksione duhet te jene te rendomta te kuptushme dhe te pranushme per ty si officer policor dhe edukatoret.
Naki nje gje dije dhe bej kujdes shume te madhe se keto reaksione jane mjaft serioze dhe mund te kushtezojne shume veshtersi ne jeten e perditshme te femijeve, te rriturve e ndoshta me pak edhe te te moshuarve.
Te pershendes Loresa

Loresa

Numri i postimeve : 2
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 30/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jeta e Femijve ne Kosove Empty Re: Jeta e Femijve ne Kosove

Mesazh nga Guest Tue Aug 28, 2007 9:59 pm

Pajtohem plotesisht me mendimet dhe dhembjete juaja per femijet.Po ju mund vetem te shprehni mendime,kurse ata qe e kane ne dore te kujdesen per femijet ne Kosove,kete nuke bejneas ne shkallen me te ulet.Prandaj pa nje kujdeseje si i quani ju femijet"eardhmja jone";PA NJEKUJDESJE TE VEQANTE PER TA;ARDHMERINE DO TE E KEMI TE ZYMTE:

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jeta e Femijve ne Kosove Empty Re: Jeta e Femijve ne Kosove

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi