Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sportet sipas shenjave tė horoskopit

Shko poshtė

Sportet sipas shenjave tė horoskopit Empty Sportet sipas shenjave tė horoskopit

Mesazh nga gazola prej Sat Jun 28, 2008 11:39 pm

Sportet sipas shenjave tė horoskopit


Dashi

Impulsiv, dinamik, nuk frikėsohet, i adhuron garat dhe fitoret. Deshtė
janė tė lindur pėr, pothuajse, tė gjitha sportet luftarake, ndaj tė
kėshillojmė qė energjinė tėnde tė madhe prej dashi ta shpenzosh nė
karate, taekwondo, boks ose kikboks. Pėr dallim nga peshqit, peshoret
ose virgjėreshat, deshve nuk u pengon “era” e mashkullit, i duan
muhabetet e meshkujve nė lokalet e veshjes, ndėrsa kur humbin inatosen,
por, megjithatė, nė fund me armikun e rreptė do tė shkonin nė pije.

Demi

Pėrveēse janė fizikisht tė fortė, demat kanė edhe njė vullnet tė paparė
(njė eufemizėm pėr kokėfortėsinė). Je i gatshėm qė ta mposhtėsh ēdo
pengesė, edhe po qe nevoja ta bėsh kėtė njė mijė herė. Trajnerėt pėr
shkak tė kėmbėngulėsisė sė tij tillė tė adhurojnė, por kur nuk dėshiron
ta dėgjosh kėshillėn e tyre me dėshirė do tė ta jepnin njė shqelm
by.... Ti vazhdon sipas tėndes! Rezultatet mė tė mira do t’i arrish nė
luftė me kronometrin. Sportet qė mund tė thuhet se janė krijuar pėr ty
janė vrapimi nė shtigje tė shkurtra, vrapimi me pengesa (pėrgjithėsisht
atletika), sikundėr edhe noti.

Binjakėt

Pėr binjakėt thuhet se janė dyfytyrėsh. Kjo ėshtė njė shpifje e pastėr,
nė tė vėrtetė i majti nuk e di se ēfarė bėn i djathti. Njė shaka e
vogėl. Ajo qė ėshtė e mirė te binjakėt ka tė bėjė me faktin se mund t’i
bėjnė disa punė njėkohėsisht, mund tė jenė tė pėrqendruar sa nė
reagimin trupor, po aq edhe nė reagimin mendor. Me siguri se kėta dy
komponentė i tėrheqin nė mėnyrė tė barabartė. Ja zgjidhja: sporti i
vėrtetė pėr ty ėshtė golfi, ose bilardoja. Pak matematikė, njė lėvizje
e vėrtetė me kėrdhokull… dhe kaq!

Gaforrja

Pėr ty nuk ėshtė e sigurt beteja me kronometrin. Gjithēka qė kėrkon
shpejtėsi, vendimi i shpejtė dhe reagimet e pėrnjėhershme, do ta
shkatėrrojnė nevojėn tėnde tė natyrshme pėr qetėsi dhe stabilitet.
Takimi yt me sportin mė sė shpeshti zhvillohet nėpėrmjet tė
zgurdulluarit tė syve nė ekranin e vogėl dhe nė rastin mė tė mirė nė
monitorin e kompjuterit. Mirėpo, tani ėshtė koha pėr ndryshime.
Kuptohet jo tė pėrnjėhershme. Shpirti i gaforres kėtė nuk do tė mund ta
pėrballonte. Natyrės tėnde ėndėrrimtare mė sė miri do t’i pėrgjigjej
tėrheqja nė njė shkretėtirė. Prandaj tė kėshillojmė qė tė regjistrohesh
nė ndonjė kurs tė lundrimit.

Luani

Luanėt e duan luftėn, shkėlqimin dhe flakėrimin. Janė prijės tė
shkėlqyeshėm. Nėse tashmė nuk je bėrė kapiten i ndonjė ekipi tė
futbollit ose tė basketbollit, tė propozojmė qė tė shkėlqesh nėn
reflektorėt e kokenrollit akrobatik. Ky ėshtė sporti i vėrtetė pėr ty.
Kėrkon koordinim tė shkėlqyeshėm, udhėheqje, forcėn e duarve pėr ta
ngritur partneren, buzėqeshjen bindėse pėr gjyqtarėt dhe pėr publikun,
gjė qė ėshtė edhe mė e rėndėsishme. Ndoshta nė fillim do tė ankohesh
pėr shkak tė veshjes vezulluese, por shpejt do tė pėrfshihesh nė
vendimet pėr ngjyrat dhe dizajnin.

Virgjėresha

Preciz, pedant, krenar pėr intelektin e tij...kėto janė cilėsitė qė do
ta orientojnė drejt sportit tė vėrtetė. Sigurisht nuk e do tollovinė,
turmėn e cila vrapon kėtu-atje (kjo ty tė duket shumė e paorganizuar),
polemikat dhe shpjegimet lidhur me atė se kush ėshtė mė i fortė. Nėse
veē duhet tė shpjegohesh mbi diēka, atėherė kjo ėshtė mė sė shpeshti
lidhur me markėn e pajisje sportive (e cila duhet tė jetė ndėr mė tė
mirat). Sporti i cili nėnkupton baltėn dhe gjunjėt e dėmtuar sigurisht
se nuk ėshtė pėr ty. Pėr ty janė sportet e bardha, sikundėr janė tenisi
ose skerma, por bėn edhe shahu (nė rast se luan me figura tė bardha).

Peshorja

Pjesėtarėt e shenjės sė peshores janė artistė. A e ndien se shpirti yt
kėrkon harmoninė e lėvizjes tė shoqėruar me trupin e bukur? Sportet e
vėrteta pėr ty janė: kėrcimet nė ujė ose patinazhi artistik. E vetmja
gjė qė do tė mund tė tė pengonte nė rrugėn tėnde drejt ndonjė medaljeje
ėshtė rreptėsia dhe qėndrimi tepėr kritik ndaj vetes. Meqenėse peshoret
e duan punėn ekipore, mė sė miri do ta kishe nėse do ta zgjidhje ndonjė
sport qė pėrfshin njė partnere tė bukur (ta zėmė patinazhin nė ēifte)
dhe shumė thashetheme pas treningut.

Akrepi
Sporti mė i mirė pėr akrepat ėshtė seksi. Ose tė paktėn ndonjė sport nė
tė cilin do tė ndiheshe seksi: pėr shembull hokeji, ose motokrosi. Mė
shumė se sa vetė gara do tė eksitojė veshja e gjithė atyre pajisjeve qė
do tė ta japin ndjenjėn e forcės dhe tė sigurisė. Pėrveē pajisjes, tė
tėrheqin edhe hulumtimet dhe paqartėsitė. Pėr ty sport ideal ėshtė
spelologjia, zhytja nė errėsirė me pėrplot pajisje mbi vete…

Shigjetari
Ti je njė tip i vėrtetė sportiv. Ke energji tė shumta, di t’i orientosh
drejt, tė shoqėron entuziazmi dhe vullneti i mirė. Sportin tė cilin e
pranon e ēon deri nė fund. Ti je nga ata qė do t’i mblidhnin tė gjitha
tė dhėnat e mundshme nė internet (duke pėrfshirė edhe barsoletat pėr
atė sport), qė armatosen me literaturė dhe qė i nxisin miqtė qė t’u
bashkohen. Secila shigjetė e jotja do ta godasė cakun. Shmangi sportet
nė tė cilat guximi mund tė vihet nė sprovė (lartėsia e madhe,
shpejtėsia dhe tė ngjashme). Pėrmbaju sporteve ‘tė rėndomta’ ekipore,
nėse do qė tė kėnaqesh vetė dhe njerėzit pėrreth teje.

Bricjapi

Sikundėr edhe bricjapėt e tjerė, edhe ty tė veēojnė serioziteti,
kėmbėngulėsia dhe qėndrueshmėria. Nuk je ndonjė tip shumė i
shoqėrueshėm, ashtu qė disa sporte ekipore nuk janė pėr ty. Ti duhet tė
dalėsh nė natyrė. Mė sė miri e ke nė bjeshkė! Sportet e vėrteta pėr ty
janė, kroset, vrapimi i orientuar, ose alpinizmi. Mirėpo mos u ngjit
menjėherė nė Everest. Nėse nuk je nė formė tė shkėlqyeshme, bartja e
ēantės sė mbingarkuar dhe ndezja e muskujve do tė ta rrėmbejnė gjithė
kėnaqėsinė e bjeshkatarisė. Nisja nė fillim tė vraposh nėpėr kodrinat e
vogla rreth shtėpisė, pėrdori shkallėt nė vend tė ashensorit dhe mos
harro qė tė shtrihesh sė gjati mirė para dhe pas ushtrimeve!
Pavarėsisht se do qė tė djersitesh vetėm, nėse ngjitesh nė kodra
gjithsesi merre dikė me vete.

Ujori
Jokonvencional, sharmant, origjinal, i prirė pėr ekzibicionizėm. Nėse
nuk je nga ata tipa tė cilėt varen nga adrenalina, sporti yt i vėrtetė
ėshtė brixhi. Megjithatė, nėse u pėrket tė tjerėve, atėherė vėre
helmetėn, mbrojtėset dhe sprovoje veten nė trials, paraguajding dhe
planerizėm. Si shenjė e vėrtetė ajrore, adhuron tė jesh nė ajėr, t’i
kundėrvihesh gravitetit. Kujdes vetėm qė liciditeti yt tė mos
shndėrrohet mė marri (lexo: ruaje kokėn). Sigurisht se nė asnjė sport
nuk do tė mund tė qėndrosh aq gjatė qė t’i arrish disa rezultate,
mirėpo kjo as qė ėshtė e rėndėsishme. Derisa tė tjerėt, nė saje tė
kėmbėngulėsisė, do tė fitojnė medalje, ti do t’i pėrshėndesėsh nga lart
duke fluturuar me balon.

Peshqit

Dikush do tė thoshte se peshqit janė tė lidhur me disa sporte nė ujė –
por jo! Peshqit janė aq tė ndjeshėm, enigmatikė, tė prirė pėr
komplikime dhe misticizėm, ashtu qė ėshtė vėshtirė ta gjesh njė sport
qė tė mos i dėshpėronte. Pėr kėtė mė sė miri ėshtė qė ta shtrosh
qilimin tė marrėsh frymė thellė dhe ta fillosh jogėn. Ose pilatesin. Nė
kėto peshqit mund tė jenė aq tė suksesshėm sa nga nxėnės shpejt bėhen
mėsues. Nėse, megjithatė, e urren kėtė lloj tė ushtrimeve dhe mendon se
nuk ėshtė mjaft maēo, atėherė provoje veten edhe nė shenjėtari ose
shigjetari. Vetėm mos qaj kur tė humbėsh.

_________________
Sportet sipas shenjave tė horoskopit I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 34
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sportet sipas shenjave tė horoskopit Empty Re: Sportet sipas shenjave tė horoskopit

Mesazh nga gazola prej Sat Jun 28, 2008 11:40 pm

Dashi

Impulsiv, dinamik, nuk frikėsohet, i adhuron garat dhe fitoret. Deshtė
janė tė lindur pėr, pothuajse, tė gjitha sportet luftarake, ndaj tė
kėshillojmė qė energjinė tėnde tė madhe prej dashi ta shpenzosh nė
karate, taekwondo, boks ose kikboks. Pėr dallim nga peshqit, peshoret
ose virgjėreshat, deshve nuk u pengon “era” e mashkullit, i duan
muhabetet e meshkujve nė lokalet e veshjes, ndėrsa kur humbin inatosen,
por, megjithatė, nė fund me armikun e rreptė do tė shkonin nė pije.Me pak fjale interesante ky parashikim :roll:

_________________
Sportet sipas shenjave tė horoskopit I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 34
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sportet sipas shenjave tė horoskopit Empty Re: Sportet sipas shenjave tė horoskopit

Mesazh nga Alba prej Mon Jun 30, 2008 11:17 am

Binjakėt

Pėr binjakėt thuhet se janė dyfytyrėsh. Kjo ėshtė njė shpifje e pastėr,
nė tė vėrtetė i majti nuk e di se ēfarė bėn i djathti. Njė shaka e
vogėl. Ajo qė ėshtė e mirė te binjakėt ka tė bėjė me faktin se mund t’i
bėjnė disa punė njėkohėsisht, mund tė jenė tė pėrqendruar sa nė
reagimin trupor, po aq edhe nė reagimin mendor. Me siguri se kėta dy
komponentė i tėrheqin nė mėnyrė tė barabartė. Ja zgjidhja: sporti i
vėrtetė pėr ty ėshtė golfi, ose bilardoja. Pak matematikė, njė lėvizje
e vėrtetė me kėrdhokull… dhe kaq!Golfi ... Sport i mirė dhe ky, s'qenka keq jo :)
Alba
Alba
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 102
Age : 35
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 17/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sportet sipas shenjave tė horoskopit Empty Re: Sportet sipas shenjave tė horoskopit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi