Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre?

Shko poshtė

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Empty Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre?

Mesazh nga gazola Sun Jun 29, 2008 12:46 am

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre?


Shumė
femra nuk u kushtojnė vėmendje vetullave tė tyre ose me keq akoma i
rrjepin ato. Kur bėhet zbukurimi i syrit, vetullat i japin atij njė
pamje mė shprehėse. Ato i japin njė dukje tė balancuar fytyrės tuaj.
Kėshtu qė, ėshtė tepėr e rėndėsishme pėrpjekja pėr t’i bėrė ato tė
duken mirė.
Vetullat natyrale
Pėr njė kujdes perfekt dhe tė shpejtė duhet te krehim me krehrin e
posaēėm nė mėnyrė qė tė largojmė pudrėn ose kremin e pudrės. Krehja
bėhet me drejtim nga ana e jashtme lart. Kjo ndihmon gjithashtu qė syri
tė duket mė i madh. Njė lyerje e shpejtė me xhel pa ngjyrė do t’u
sigurojė atyre njė formė tė qėndrueshme.
Njė mėnyrė tjetėr ėshtė edhe pėrdorimi i llakut. Pas hedhjes sė
llakut i jepni vetullės formėn e dėshiruar me dorė ose me krehėr tė
posaēėm. Kjo metodė do tė pėrdoret sidomos pėr vetullat me formė tė
ērregullt.
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Vetullat0001
Ngjyrosja e vetullave
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Vetullat0002
1. Pėr tė theksuar ngjyrėn vetullave pėrdorim pudrėn ose lapsin.
Pėrdorimi i pudrės bėhet duke e lyer vetullėn me furēėn e duhur, duke u
kujdesur qė tė mos ndotim lėkurėn rreth e qark vetullės. Kjo jep njė
efekt natyral dhe kėrkon pak mundim. Mjaft qė ngjyra e pudrės tė jetė e
afėrt me tė vetullave.
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Vetullat0003
2. Po kėshtu mund tė pėrdorim njė laps tė mprehur mirė duke vijėzuar
lehtė mbi vetull, duke u kujdesur qė tė mos e shtrėngojmė shumė lapsin
dhe tė pėrpiqemi tė japim njė fund natyral nė mėnyrė qė vija e shkruar
tė mos dallojė shumė nga vetulla. Mund tė pėrdorni lapsa nė ngjyrat e
vetullave, jo tė zinj.
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Vetullat0004
3. Pas kėsaj duke pėrdorur njė pambuk siē tregohet nė figurė e zbusim
vijėn e bėrė me laps dhe e shtrijmė atė natyrshėm. Kėtė duhet ta bėjmė
njėkohėsisht me kujdes nė mėnyrė qė tė mos e fshijmė vizėn. Kjo bėn qė
t'i jepet njė ngjyrė e njėtrajtshme nė tė gjithė sipėrfaqen e ngjyrosur.

_________________
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Empty Pėr tė bėrė njė makijazh mė tė bukur kur kemi syze

Mesazh nga gazola Sun Jun 29, 2008 12:48 am

Pėr tė bėrė njė makijazh mė tė bukur kur kemi syze


Janė shumė detaje qė duhet tė merren parasysh pėrpara se tė bėjmė njė makijazh
Miopėt - zmadhojnė shikimin Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? F.1207051547436_m

1. Aplikoni njė hije tė qartė, tė lehtė ylberi mbi qepallė.
2. Vėni njė rimel tė theksuar duke i ngritur qerpikėt me drejtimin e jashtėm tė syrit.
3. Bėni njė ngjyrim tė hapur shumė, nė cepin e brendshėm tė syrit.
4. Kaloni me laps tė bardhė nė brendėsi tė syrit, nė qepallėn e tij tė
poshtme dhe me njė lapės mė tė theksuar vijėzoni pjesėn jashtė tij.

Hipemetropėt ose dritėlargėt

1. Vendosni nė qepallėn e lėvizshme ngjyra pa shkėlqim.
2. Nėnvizojeni qoshen e jashtme me laps.
3. Vendosni pak rimel.
4. Kaloni me laps tė theksuar mbi buzė tė brendshme tė qepallės sė palėvizshme.
Xhamat rritės

1. Insistoni nė njė lyerje tė qepallės sė sipėrme.
2. Vėni pak ngjyrues kundėr rrethit poshtė syve me njė tampon tė lehtė.
3. Vėni njė rimel tė trashė pėr qerpikėt.
4. Evitoni pudrėn qė krijon rrudha.

_________________
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Empty Njė grim me provėn e lotėve

Mesazh nga gazola Sun Jun 29, 2008 12:51 am

Njė grim me provėn e lotėve


Pėr njė ditė
speciale duhet edhe njė make-up special. Me kėto produkte nuset janė tė
sigurta: emocioni i tyre nuk do tė lėrė shenja.Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Adesarexhepaj1
Make-up i pėrshtatshėm
Mbi tė gjitha, njė trukator profesionist, di tė pėrcaktojė me kujdes
ngjyrat, nė funksion tė ngjyrės sė lėkurės dhe tė flokėve. Fillimisht
duhet qė t'i tregohet njė foto e fustanit dhe pastaj modeli i flokėve,
para se tė arrihet nė pėrcaktimin final tė make-up.

Kremi pudėr: Ky do tė zgjidhet nė bazė tė tipit tė lėkurės. Nėse ėshtė
shumė e thatė, mė mirė njė krem pudėr, superhidratues, qė garanton nė
tė njėjtėn kohė make-up dhe trajtim pėr tė gjithė ditėn.
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Nuse_1
Lėkurė e shndritshme? Njė krem pudėr, qė i pėrshtatet zonave tė
ndryshme tė fytyrės, duke vepruar nė mėnyrė tė ndryshme nė tė
ashtuquajturėn zona T (balli-hunda-mjekra) dhe nė pjesėn tjetėr tė
fytyrės. Nėse ke njė fytyrė tė lodhur dhe tė stresuar, pėrdor njė krem
me efekt lifting. Ke frikė qė mos tė bėsh pis fustanin e bardhė? Zgjidh
njė krem pudėr 24 orėsh dhe rezistent ndaj ujit. Bėni kujdes mos vini
shumė make-up, pasi e rėndon fytyrėn dhe thekson linjat e shprehjes dhe
rrudhat.

Korrektori: ėshtė njė aleat i vėrtetė pėr tė fshehur tė gjitha
paperfekshmėritė e momentit tė fundit (njė puēėrr qė ka dalė natėn, njė
skuqje e papritur, sytė e nxirė...). Rimeli duhet tė jetė absolutisht
kundėr ujit, pasi mund tė shpėtojnė edhe disa pika lot. Dhe pėr ato qė
duan njė shikim akoma mė joshės, ėshtė "extension", (Tufa tė vogla me
qerpikė), tė cilat vihen nga estetistja njė ditė para dasmės. Pas njė
muaji do tė bien vetė.

Buzėkuqi: sa puthje duhet tė japė nusja pėrgjatė njė dite? Dhe
sigurisht qė nuk do tė ketė kohė pėr tė rinovuar ngjyrėn e buzėve.
Zgjidhja ėshtė buzėkuqi, i cili zgjat deri nė tetė orė, nė versionin
hidratues, duke i lėnė buzėt shpesh tė buta.
Ja nusja perfekte
Fjalėkalimi pėr njė grim tė suksesshėm ėshtė qė tė mos teprohet.
Kėtė duhet qė ta mbajė mend nusja nė pėrcaktimin e make-up. Nė kėto
raste ėshtė e kėshillueshme qė truku t'i besohet njė profesionisti,
duke evituar thėnien klasike tė nuseve tė reja "i bėj tė gjitha vetė,
pastaj unė ēdo ditė lyhem". Make-up i nuses duhet tė jetė njė miks i
ashtuquajtur "i shoh, nuk shoh", ose e thėnė ndryshe; duhet tė jetė,
por nė tė njėjtėn kohė nuk duhet tė jetė shumė i dukshėm. Pastaj, duhet
tė jetė nė sintoni me stilin e fustanit dhe me stinėn. Ėshtė fare e
kotė njė krem pudėr i errėt nė dimėr ose njė fustan i bardhė akull;
duhet evituar pudra dhe nuancat rozė nėse lėkura ėshtė e zeshkėt.
Fustani nė ngjyrė ari nuk shkon nėse ti do tė martohesh nė vjeshtė.
Pra, njė trukator i zoti, di tė japė sugjerimet e duhura pėr tė
pėrcaktuar produktet ideale pėr tė patur njė efekt mėndafshi, tė heqė
shkėlqimin e tepėrt, tė evitojė kullimin e mundshėm tė make-up. Dhe tė
kamuflojė tė gjitha defektet e fytyrės, duke e pėrgatitur nė mėnyrė
pėrfekte pėr tė qėndruar nga mėngjesi nė mbrėmje, nė qetėsi tė plotė,
pėrpara aparatit fotografik.Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Nuse_2

_________________
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Empty Dy orė pėr grim tė pėrsosur pėr natėn festive

Mesazh nga gazola Sun Jun 29, 2008 12:55 am

Dy orė pėr grim tė pėrsosur pėr natėn festive


Pėr t'u dukur posaēėrisht tėrheqėse dhe elegante nė mbrėmjen solemne, gjeni kohė tė mjaftueshme dhe zbatoni udhėzimet tona!Edhe 120 minutaĖshtė ēasti qė tė filloni tė pėrgatiteni. Hyni shpejt nė banjė: keni
grim nė fytyrė, ndėrsa duhet tėrėsisht ta hiqni. Nisni me qumėsht,
pastaj e lajeni me gel dhe nė fund qitni losion freskues
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Frizura1
Edhe 115 minuta
Nėse dėshironi t'i rregulloni flokėt nė shtėpi, ėshtė ēasti qė t'i
pastroni ato! Mos eksperimentoni me forcues flokėsh, sepse ato mund tė
rėndohen, shpejt tė lėshohen, apo tė pėrdorni ndonjė forcues tė
papėrshtatshėm, nga i cili flokėt do tė duken si fije kashte. Flokėt
pastaj i mbėshtillni me peshqir.

Edhe 105 minuta
Nėse jeni tė detyruara tė hiqni qimet, tashti ėshtė ēasti! Mirėpo,
duhet hequr vetėm nė kėmbė. Nėn sqetull nuk do t'ju kishim rekomanduar,
sepse pas depilimit apo rruarjes nuk bėnė tė pėrdorni dezodorans
alkoolik apo antiperspirant, ndėrsa ju pret njė natė qė do tė
djersiteni!Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Frizura2
Edhe 95 minuta
Sė pari bėni njė "peeling" tė lehtė, pastaj njė dush. Zgjidhni gelin
pėr bėrje dush me aromė freskuese. Kur bėni dush, bėjeni njė masazh tė
lėkurės me sfungjer apo me dorashkė. Pas dushit, fshijuni mirė me
peshqir frotiri.
Edhe 85 minuta
Pėr ta bėrė lėkurėn tė lėmuar, ajo duhet tė ushqehet dhe duhet tė jetė e lagėsht.
Edhe 80 minuta
Flokėt thani me fen. Pa marrė parasysh se ēfarė frizure do tė keni,
mos e pėrpunoni deri nė fund, sepse ka akoma kohė pėr ta pėrfunduar.
Disa tufa flokėsh, tė cilat mbulojnė fytyrėn, kapini me karfica. Nė
qoftė se duhet patjetėr tė veni karficat, tashti ėshtė momenti qė t'i
mbėshtillni flokėt, sepse ka mbetur kohė e mjaftueshme qė t'ju thahen
flokėt edhe pa e pėrdorur fenin.
Edhe 75 minuta
Meqenėse flokėt ju janė tė thata, ėshtė ēasti qė tė vėni maskėn e
cila do ushqejė, do tė freskojė dhe do tė tendosė lėkurėn e fytyrės
suaj. Kujdes qė tė mos ju hyj nė sy, sepse njė kohė tė gjatė do t'ju
djegin sytė dhe do t'ju jenė tė skuqur dhe tė irrituar.
Edhe 70 minuta
Ka mbetur kohė e mjaftueshme pėr zgjedhje definitive. "Do tė
shkosh?" Ē'do tė veshėsh?" Ku do tė takohemi?". Derisa jeni duke bėrė
telefonatė, mos e humbni kohėn e ēmuar: hiqeni llakun e vjetėr nga
thonjtė, ndėrsa nė lėkurė vėreni ndonjė krem ushqyes.
Edhe 65 minuta
Merreni limėn nė dorė: rregullojini thonjtė, lyejini me llak dhe ia
jepni formėn. Pritni qė tė thahen mirė, sepse mund tė dėmtohet llaku.
Edhe 55 minuta
Hiqeni maskėn nga fytyra, vėni ampulė apo serum i cili edhe mė mirė do ta ushqejė lėkurėn e fytyrės.Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Frizura3Edhe 50 minuta
Rekomandohet qė tė vishni ndėrresa dhe vėni antiperspirant. Mirėpo,
antiperspiranti nė rroba do tė krijojė njolla tė bardha. Derisa jeni
duke hekurosur rrobat, i lini ato qė tė thahen mirė.
Edhe 40 minuta
Ėshtė ēasti qė tė pėrfundoni frizurėn tuaj. Hiqni karficat,
shprishni flokėt, dhe pėrfundojeni frizurėn. Qoftė tė keni bėrė punxh
apo i keni lėnė flokėt tė lira, megjithatė forcojini pak me llak, i
cili nuk i ngjet flokėt.
Edhe 25 minuta
Frizura kryesisht ėshtė gati, rrobat janė gati... duhet tė pastrohen
kėpucėt? A e keni pėrgatitur ēantėn, ēdo gjė qė duhet vendosur nė tė,
dhuratat pėr mė tė dashurit, aromėn me tė cilėn do tė spėrkasni.
Kontrollojini ēorapėt: a janė nė rregull?
Edhe 20 minuta
Ėshtė ēasti qė tė pėrfundoni pėrgatitjet: gjithsesi, grimi i fytyrės
ėshtė i fundit. Mė parė qitni gel apo losion, tė cilin lėkura shpejt do
ta absorbojė dhe nė kėtė mėnyrė do tė mbetet elastike tėrė natėn. Po qe
se ėshtė e nevojshme, nėn rrudha tė syve, rreth rrėnjės sė hundės dhe
rreth buzėve qitni njė shtresė tė hollė korrektori. Korrektori i
gjelbėr apo kremi qė pėrdoret pėr korrekturė shumė mirė do t'i mbulojė
pjesėt e kuqe tė fytyrės.
Mos harroni tė pudrosni edhe qafėn. Shtresa e pudrės nuk bėn tė jetė e
trashė, ndėrsa ngjyra mund tė jetė e ēelėt. Mbi pudrėn e lėngėt bėn tė
qitet pudėr pluhur. Shtresa duhet gjithashtu tė jetė e hollė.
Afėr qerpikėve nė kapakėt e sipėrm dhe nėn qerpikė nė kapakėt e poshtėm bėjeni njė vijė me laps tė butė.
Ngjyrosini kapakėt. Aktualisht janė nė modė hijesimet e vezullueshme, tė cilat duken si tė yndyrshme. Nė qerpik qitni maskara.
Nė buzė qitni njė pikė pudėr tė lėngėt, pastaj qitni pudėr pluhur. Pas
kėtyre veprimeve linjėn e buzėve vizatojeni me laps. Lapsi patjetėr
duhet tė jetė i ngjashėm me nuancėn e buzėkuqit. Dhe, nė fund, qitni
buzėkuq.
Edhe 5 minuta
Grimi ėshtė i gatshėm, ėshtė ēasti qė me kujdes tė visheni. Pastaj
rregullojeni frizurėn, forcojeni edhe njė ēikė me llak apo spėrkateni
me sprej vezullues. Spėrkateni edhe me parfum. Edhe njė shikim nė
pasqyrė dhe mund tė niseni. Dhe, Ju urojmė argėtim tė kėndshėm, shumė
tė kėndshėm, dhe, gjithsesi, Ju urojmė pėr mbrėmjen e paharruar!
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Frizura4

_________________
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Empty Buzėkuqi - Kėshilla pėr pėrdorim

Mesazh nga gazola Sun Jun 29, 2008 12:59 am

Buzėkuqi - Kėshilla pėr pėrdorim


Si tė
theksojmė buzėt me ngjyrėn qė u japim? Buzė me volum tė plotė, tė
vijėzuara mirė me efekt tė njomė. Ja si tė zgjedhėsh e tė aplikosh
masėn dhe ngjyrėn sipas rezultatit qė kėrkon tė marrėsh.
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Matt
Buzėkuqi MAT
Kjo lloj e kuqe ėshtė njė nga nuancat mė trendy tė stinės dhe shkon
shumė nė kontrast me njė lėkurė tė pastėr dhe sy tė shndritshėm.
Kėshilla
Nga buzėkuqi ngjyrė mat, merr ngjyrė me furēėn e sheshtė tė buzėve
dhe vendose fillimisht nė buzėn e sipėrme, pastaj nė atė tė poshtme,
duke u pėrqendruar mė pas nė qendėr pėr tė dhėnė njė efekt “zemėr”.
Pėrsėriteni dy herė pėr tė intensifikuar ngjyrėn.Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Pjeshke
Ngjyra e pjeshkės
Njė truk i butė, por i realizuar mirė: buzėt e lyera, nė nuancė rozė
nė pjeshkė natyrale, tė japin nė efektin final njė pamje klasike.
Kėshilla
Apliko njė buzėkuq ‘stick’ dhe pėr ta zmadhuar dritėn e ngjyrės
mbivendos njė shkėlqyes transparent me anė tė njė peneli, sidomos nė
qendėr tė gojės.Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? RedE kuqja e thellė me shkėlqim
Njė buzėkuq i errėt por shumė i shndritshėm, me konturet e vijėzuar
mirė ėshtė i kėshillueshėm dhe pėr ato qė kanė buzė tė holla.
Kėshilla
Pėr tė pėrfituar efektin volum, zgjidh njė laps mė tė errėt pėr ta
pėrhapur vetėm anash buzėve. Nėse bėhet fjalė pėr njė trukim darke, mbi
ngjyrėn e ndezur kaloni njė shkėlqyes tė tejdukshėm, gjithmonė nė
qendėr tė gojės.Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? PinkRozė e lehtė
Ideale pėr ditėn, u shkon biondeve dhe atyre qė kanė lėkurėn e fytyrės tė pastėr.
Kėshilla
Pėr tė pasur buzė tė lyera me njė tė kuqe natyrale, butėsi dhe volum
tė plotė, zgjidh njė xhel dhe aplikoje me gishtėrinj, nė fillim sipėr
dhe pastaj poshtė, nga qendra.

_________________
Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre? Empty Re: Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi