Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lojrat Olimpike Pekin 2008

2 posters

Shko poshtė

Lojrat Olimpike Pekin 2008 Empty Lojrat Olimpike Pekin 2008

Mesazh nga Alba Wed Aug 06, 2008 4:48 pm

Kur mbeten edhe dy ditė nga ceremo nia e hapjes “Pekin 2008”, shtohen ethet olimpike nė radhėt e delegacionit kuqezi. Sekretari i pėrgjithshėm i Komitetit Olimpik Kombėtar Shqiptar, Stavri Bello, do tė udhėtojė sot drejt Pekinit sė bashku me presidentin e KOKSH-it, Hysen Domi, pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e 8 gushtit. Nė njė intervistė pėr “Panorama
Sport”, sekretari Bello u shpreh para nisjes se tė gjithė sportistėt gėzojnė njė formė tė mirė fizike, vetėm me ndonjė pėrjashtim tė vogėl. Sipas Bellos, objektiv i tyre primar nė kėto lojėra do tė jetė thyerja e rekordeve personale. Zoti Bello, vetėm pak orė na ndajnė nga Lojėrat Olimpike “Pekin 2008”.

Cila ėshtė atmosfera nė kampin kuqezi?

Ka pothuajse 10 ditė qė delegacioni ynė ėshtė sistemuar nė fshatin olimpik. Gjatė kėsaj periudhe nga informacionet qė kemi nga shefi i misionit, tė gjithė sportistėt janė ambientuar dhe sistemuar me ndryshimin e orarit. Madje, pjesa mė e madhe e tyre kanė filluar tė stėrviten nė mėnyrė tė rregullt, qė do tė thotė se janė ambientuar me klimėn, ushqimin dhe janė pėrshtatur me kohėn dhe oraret e sakta tė garave tė tyre, me disa pėrjashtime tė vogla, ku mundėsi Sahit Prizreni ka pasur njė problem me gjurin dhe e ka ngushtuar pak programin stėrvitor. Ndėrsa qitėsja Lindita Kodra ka pasur njė problem teknik me armėn, por qė besoj se nė ditėt nė vijim ka pėr ta zgjidhur, pasi i kemi dėrguar edhe pjesėt pėr ndėrrimin e dorezės. Kurse pjesa tjetėr e delegacionit, siē e thashė edhe mė lart, po vijon normalisht stėrvitjen.

Si u pėrcoll ceremonia e ngritjes sė flamurit shqiptar OLGERT SERANI nė fshatin olimpik?

Sipas traditės, ēdo ekip kur mbėrrin nė fshatin olimpik zhvillon kėtė ceremoni
tė mikpritjes dhe ngritjes sė flamurit, ku pėrveē delegacionit shqiptar ishin tė ftuar ambasadori shqiptar nė Kinė, Maxhun Pepa, si dhe mjaft shqiptarė qė jetojnė nė Pekin. Sipas informacioneve qė kemi nga shefi i misionit, kjo ceremoni festive ka kaluar me shumė sukses dhe tė gjithė janė shprehur tė kėnaqur me kushtet dhe ambientet ku ėshtė sistemuar delegacioni shqiptar.

Po rekordmeni Dorian Ēollaku u bashkua me pėrfaqėsuesen shqiptare?

Atleti Ēollaku ka mbėrritur sot me grupin e sportistėve. Nė fakt, ai ka kėrkuar tė jetė nė data fikse pėr arsye tė kushteve tė punės sė tij nė Finlandė. Megjithatė koha pėr Ēollakun ėshtė e mjaftueshme deri mė 15 gusht, kur ai do tė konkurrojė, pėr t’u sistemuar e ambientuar me oraret e stėrvitjes nė Pekin. Shpresojmė tė ambientohet sa mė shpejt dhe tė ketė rezultate sa mė tė mira nė pėrfaqėsimin e tij nė kėtė eveniment kaq tė rėndėsishėm.

Mund tė na informoni pėr formėn aktuale qė gėzojnė sportistėt tanė?

Nė pėrgjithėsi, sportistėt, pavarėsisht problemeve qė mund tė kenė, pasi mundja
kėrkon edhe oponentė pėr t’u stėrvitur sistematikisht nėpėr seanca, janė nė gjendje optimale. Mendojmė se sė pari objektivi i tyre kryesor nė kėto Lojėra Olimpike do tė jetė thyerja e rekordeve personale, pastaj presim edhe ndonjė surprizė. Tė gjithė e dimė se sporti ėshtė i bukur dhe ofron tė tilla
situata tė kėndshme. Megjithatė, ne do tė jemi optimistė pėr rezultatet e sportistėve tanė.

E para nga “armata” kuqezi qė do tė garojė nė kėtė olimpiadė do tė jetė kampionia e Evropės, Lindita Kodra. Ēfarė parashikoni?

Lindita Kodra merr pjesė nė dy gara. Duke qenė edhe kampione Evrope nė fuqi, ne shpresojmė shumė qė ajo tė pėrsėrisė rezultatin e kampionatit evropian tė 2006-ės. Do tė uronim qė tė kishte edhe pak fat.

Kush mendohet tė jetė favorit tjetėr nė “Pekin 2008”?

Tė gjithė presim nga mundja dhe peshėngritja, qė e kanė vėrtetuar tashmė qė janė sporte elitare dhe kanė dhėnė rezultate tė nivelit botėror dhe evropian. Kemi shpresa se mund tė arrijmė diēka.
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 37
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lojrat Olimpike Pekin 2008 Empty Re: Lojrat Olimpike Pekin 2008

Mesazh nga Alba Wed Aug 06, 2008 4:56 pm

ATLETIKĖ

SPORTISTI: Klodiana Shala
DISIPLINA: 400m
DATA: 16 gusht
ORA: 18:10

SPORTISTI: Dorian Ēollaku
DISIPLINA: hedhje ēekiēi
DATA: 15 gusht
ORA: 16:40 (grupi A) dhe 18:10 (grupi B)


NOT

SPORTISTI: Rovena Marku
DISIPLINA: 50m stil i lirė
DATA: 15 gusht
ORA: 00:30

SPORTISTI: Sidni Hoxha
DISIPLINA: 50 stil i lirė
DATA: 14 gusht
ORA: 00:30


MUNDJE

SPORTISTI: Sahit Prizreni
DISIPLINA: mundje e lirė(60 kg)
DATA: 19 gusht
ORA: 15:30

SPORTISTI: Elis Guri
DISIPLINA: mundje klasike(96 kg)
DATA: 14 gusht
ORA: 15:30


PESHĖNGRITJE

SPORTISTI: Romela Begaj
PESHA: 58 kg
DATA: 11 gusht
ORA: 18:30 (grupi B) dhe 21:30 (grupi A)

SPORTISTI: Gert Trasha
PESHA: 62 kg
DATA: 12 gusht
ORA: 16:00 (grupi B) dhe 01:00 (grupi A)

SPORTISTI: Erkand Qerimaj
PESHA: 77 kg
DATA: 13 gusht
ORA: 16:00 (grupi B) dhe 01:00 (grupi A)


QITJE


SPORTISTI: Lindita Kodra
DISIPLINA: 10m ajėr pistoletė
DATA: 9 gusht
ORA: 15:00

SPORTISTI: Lindita Kodra
DISIPLINA: 25 pistoletė sportive
DATA: 12-13 gusht
ORA: 15:00


XHUDO

SPORTISTI: Edmond Topalli
PESHA: 81 kg
DATA: 12 gusht
ORA: 18:00


Oraret e garave tė olimpistėve kuqezi janė sipas orės sė Shqipėrisė...


I uroj suksese ekipin tonė ,,,,, Ishalla marrin ndojė medalje Wink Wink Wink Wink
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 37
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lojrat Olimpike Pekin 2008 Empty Re: Lojrat Olimpike Pekin 2008

Mesazh nga sajmir_pasha Wed Aug 06, 2008 10:22 pm

Edhe une bashkohem me urimin tend Alba suksese ekipit dhe me ndonje medalje Wink Wink Wink

_________________
Lojrat Olimpike Pekin 2008 BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 39
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lojrat Olimpike Pekin 2008 Empty Re: Lojrat Olimpike Pekin 2008

Mesazh nga Alba Thu Aug 14, 2008 5:17 pm

Lindita Kodra, e 40-ta nė Olimpiadė


Dėmtimi i armės, njė nga faktorėt qė ka ndikuar nė rezultatin e sportistes

Lindita Kodra e ka mbyllur konkurrimin e saj zyrtar nė 10 metra pistoletė ajri nė Lojėrat Olimpike "Pekin 2008" nė vendin e 40-tė, mes 44 konkurrenteve. Nė fakt, qitėsja Lindita Kodra dhe trajnerja e saj Diana Mata nuk kanė pasur pretendime tė mėdha nė disiplinėn e 10 metrave me pistoletė ajri. Jo vetėm sepse aktivitetet tona nė kėtė disiplinė kanė filluar tė zhvillohen vetėm dy vjet mė parė, por njė arsye tjetėr sigurisht ka qenė dhe dėmtimi i armės sė ajrit gjatė transportit pėr nė Pekin, ku asaj iu thye doreza e armės dhe i humbėn vidat qė mbanin tė lidhur shtjegėzėn e shėnjestrės.

Pas dėrgimin me postė tė vidave nga Tirana nė Pekin, ėshtė bėrė e mundur sjellja nė gjendjen normale tė armės me tė cilėn ka konkurruar dje qitėsja Lindita Kodra. Pėr tė kaluar nė garėn zyrtare tė 10 metrave pistoletė ajri, Lindita Kodra iu nėnshtrua mė 9 gusht njė testi para garės. Testi kaloi me sukses dhe ajo arriti tė hynte nė garėn zyrtare, pavarėsisht se nuk mundi tė jepte maksimumin e saj, ose tė arrinte objektivin qė i kishte vėnė vetes nė kėtė garė.

Konkurrimin e ka nisur bashkė me 44 sportistet e tjera nė kėtė garė, ku Kodra nė qitjen e parė ka kapur 92 pikė, nė tė dytėn dhe tė tretėn 93 pikė dhe nė qitjen e fundit 92 pikė. Nė total Kodra grumbulloi 370 pikė, duke u klasifikuar nė vendin e 40-tė. Por duhet thėnė se nga vendi i 39-tė deri nė vendin e 41-tė qitėset nė total kanė grumbulluar pikė tė barabarta, por klasifikimi bėhet nė bazė tė pikėve tė shėnuara nė gjuajtjen e parė. Objektivi zyrtar qė Lindita Kodra kishte nė garėn e 10 metrave pistoletė ajri ishte arritja nė kuotėn e 382 pikėve dhe klasifikimi nė vendin e 15-20.

Nėse Kodra do kishte arritur kuotėn e 382 pikėve, pa dyshim qė ky rezultat do ta rendiste nė 10-15 vendet e para. Nė garėn e qitjes me pistoletė ajri nė largėsinė 10 metra ėshtė shėnuar edhe njė rekord i ri olimpik. Rusja Natalia Paderini, fituese e medaljes sė artė, ka thyer rekordin me 391 pikė, nga 390 qė ishte rekordi i mėparshėm, i mbajtur po nga rusja Marina Logvinenko.

Medalja e argjendtė nė kėtė disiplinė shkoi pėr kinezen Guo Ėenjun me 390 pikė dhe medalja e bronzit pėr mongolezen Mankzul Tsogbadrah me 387 pikė. Gara e ardhshme e qitėses Lindita Kodra zhvillohet mė 13 gusht, nė disiplinėn e 25 metrave pistoletė sportive nė orėn 9.00 me orėn lokale tė Pekinit. Kjo ėshtė disiplina ku Lindita Kodra pretendon njė rezultat pozitiv nė Lojėrat Olimpike. Objektivi i deklaruar prej saj nė kėtė garė ėshtė grumbullimi i 580-583 pikėve dhe klasifikimi nga 8-10 vendet e para. Nė kėtė disiplinė Lindita Kodra mban dhe titullin Kampione e Europės.


Lindita Kodra, mjaft dobėt nė Pekin

Kampionia e Europės ka arritur rezultatin mė tė dobėt tė dy viteve tė fundit nė Lojėrat Olimpike

Shkon nė olimpiadė me spaletat e Kampiones sė Europės nė 25 metra qitje me pistoletė sportive, por qitėsja Lindita Kodra ka zhgėnjyer. Ajo nė garėn mė tė rėndėsishme tė karrierės sė saj si sportiste nuk ka mundur tė shkojė mė shumė se 570 pikė nė total, rezultati mė i dobėt nė fakt, i dy viteve tė fundit pėr tė. Lindita Kodra u shpall kampione e Europės nė kėtė disiplinė me 584 pikė vitin e kaluar nė Granda tė Spanjės. Ndėrsa nė Pekin, vetėm 4 muaj para fillimit tė Lojėrave pėr Kupėn e Botės qė ishte aktivitet testues para Lojėrave Olimpike "Pekin 2008", Linidta Kodra me 581 pikė u rendit e katėrta dhe dy muaj mė pas nė Mynih ajo shkoi nė shifrat e 579 pikėve. Ndėrsa nė Lojėrat Olimpike ndodhi ajo qė nė fakt nuk pritej, Kodra zbriti akoma mė shumė nė rezultat, duke shkuar nė shifrat e 570 pikėve. Njė rėnie e rezultateve tė qitėses gjatė kėtij viti qė nuk mund tė shpjegohet ndryshe veē me faktin qė Lindita ėshtė njėsportiste shumė emotive dhe nė garat ndėrkombėtare emcoionet janė njė faktor qė ndikojnė negativisht nė rezultatet e saj. Pėrsa i pėrket konkurrimit tė djeshėm Lindita Kodra e mbyll me 570 pikė duke mos mundur tė shkojė nė finalet e olimpiadės. Ajo ėshtė klasifikuar nė vendin e 35 tė mes 41 pjesėmarresve nė kėtė garė. Nė gjuajtet e para tė preēizionit Lindita Kodra ka grumbulluar 92 pikė. Pak mė mirė ėshtė prezantuar nė gjuajtet e dyta ku ka grumbulluar 94 pikė dhe akoma mė mirė nė gjuajtjen e fundit ku ajo ka grumbulluar 97 pikė. Totali i pikėve nė gjuajtet e preēizionit ishte 283 pikė. Nė garėn e shpejtėsisė ajo e ka nisur shumė mė mirė, por ka pėrfunduar jo mirė. Gjuajtet e para i ka mbyllur me 98 pikė, nė tė dytat ka zbritur te 97 pikėt dhe tek tė fundit 92 pikė, duke grumbulluar nė total nė kėtė garė 287 pikė dhe nė fund e ka mbyllur garėn me 570 pikė (283+287), njė rezultat qė nuk e renditi dot atė tek 10 15 mė tė mirat e kėsaj disipline siē dhe kishte pretenduar qitėsja Lindita Kodra dhe trajnerja e saj Diana Mata. Kampione olimpike nė kėtė disiplinė u shpall kimenzja Chen Jing, nė vend tė dytė me medalje argjendi u rendit Otryn Gundegmaa e Mongolisė dhe nė vend tė tretė me medalje bronzi gjermniaDorjsuren Munkhbayar.Edmond Topalli mposhtet pėr 2 minuta

Xhudoja e cilėson thjesht eksperiencė pjesėmarrjen

Mungesė pėrvoje e cilėson konkurrimin e sportistit tė xhudos shefi i delegacionit, Ylli. Nuk i janė dashur mė shumė se 2 minuta kampionit tė Europės nė fuqi Joao Neto i peshės -81 kg pėr tė mposhtur shqiptarin Topalli. Pėr tė takimi me shqiptarin Topalli ka qenė vetėm njė shėtitje. Nė fakt, xhudoja nuk ka pasur asnjė pretendim serioz nė pėrfaqėsimin e saj nė Lojėrat Olimpike "Pekin 2008".

Vetė trajneri, njėkohėsisht dhe sekretari i Federatės sė Xhudos, Labo Capo, e vlerėsoi si sukses tė sportit qė ai drejton thjesht pjesėmarrjen nė Lojėrat Olimpike. "Pėr xhudon shqiptare, sukses ėshtė thjesht pjesėmarrja nė Lojėrat Olimpike. Ne si federatė arritėm tė merrnin njė ftesė nga Federata Botėrore pėr t'u pėrfaqėsuar nė njė eveniment kaq tė rėndėsishėm, siē janė Lojėrat Olimpike.

Pėr sa i pėrket konkurrimit, mund tė them se ishim edhe pa fat, pasi qė nė ndeshjen e parė pėrballė sportistit tonė modest dhe pa eksperiencėn e duhur shorti vuri kampionin nė fuqi tė Europės, portugezin Joao Neto, i cili ka njė karrierė tė pasur me suksese. Nė Lojėrat Olimpike "Athinė 2004" ai u klasifikua nė vendin e 7-tė, ndėrkohė qė ky sportist qė nga viti 2005 deri nė 2008 ėshtė fitues i 2 medaljeve tė arta dhe 3 medaljeve tė argjendta nė Kupėn e Botės, pa pėrmendur kėtu faktin se nė Kampionatin Botėror tė kėtij viti ai mori medaljen e bronzit.

Ndėrkohė, sportisti Edmond Topalli ka njė eksperiencė shumė modeste krahasuar me rivalin e tij,"- thotė trajneri Capo. Federata Shqiptare e Xhudos fitoi tė drejtėn e pėrfaqėsimit pėr herė tė parė nė Lojėrat Olimpike pėrmes sistemit tė ftesave. Kampion Olimpik nė peshėn -81 kg u shpall gjermani Ole Bischof, i ndjekur nga koreani Jaebum Kim me medalje argjendi dhe dy tė bronztat kanė shkuar pėr Tiago Camilo tė Brazilit dhe Roman Gontuik tė Ukrainės.


Erkand Qerimaj,i 13-ti nė Olimpiadė


Peshėngritėsi shqiptar ka bėrė njė garė shumė tė bukur, duke kapėrcyer edhe klasifikimin e baterisė A

Erkand Qerimaj e ka mbyllur me vendin e 13 tė konkurrimin nė peshėn 77 kg. Qerimaj ka dalė i pari nė baterinė e tij (B) duke ngritur 154 kg nė stilin e shkėputjes dhe 187 nė shtytje. Por, pėr klasifikimin pėrfundimtar tė tij duhej pritur dhe konkurrimi nė baterinė A, ku, me rezultatet e tij Erkand Qerimaj ėshtė renditur i 11 ti nė shkėputje me 154 kg dhe i 13 ti nė shtytje me 187 kg, duke ruajtur tė njėjtin pozicion edhe nė dygarėsh.

Pėrsa i pėrket konkurrimit tė peshėngritėsit nė baterinė B,shkodrani duket se nuk ka pasur rivalė mė tė fortė se veten. E ka nisur stilin e parė, atė tė shkėputjes me 145 kg nė provėn e parė dhe e ka realizuar me sukses. Edhe porva e dytė me 150 kg ka qenė e sukseshme pėr Qerimajn, i cili nė garėn etretė ka kėrkuar 154 kg. Me kėtė rezultat Erkand Qerimaj ėshtė renditur i pari nė shkėputje nė baterinė B dhe i 11 ti nė klasifikimin e pėrgjithshėm nė kėtė stil. Nė stilin e shtytjes, peshėngritėsi 20 vjeēar niset me pretendimin pėr tė kapur 10 shen e kėsaj peshe. E nis shumė mirė me 182 kg nė provėn e parė dhe vazhdon suksesshėm edhe nė provėn e dytė me 187 kg. Nė provėn e tretė ai synon tė ngrejė 193 kg. Njė rezultat qė do ta kishte ngritur akoma mė shumė nė klasifikimin pėrfundimtar. Ai arrin ta ngrejė shtangėn deri tek gjoksi, por lėkundet tek kėmbet dhe shtanga i bie nė tokė. Kjo do tė thotė se Qerimajvetėm pak pėrqėndrim do ta kishte kaluar edhe kėtė provė.Koha shumė e shkurtėr nga prova e dytė tek e treta (pasi, ndėrkohė peshėngritėsit e tjerė e kishin mbyllur garėn) dhe euforia qė ndoshta eka kapur nė ato momente, kanė bėrė qė peshėngritėsit t'i ketė humbur pėrqėndrimi. Pavarėsisht kėsaj, Erkand Qerimaj ka dhėnė njė rezultat pozitiv nė konkurrimin e tij me saktėsinė e treguar nė tė 5 provat e realizuara me sukses dhe me stilin e tij garues. Kampion Olimpik nė kėtė peshė u shpall peshėngrtiėsi i pėrfaqėsues sė Koresė Jaehyouk Sa, medalja e argjendtė shkoi pėr Hongli Li tė Kinės dhe e bronzta pėr Gevorg Davtyan tė Armenisė.
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 37
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lojrat Olimpike Pekin 2008 Empty Re: Lojrat Olimpike Pekin 2008

Mesazh nga sajmir_pasha Wed Aug 27, 2008 9:30 pm

Pse prisje naj gje me te mire ti
ne keto lojera

_________________
Lojrat Olimpike Pekin 2008 BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 39
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lojrat Olimpike Pekin 2008 Empty Re: Lojrat Olimpike Pekin 2008

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi