Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

6 sekrete pėr tė mos mbetur beqar

Shko poshtė

6 sekrete pėr tė mos mbetur beqar Empty 6 sekrete pėr tė mos mbetur beqar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Sat Jun 23, 2007 10:18 pm

6 sekrete pėr tė mos mbetur beqar 20050818114407cift-dashuri
ga ekspertėt e filozofisė orientale vijnė edhe shtatė kėshilla pėr
tė gjetur rrugėn e duhur nė kėrkim tė shpirtit binjak. Nė pėrfundim tė
ditės keni menduar ndonjėherė pėr mėnyrėn se si zhvisheni? Se si i
vendosni kėpucėt apo rrobat? Sipas principeve tė filozofisė orientale
Zen ēdo gjė lidhet me mėnyrėn e thjesht se si silleni ēdo ēast tė
ditės, kėto gjėra reflektojnė mbi veten tonė. Jeni tė lodhur nga
situata jote prej beqari apo nuk doni mė tė pėrballoni tė njėjtat
ēėshtje tė jetės suaj sentimentale? Ndoshta ėshtė koha tė mėsoni artin
e tė rėnit nė dashuri dhe sekretet e tij.


1. Keni parė me vėmendjen rreth vetes?

Ėshtė
i njohur fakti se pjesa mė e madhe e ditės harxhojnė kohėn duke kėrkuar
personin e zemėr kudo. Vėshtroni pėrreth dhe personat qė tė qėndrojnė
afėr nė jetėn e pėrditshme. Njė shok, njė koleg mund tė jetė njė nga
adhuruesit e tu dhe ti e ke pėrjashtuar nga tė qenit partner. Duhet t'i
shihni gjėrat me njė kėndvėshtrim tjetėr dhe tė dashurin mund ta gjeni
shumė afėr vetes.

2. Nė dashuri duhet tė jeni vetvetja

Shumė
persona ankohen se nuk i do njeri. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, janė tė
zėna duke recituar njė rol, aq sa tė tjerėt nuk arrijnė t'i njohin nė
tė vėrtetė. Duhet tė jeni tė lirshėm dhe vetvetja nė marrėdhėnien qė
doni tė nisni. Pos merrni njė rol qė nuk ėshtė juaji. Lėreni veten tė
lirshme pasi autenticiteti ju bėn tė ēmuar.

3. Partnerin lėreni tė jetė 'beqar'

Njė
nga pengesat kryesore nė dashuri ėshtė tendenca pėr tė
'mbajtur'partnerin. Partnerėt prangosen me njėri-tjetrin duke mos e
lėnė dashurinė e tyre tė rritet lirshėm dhe natyrshėm. Nėse dikur bėhet
pjesė e jetės tėnde, jepi hapėsirė dhe lėre tė lirė. Duhet tė jeni tė
lumtur pėr ēdo gjė qė tė dhuron, edhe nėse ėshtė pak. Nėse preferon tė
dalė pėr njė kohė jashtė skene jepi mundėsinė ta bėjė, pa qenė shumė
posesiv.

4. Eliminoni mendjen

Ka njerėz qė mendojnė se
dashuria ėshtė e pamundur tė kėnaqė tė gjitha aspektet. E keni pyetur
veten se cilat janė 'gjėrat e duhura'pėr dashurinė. Bėni njė listė tė
tillė dhe, pasi ta lexoni do tė vėreni se jeni kthyer nė njė njeri qė
vetėm kėrkon tė marrė. Ndaj mundohuni ta lėshoni veten. Tė paktėn njė
ditė provoni tė hiqni dorė nga kėrkesat e tua dhe shikoni se sa mirė
jeni pa to. Duke vepruar nė tė njėjtėn mėnyrė pėr disa ditė me radhė do
tė vini re se gjėrat qė i keni konsideruar si shumė tė rėndėsishme nuk
janė aspak ashtu dhe se mund tė jetoni shumė mirė pa tė. Kėshtu do t'i
jepni mė shumė hapėsirė vetes dhe partnerit tuaj, pa qenė shumė
ekzigjent.

5. Zbulo zemėrgjerėsinė tėnde

Tė japėsh dhe
tė marrėsh ėshtė njė pikė e fortė e ēdo lidhjeje. Kur bie nė dashuri,
kjo nuk ėshtė aspak problem. Jemi tė lumtur kur dhurojmė spontanisht
dhe ēdo gjė. Mundohuni t'i dhuroni diēka qė ta ndryshojė rrjedhėn e
ditės suaj tė zakonshme, pėr ta kthyer atė nė njė ditė tė veēantė.
Pėrdorni fantazinė tuaj pėr tė bėrė ēdo ditė unike dhe tė vetme. Edhe
nėse nuk merrni ndonjė gjė nė shkėmbim. Do tė ndjeheni tė lumtur qoftė
edhe nėse merrni njė buzėqeshje apo njė puthje tė ngrohtė si shkėmbim
tė dhuratės suaj. Por ju duhet tė jeni tė ndėrgjegjėsuar se, kur jepni
diēka tė mos merrni asgjė nė kėmbim, qoftė edhe buzėqeshjen apo njė
faleminderit. Jepni thjesht pėr kėnaqėsi, pa kėrkuar gjė nė kėmbim.

6. Mėso tė jesh shoqe

Shumė
gra ankohen se janė vetėm, edhe kur kanė nė krah njė partner. Kjo ndodh
pėr faktin e thjeshtė se nuk janė shoqe tė vetes sė tyre. Kushtojini
kohė vėzhgimit tė vetes tėnde. Prano gjithēka tė personalitetit tėnd
dhe mos e gjyko mė veten. Mundohu tė shohėsh ēfarė ndodh brenda teje.
Duke mos qenė tė rreptė me veten, arrijmė tė kuptojmė se tė tjerėt tė
duan pėr faktin e thjeshtė se si jeni realisht. Duke vlerėsuar veten,
do tė arrini tė vlerėsoni edhe tė tjerėt.

Si tė harmonizojmė jetėn seksuale

Nuk
ka asnjė dyshim qė ndryshimet nė sjelljen seksuale tė burrit dhe gruas
kanė njė ndikim shumė tė madh nė marrėdhėniet intime tė ēiftit dhe
shpesh janė shkaku kryesor i disharmonisė mes tyre.

Ndryshe,
kjo gjendje apo sjellje njihet edhe me sintetizimin e pozicionit
seksual mashkullor dhe femėror se "dashuria e burrit kalon nga ndjenjat
fizike nė atė shpirtėrore dhe pėr femrėn nga ajo shpirtėrore nė atė
fizike". E thėnė pak mė thjeshtė, burri mė parė dashuron dhe mė pas
ndėrton njė botė ideale mbi kėtė dashuri, ndėrsa gruaja mė parė duhet
fituar dhe bindur nė sferėn e saj emotive dhe racionale, qė mė pas tė
arrish dashurinė fizike si njė rezultat i botės sė saj psikike.


burri, akti seksual ėshtė mė shumė i lidhur ngushtė me stimulin erotik,
ndėrsa te gratė pėrfshin edhe mendjen, ndjenjat dhe motive tė tjera
racionale. Tė gratė ajo lidhet me dėshirėn pėr tė kėnaqur partnerin dhe
pėr t'i shprehur dashurinė e tyre. Gruaja normalisht e arrin orgazmėn
pas, fillimit tė asaj tė mashkullit, por ka raste qė nuk e arrin.
Ndėrkohė qė tė shumta janė ndryshimet e sjelljes seksuale tė meshkujve
dhe femrave.

Por nga se vijnė kėto ndryshime? Gjithēka lidhet
me strukturėn e ndryshme fizike tė tė dy partnerėve. Testosteroni ėshtė
faktori qė kushtozon sjelljen erotike te mashkulli, por ende nuk ėshtė
zbuluar se si ai ndikon nė sistemin nervor. Ndėrsa efekti erotik i
hormoneve femėrore nė sistemin nervor ėshtė shumė i vogėl, megjithėse
ėshtė verifikuar se niveli i erotizmit ėshtė mė i lartė nė disa
periudha tė caktuara tė pėrqendrimit tė hormoneve nė gjak. Ndaj njė nga
kėshillat mė tė mira pėr jetėn seksuale ėshtė harmonizimi i kėtyre
aktiviteve, atė pėrshpejtues te meshkujt dhe ngadalėsues tė femrat.

Partnerėt
qė deri mė sot janė ankuar pėr njė veēanti qė po u ndodh gjithnjė edhe
mė shumė, duke mos arritur tė koinēidojnė 'akmen'apo kulmin e
kėnaqėsisė, duket tė kuptojnė se ėshtė diēka qė u ndodh tė gjithėve dhe
ėshtė normale, pasi lidhet me ndryshimet strukturore dhe fiziologjike
tė partnerėve.

Kalimi i kėsaj vėshtirėsie ėshtė e detyrė e
mashkullit, qė ka mundėsi, sigurisht, brenda disa kufizimeve, tė
ngadalėsojė impulset e tij seksuale. Meshkujt duhet tė kenė gjithnjė
parasysh se dėshira te gratė duhet tė provokohet, pėrmes njė ambienti
tė ngrohtė, ledhatimeve dhe dashurie. Por sigurisht qė, edhe gruaja
duhet tė jetė e gatshme pėr tė kaluar kėtė pengesė. Gjetja e harmonisė
nuk mund tė realizohet vetėm nga njė partner, por falė dėshirės sė mirė
nga tė dy partnerėt.

_________________
6 sekrete pėr tė mos mbetur beqar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 37
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi