Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shpjegimi i endrrave...

2 posters

Shko poshtė

Shpjegimi i endrrave... Empty Shpjegimi i endrrave...

Mesazh nga ENDRI18 Thu Jun 26, 2008 6:56 pm

Ne kete teme do te gjeni disa shpjegime per disa momente qe shifni ne enderrat tuaja,normal qe nuk jan gjithcka te shpjeguara se cfar shofim te gjith ne enderra por disa momente kryesore e kan ne shpjegim si vijon me poshte :

ACIDI:TE PISH ACID NE ENDERR ESHTE NJE PERFYTYRIM I KEQ,QE DO TJU SJELLE SHUME SHQETESIME.PER NJE GRUA,TE PIJE PIJE ALKOLIKE NE ENDERR DO TE THOTE QE AJO MUND TE SHTJERE NE GRACKE VETEN TE NDODHET NE SITUATA TE RREZIKSHME,MADJE DUKE PERFSHIRE EDHE RREZIKUN PER SHENDETIN E SAJ.
TE SHIKOSH ACID,MUND TE MERRNI VESH DISA PABESI TE BERA KUNDER JUSH.

ADOPTIMI
TE SHIKOSH NE ENDERR FEMIJEN TUAJ TE ADOPTUAR OSE PRINDIN,TREGON QE JU DO TE KENI FAT MBI SITUATAT.
TE PERFYTYRONI QE JU DHE TE TJERET TE JENI DUKE BIRESUAR NJE FEMIJE,DO TE SIGURONI NJE NDRYSHIM PA FAT NE SHTEPINE TUAJ,
ADMIRIMI
TE PERFYTYRONI QE JU JENI OBJEKT I NJE ADMIRIMI,TREGON QE DO TE MBANI DASHURINE E SHOKEVE TE MEPARSHEM,MEGJITHESE POZICIONI JUAJ DO TJU NGREJE MBI MJEDISIN TUAJ
AFRIKA
TE PERFYTYRONI QE JU JENI NE AFRIKE TE RRETHUAR NGA KAFSHE TE EGRA,TREGON QE DO TE JENI I SHTYPUR NGA KUNDERSHTARE DHE PERSONA GRINDAVEC

AGIMI
TE VESHTROSH AGIMIN E DITES NE ENDERR,SHENON ZOTIME TE SUKSESSHME.NESE SKENA ESHTE E PADALLUSHME DHE E CUDITSHME,AJO MUND TE NENKUPTOJE ZHGENJIM,KUR SUKSESI NE BIZNES OSE DASHURI DUKET I SIGURTE

AJRI
KJO ENDERR TREGON NJE GJENDJE TE VJETERUAR TE GJERAVE DHE PARANDJENJA JO TE MIRA TE ENDERRUESIT
TE PERFYTYROSH QE THITH AJER TE NXEHTE,SUGJERON QE DO TE JENI I/E FLUENCUAR NGA NJE PERSON I LIG QE JU MBAN TE NENSHTRUAR.
TE NDJESH AJRIN E FTOHTE,TREGON MOSPERPUTHJE NE BIZNESIN TUAJ DHE NE MARDHENIET FAMILJARE.
TE NDJESH LAGESHTINE E AJRIT,NJE MALLKIM I MADH DO TE BJERE MBI JU DHE DO TE PERMBYS DHE MBJELLE PRESPEKTIVEN TUAJ.
AKADEMI
TE VIZITOSH NJE AKADEMI NE PERFYTYRIMET TUAJA TREGON QE JU DO TE NDJENI KEQARDHJE PER MUNDESITE QE JU KENI LEJUAR TJU KALOJNE PERMES SHMANGIES SE PERTACISE DHE INDIFERENCES.
TE MENDONI QE JU VETE JENI NE NJE AKADEMI JU DO TE GJENI QE JU DO TE TAKONI NJE DISFATE TE LEHTE,JU DO TE MERRNI NJOHURI POR NUK JENI NE GJENDJE TI ASIMILONI DHE PERFYTYRONI ATO.
PER NJE GRUA TE RE OSE NJE PERSON QE KTHEHET NE NJE SHKOLLE TE LARTE PASI TA KETE PERFUNDUAR ATE,NENKUPTON QE PER KERKESAT QE KA BERE,PERFYTYRUESI MUND TE GJEJE VETEN E TIJ OSE TE SAJ TE PAZOT PER TE VAJTUR ATJE
AKREP(INSEKT)
TE PERFYTYROSH NJE AKREP,PARALAJMERON QE SHOKET FALLCO DO TE PERDORIN METOD TE REJA PER TE SHKATERRUAR ARRITJET DHE PERFITIMET TUAJA DERI TANI
NESE JU DESHIRONI PER TA VRARE ATE,TREGON QE JU DO TE DURONI HUMBJEN NGA NJE SULM I KUNDERSHTAREVE

AKSIDENT
TE PERFYTYROSH NJE AKSIDENT NE ENDERR ESHTE NJE PARALAJMERIM PER TU SHMANGUR NJE MENYRE TE UDHETUARI PER NJE PERIUDHE TE SHKURTER,MEQE JU JENI E KERCENUAR ME HUMBJEN E JETES.
PER NJE AKSIDENT QE DO TE NDODHE DO TJU THOTE QE JU DO TE LUFTONI ME TE GJITHA MUNDESITE TUAJA PER TE FITUAR DISA QELLIME DHE PASTAJ SHIKONI QE DISA SHOKE HUMBIN PASURINE ME TE NJEJTEN VLERE DUKE JU NDIHMUAR NE CESHTJEN TUAJ.
AKTOR,AKTORE
TE SHIKONI NJE AKROBAT NE ENDERR TREGON QE GJENDJA JUAJ PREZENTE DO TE JETE NJE DASHAMIRESI DHE KENAQESI E PANDERPRERE
TE SHIKOSH NJE AKTORE NE FATKEQESI,JU DO TE KONTRIBUONI ME GEZIM DHE KENAQESI PASURITE DHE INTELIGJENCEN TUAJ PER NGRITJEN E NJE SHOKU NGA DETYRIMET DHE DISFATAT QE E DETYROJNE
NESE E SHIKONI VETEN TUAJ SI NJE AKTOR/E JUVE DO TJU DUHET TE PUNONI SHUME DHE KJO PUNE DO TE SHOQEROHET ME KENAQESI.
NESE JU ENDERRONI TE BINI NE DASHURI ME NJE AKTOR/E,PRIRJA DHE TALENTI JUAJ DO TE JENE TE LIDHUR NE ALEANCE ME KENAQESITE DHE PUNEN E RENDE TE NDERSHME.
TE SHIKOSH NE ENDERR NJE AKTOR/E DUKE VDEKUR ,FATI JUAJ I MIRE DO TE JETE I MBULUAR ME NJE FATKEQESI TE MADHE DHE TE PAMERITUAR.
PER NJE BURRE TE SHOH NE ENDERR SE ESHTE DUKE U TALLUR ME NJE AKTORE DO TE SJELLE GRINDJE ME GRUAN E TIJ OSE TE DASHUREN DUKE I SJELL ATO ME SHUME MERZITJE SESA GEZIM.

AKULL
TE PERFYTYROSH AKULL,PARALAJMERON SHUME FATKEQESI DHE PERSONA QELLIMKEQ QE DO TE PERPIQEN QE TJU DEMTOJNE JU NE PUNEN TUAJ ME TE MIRE.
TE SHIKOSH AKULL TE FUNDOSET NE NJE RRYME TE UJIT TE PASTER TREGON QE LUMTURIA JUAJ DO TE JETE NDERPRERE NGA SHOKE ME TEMPERAMENT TE SEMURE DHE XHELOZ.
TE PERFYTYROSH QE JU ECNI NE AKULL,JU HUMBISNI SHUME QETESI DHE RESPEKT PER GEZIME.
pER NJE GOC TE RE TE ECI MBI AKULL,ESHTE NJE PARALAJMERIM QE VETEM NJE VELLO E HOLLE E FSHEH ATE NGA TURPI.
TE SHIKOSH COPA AKULLI NE STREHEN E SHTEPISE TREGON MJERIM TE THELLE,SHENDETI I SEMURE ESHTE PARALAJMERUAR.
TE SHIKOSH COPA AKULLI NE GARDH TREGON QE JU DO TE VUANI FIZIKISHT ME MENDERISHT.
TE PERFYTYROSH QE JU JENI DUKE BER AKULL JU DO TE PESONI NJE DESHTIM NE JETEN TUAJ NGA EGOIZMI JUAJ.
NGRENIA E AKULLIT PARALAJMERON SEMUNDJE.NESE JU PINI UJE ME AKULL,TREGON PER NJE SHENDET TE SEMURE NGA SHTHURJA.
NESE JU BENI BANJO NE UJE ME AKULL,KENAQESITE DE TE JENE NDERPRERE NGA NJE NGJARJE E PAPARASHIKUAR.

AKULLORE
TE SHIKONI VETEN TUAJ DUKE NGRENE AKULLORE NE ENDERR PARALAJMERON QE JU DO TE KENI NJE SUKSES TE LUUMTUR NE PUNET TUAJA TASHME TE MARRA PERSIPER 
TE SHIKONI FEMIJE RRUGES DUKE NGRENE AKULLORE TREGON QE PASURIA DHE LUMTURIA DO TJU SHOQEROJE NE SHUME FAVORE.
NESE AKULLORJA ESHTE E SHKRIRE KENAQESIA JUAJ DO TE ARRIJE PAQARTESI PERPARA SE AJO TE JETE REALIZUAR.

AKUZIMI
TE PERFYTYROSH SE JU AKUZOHENI PER NJE VEPRIM TE ULET DO TE THOTE QE JU DO TE GRINDENI ME TE TJERET POSHTE JUSH DHE DINJITETI JUAJ DO TE JETE FLAKUR NGA NJE SHKALLE E LARTE QE E KENI ZOTERUAR ME PARE
NESE JU JENI I/E AKUZUAR JU JENI NE RREZIK TE TE QENIT FAJTOR TE SKANDALEVE SHPERDORUESE NE NJE MENYRE TE LIGE.

ALBUM
TE PERFYTYROSH NJE ALBUM TREGON QE JU DO TE KENI SUKSES DHE SHOKE TE VERTETE.
PER NJE GOCE TE RE TE SHIKOJE FOTOGRAFITE NE NJE ALBUM PARALAJMERON QE AJO DO TE KETE NJE TE DASHUR TE RI I CILI DO TE JETE SHUM I KENDSHEM PER TE.
ALTAR
TE PERFYTYROSH NJE MARTESE DO TE THOTE DHIMBJE PER SHOKUN DHE VDEKJEN E SHOKUT NE MOSHE TE VJETER
TE PERFYTYROSH NJE ALTAR NE MENYRE JO TE QARTE NE ENDERR PARALAJMERON JU KUNDER EMERIMIT TE GABUAR NE NJE DETYRE TE RE
TE PERFYTYROSH NJE PRIFT NE ALTAR TREGON GRINDJE DHE GJENDJE TE PAKENDSHME NE BRENDESITE E SHTEPISE TUAJ.
ANEKDOTA
TE PERFYTYROSH TREGIMIN E NJE ANEKDOTE NE ENDERR NENKUPTON QE JU DO TE PREFERONI NJE MIQESI TE GEZUAR DHE CESHTJET TUAJA DO TE PROVOHEN TE JENE AQ TE PAQENDRUESHME SA EDHE VET JU.
PER NJE GOC TE RE TE DEGJOJE NJE ANEKDOTAT E RREFUERA TREGON SE AJO DO TE JETE NE NJE MBREMJE TE GEZUAR TE KERKIMIT TE SHOQERISE
ANIJE

TE PERFYTYROSH ANIJE TREGON BETEJA TE FUQISHME ME PENGESA TE PAKENDSHME DHE PREMTIME TE UDHETIMEVE DEFRYESE
NJE ANIJE DUKE U MBYTUR ESHTE NJE PARALAJMERIM I NJE MIQESIE PA FAT NE BIZNES OSE DASHURI 

APARAT FOTOGRAFIK
TE PERFYTYROSH NJE APARAT FOTOGRAFIK TREGON QE NDRYSHIMET DO TE SJELLIN MJEDIS TE RI.
PER NJE GOC TE RE TE PERFYTYROJE QE AJO ESHTE DUKE BER FOTOGRAFI ME NJE APARAT FOTOGRAFIK PARALAJMERON QE E ARDHMJA E SAJ DO TE KETE SHUME PAKENAQESI DHE NJE SHOK/SHOQE DO TI JAP ASAJ NJE DESHPERIM.

ARGJEND
TE PERFYTYROSH ARGJENDIN ESHTE NJE PARALAJMERIM KUNDER VARJES TEPER TE MADHE NGA PARAJA PER LUMTURI REALE DHE KENAQESI.
TE GJESH ARGJEND ESHTE PARALAJMERIM I GABIMEVE NDAJ TE TJEREVE.
TE PERFYTYROSH ARGJENDARINE,TREGON SHQETESIME DHE DESHIRA TE PAKENAQESHME  


ARKIVOL
KJO ENDERR ESHTE PA FAT.
TE PERFYTYROSH NJE ARKIVOL PARALAJMERN HUMBJE SHKATERRUESE DHE NJE ZGJIDHJE TE MARDHENIEVE ME TE DASHURIN/DASHUREN BURRIN/GRUAN TUAJ.
TE SHIKOSH NJE ARKIVOL TE MBULUAR ME LULE NE NJE KISHE TREGON NJE MARTESE PA FAT.
PER BURRAT BIZNESMEN AI PERFAQESON BORXHE.PERBALLIMI I TE CILAVE E BEN ATE TE PAFUQISHEM PER TI SHMANGUR
PER TE RINJTE TREGON NJE BASHKIM TE PALUMTUR DHE VDEKJEN E NDONJERIT PREJ TE DASHURVE.
TE PERFYTYROSH QE JU JENI ULUR PRANE NJE ARKIVOLI NE MAKINEN FURNERALE TREGON DESHPERIM,POR NUK ESHTE NJE SEMUNDJE FATALE PER JU OSE PER NJE PERSON TE LIDHUR NGUSHT ME TY.
GRINDJET ME SEKSIN E KUNDERT JANE TREGUAR GJITHASHTU NE KETE ENDERR .JUVE DO TJU VRASE NDERGJEGJA PER SJELLJEN TUAJ KUNDREJT NJE SHOKU/SHOQEJE.

AROME
PER NJE GOC TE RE PERFYTYRIMI NE ENDERR I NJE AROME TE MIRE TREGON QE AJO DO TE JETE MARRESE E NJE KENAQESIE OSE DHURATE.  
ARRA
TE PERFYTYROSH TE MBLEDHESH ARRA,PARALAJMERON INISIATIVA TE SUKSESSHME DHE SHUME FAVORE NE DASHURI.
TI HASH ARRAT NE ENDERR TREGON QE MBREMJA DO TJU NDIHMOJE JUVE NE ARRITJEN E NDONJE KENAQESIE TE DESHIRUAR.
PER NJE GOC TE RE TE PERFYTYROJE ARRA TREGON QE FATI I SAJ DO TE JETE NE LARTESI TE LUMTURA.

ASHENSOR
TE PERFYTYROSH TE NGJITESH ME NJE ASHENSOR TREGON QE JU DO TE NGRIHENI DREJT NJE POZICIONI TE LART DHE PASURISE,POR NESE JU ZBRISNI ME NJE ASHENSOR NJE NGA FATKEQSITE DO TE SULET TEK JU DHE DO TJU DEKURAJOJE.
NESE JU SHIKONI NJE ASHENSOR QE ULET POSHTE DHE MENDON SE JU KA LENE JU DO TI SHPETONI ME VESHTIRESI ZHGENJIMEVE TE ZOTIMEVE TUAJA.
TE SHIKOSH NJE DUKE QENDRUAR PARALAJMERON NJE KERCENIM PER RREZIK PER JU

AUTOMOBIL
TE PERFYTYRONI SE JU JENI DUKE NGARE NJE AUTOMOBIL TREGON QE JU DO TE JENI PARRESHTUR NE KUSHTE TE KENAQESHME DHE DO TE BENI NJE NDRYSHIM NE JETEN TUAJ.
NESE NJE AUTOMOBIL SHKATERROHET BASHKE ME JU GEZIMI I KENAQESISE NUK DO TE JETE NE NIVELIN QE JU KENI DESHIRUAR.
AVOKAT
TE PERFYTYROSH QE JU PO MBRONII NJE CESHTJE TREGN QE JU DO TE JENI PLOT BESIM NE INTERESAT TUAJA DHE DO TE PERPIQENI PER TU MARRE VAZHDIMISHT ME NJEREZIT MEQE INTERESAT TUAJA E SHKAKTOJNE ATE DHE DO TE JENI BESNIK NE PREMTIMET TUAJA NDAJ SHOKEVE/SHOQEVE.
PER NEJ GOC TE PERFYTYROJE QE AJO ESHTE E LIDHUR NE NJE MENYRE ME NJE AVOKAT PARALAJMERON QE AJO DO TE KRYEJE PA DASHJE DISA PAKUJDESI TE CILAT DO TE BEJNE ATE OBJEKT TE KRITIKAVE POSHTERUESE NDAJ JUSH

 
ENDRI18
ENDRI18

Male
Numri i postimeve : 49
Age : 110
Localisation : -Dashuria dhe enderrat- forum
profesioni : jam beb akoma :) lol
hobi : posting on forums
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 26/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shpjegimi i endrrave... Empty Re: Shpjegimi i endrrave...

Mesazh nga ENDRI18 Thu Jun 26, 2008 7:12 pm

BABAI
TE PERFYTYROSH BABANE TUAJ,NENKUPTON QE JU JENI I PERPIRE NE NJE VESHTIRESI DHE JU DO TE KENI NEVOJE PER NJE KESHILLE NE MENCUR,NESE JU DESHIRONI TE NXIRRNI VETEN TUAJ NGA VESHTIRESIA.
NESE E PERFYTYRONI ATE TE VDEKUR,TE TREGONI KUJDES NE DREJTIMIN E TIJ,
PER NJE GOC TE RE TE PERFYTYROJE QE BABAI I SAJ KA VDEKUR TREGON QE I DASHURI I SAJ DO TA MASHTROJE OSE E TRADHETON ATE,PRA SKA LIDHJE SE DO I NDODH GJE BABAIT TE SAJ.
BAJAMET
KJO ESHTE NJE SHENJE E MIRE ME PASURI DHE DYQANE,MEGJITHKETE SHQETESIMI DO TE SHKOJE ME ATE PER NJE KOHE TE SHKURTER.
NESE BAJAMET NUK JANE TE MIRA,DESHPERIMI JUAJ NE ARRITJEN E NJE DESHIRE TE SIGURT DO TE PERFUNDOJE ATEHERE KUR KUSHTE TE REJA DO TE KRIJOHEN PER JU.
BAKER
TE PERFYTYROSH BAKER TREGON NENSHTRIM NGA ATA QE JANE NE POZITA SHOQEROREMBI JU,
BALENE
TE PERFYTYROSH NJE BALENE DUKE JU AFRUAR NJE ANIJE TREGON QE JU DO TE KENI NJE BETEJE MIDIS DETYRAVE DHE DO TE JENI I/E KERCENUAR NE HUMBJE TE PASURISE.
NESE BALENA ESHTE E DEMTUAR,E PLAGOSUR TREGON QE JU DO TE VENDOSNI ME KENAQESI MIDIS DREJTESISE DHE SHMANGJES DHE DO TE NDESHENI ME SUKSESE TE KENAQESHME
BALTA
TE PERFYTYROSH QE JU ECNI NE BALTE TREGON QE JU DO TE SHKAKTONI HUMMBJEN E MIRBESIMIT NE MIQESI DHE DO TE KENI GJITHASHTU HUMBJE DHE SHQETESIME NE NEVOJAT FAMILJARE
BALLKON
PER TE DASHURUARIT QE NE ENDERR BEJNE NJE LAMTUMIRE TE TRISHTUESHME NE BALLKON NJE NDARJE E GJATE DHE NDOSHTA FINALE DO TI SHOQEROJE,BALLKONI GJITHASHTU LAJME TE PAKENDESHME TE SHOKEVE/SHOQEVE QE JU MUNGOJNE.
BANAKIERE
PER NJE GRUA TE PERFYTYROJE VETEN BANAKIERE DO TE THOTE QE AJO DO TE JOSHET NGA BURRA SHPEJT DHE DO TE PREFEROJE KENAQESI TE PARREGULLTA DREJT PASURISE
BANANE
TI HASH BANANET NE ENDERR PARALAJMERON NJE AVENTURE TE LODHSHME NE BIZNES DHE NE DETYRAT TUAJA.
TI SHIKOSH ATO TE KALBURA JU SHPEJT DO TE HYNI NE INICIATIVA TE PAKENDSHME.
BANESE
TE PERFYTYRONI SIKUR NDERRONI BANESEN TUAJ NENKUPTON LAJME TE REJA, TE SHPEJTA DHE UDHETIME TE SHPEJTA DO TE JEN BER NGA JU.
PER NJE GOCE TE PERFYTYROJE QE E KA BERE BANESEN E SAJ ESHTE NJE SHPIFJE DHE FALSITET I KRYER KUNDER SAJ.
BANKA
TE SHIKOSH ARGJEND DHE BANKENOTA TE GRUMBULLUARA ESHTE RRITJE E NDERIT DHE E FATIT,JU DO TE GEZONI RESPEKTIN E LARTE TE TE GJITHE KLASAVE SHOQERORE.
TE JAPESH PARA FLORIRI TREGON PAKUJDESI,TI MARESH ATO TREGON NJE GEZIM TE MADH DHE PASURI.
BA'RI
KJO ESHTE NJE ENDERR E MBARE ME TE VERTETE.AJO JEP PREMTIMIN E NJE LUMTURIE DHE NJE JETE TE RE PER TREGETARET,NJE ARRITJE TE SHPEJTE TE PASURISE DHE FAMES PER NJEREZIT NE LETERSI DHE ARTISTET.NJE UDHETIM TE NJERIUT NE DETIN E TURBULLT TE DASHURISE ESHTE PREMTUAR PER TE GJITHE TE DASHURUARIT.
NESE JU PERFYTYRONI NJE BAR TE THATE RREZIKU PARALAJMEROHET
ENDERRA PERFEKTE ESHTE KUR BARI I PERFYTYRUAR TE JETE I PASTRUAR NGA SHKURRET.
BARKU
NESE SHIFNI BARKUN TUAJ NE ENDERR PARALAJMERON QE JU DO TE KENI NJE PRITJE TE MADHERISHME POR JU DUHET TE PERMBAHENI REALISHT DHE DYFISHONI ENERGJITE TUAJA NE PUNEN TUAJ,KENAQESIA ESHTE AFRUAR DREJT JUSH.
TE SHIKOSH BARKUN TUAJ TE FRYRE JU DO TE KENI FATKEQESI POR DO TI KAPERCENI ATO DHE DO TE GEZONI FRUTET E PUNES TUAJ.
TE SIKOSH GJAKUN QE PIKON NGA BARKU PARALAJMERON TRAGJEDI NE FAMILJEN TUAJ.BARKU I FEMIJEVE NE NJE GJENDJE TE PASHENDETSHME PARASHIKON QE NGJITJA E SEMUNDJES SE TYRE DO TJU NDJEK JU
BASTI
TE PERFYTYRONI SE VINI BAST NE GARA TREGON SE DUHET TE HAPNI SYTE NGA NJE FEJESE ME NJE INICIATIVE TE RE.KUNDERSHTARET PO PERPIQEN TE LARGOJNE VEMENDJEN TUAJ NGA BIZNESI I LEJUAR.
TE VESH BAST NE LOJRAT E TAVOLINES TREGON QE MJETET MORALE DO TE JENE PERDORUR PER TE NXJERRE PARA NGA JU
TE PERFYTYROSH TE VESH NJE BAST NENKUPTON QE JU DO TE PERDORNI PASURI TE PATUNDSHME PER TE REALIZUAR SKEMAT TUAJA.
NESE JU HUMBNI NJE BAST TREGON QE JU DO TE DEMTOHENI NGA LIDHJE TE PANDERSHME TE CILAT JANE JASHTE SFERES TUAJ SHOQERORE
TE FITOSH NJE BAST TREGON QE JU DO TE RIVENDOSENI NE FAVOR ME FATIN.
NESE JU NUJ JENI NE GJENDJE TE VENDOSNI PER NJE BAST TREGON QE JU DO TE JENI SPRAPSUR DHE PERMBYSUR NGA RRETHANA TE PAFAVORSHME.
BASHKSHORTI/BASHKSHORTJA
TE PERFYTYROSH QE BASHKSHORTI/BASHKSHORTJA JUAJ ESHTE DUKE JU LENE DHE JU NUK KUPTONI PERSE,ATJE DO TE JETE ZEMERIM POR NJE PAJTIM I PAPRITUR DO TE PASOJE.
NESE AI/AJO JU KEQTRAJTON DHE JU QORTON ME FJALE TE RENDA JUVE PER PABESI ,JU DO TE MBANI VLERSIMIN DHE KONFIDENCEN E TIJ/SAJ POR SHQETESIME TE TJERA DO TE PASOJNE DHE JU DO TE JENI I LAJMERUAR TE JENI I ARSYESHEM ME TERHEQJEN NGA PERSONA TE TJERE TE SEKSIT TE KUNDERT.
TA SHIKOSH ATE TE LUMTUR DHE TE BUKUR SHTEPIA JUAJ DO TE MBUSHET ME LUMTURI DHE PRESPEKTIVA E SHKELQYER DO TE JETE JUAJ
 PER NJE GRUA TE PAMARTUAR TE PERFYTYROJE SIKUR KA BURRE TREGON QE AJO DO KENAQESINE,PER TE CILEN BURRAT E ADMIROJNE SHUME.
BATANIJE
NESE BATANIJA ESHTE E NJOLLOSUR NE ENDERREN TUAJ AJO NENKUPTON TRADHETI.
NESE ATO JANE TE REJA DHE TE BARDHA SUKSESI,KU DESHTIMI ESHTE I DYSHIMTE DHE NJE SEMUNDJE FATALE DO TE JENE SHMANGUR PERMES NJE VEPRIMI TE PADUKSHEM
BEQAR
PER NJE BURRE TE PERFYTYROJE SE AI ESHTE BEQAR ESHTE NJE LAJMERIM QE AI TE RESPEKTOJE GRATE
PER NJE GRUA TE PERFYTYROJE SIKUR ESHTE BEQARE TREGON QE DASHURIA NUK ESHTE E LIDHUR ME PASTERTINE DHE DLIRTESINE.DREJTESIA SHKON KEQ.POLITIKANET HUMBASIN NDERIN.
PER PERSONA TE PAMARTUAR TE PERFYTYROJNE QE ATA JANE BEQAR PARALAJMERON QE BASHKIMI I TYRE NUK DO TE JETE HARMONIK DHE DESHPERIMI I VAZHDUESHEM DO TI BALLAFAQOJE ATA
BERBER
TE PERFYTYROSH NJE BERBER TREGON QE SUKSESI DO TE VIJE PERMES NDRSHIMEVE DHE VEMENDJE TE PAPERQENDRUAR DREJT BIZNESIT
PER NJE GOC TE RE TE PERFYTYROJE NJE BERBER TREGON QE FATII I SAJ DO TE RRITET MEGITHESE NGADALE.
BIBLA
TE PERFYTYROSH BIBLEN PARALAJMERON QE GEZIM I CILTER DO TJU JETE AFRUAR
TE PERFYTYROSH QE JU PERGJONI TE MESUARIT E BIBLES PARALAJMERON QE JU DOREZOHENI PER TI REZISTUAR JOSHJES PERMES BINDJES MAGJEPSESE TE NJE SHOKU,SHOQEJE.
BIE
TE PERFYTYROSH QE TI KE DUKE RENE DHE SHUME I FRIKSUAR TREGON QE JU DO TE PESONI NJE HUMBJE TE MADHE,POR DO TE NGRIHENI DREJT NDERIT DHE PASURISE.NESE JENI DEMTUAR GJATE RENIES JU DO TE NDESHENI ME MJERIM DHE HUMBJE TE SHOKEVE,SHOQEVE.
BILBIL(ZOG)
TEPERFYTYROSH SIKUR JE DUKE DEGJAR NJE BILBIL DUKE KENDUAR PARALAJMERON NJE JETESE TE KENAQESHME DHE MJEDIS TE MBARE DHE TE SHENDETSHEM.KJO ENDERR ESHTE NE FAVOR TE DASHURUARVE DHE TE PRINDERVE
TE SHIKOSH BILBILIN TE QETE PARALAJMERON KEQKUPTIME TE VOGLA MES SHOKEVE
BINJAKE
TE PERFYTYROSH BINJAKE PARALAJMERON SIGURI NE BIZNES DHE BESNIKERI DHE KENAQESI DASHURIE NE SHTEPI.
BIRRA
TE PERFYTYROSH NE ENDERR DUKE PIR BIRRE ESHTE NJE PERCAKTIM I PLOTE I DESHPERIMEVE 
TE SHIKOSH TE TJERET DUKE PIRE,INTRIGUES ME QELLIME TE CAKTUARA DO TJU LARGOJNE SHPRESAT TUAJA ME TE MIRA
TE JESH FREKUENTUES I RREGULLT I KESAJ PIJE NE ENDERR PRESPEKTIVA TE SHKELQYERA JANE PARALAJMERUAR NESE KUSHTET JANE TE MIRA.
BISEDE
TE PERFYTYROSH NJE BISEDE DO TE THOTE QE JU SHPEJT DO TE DEGJONI PER SEMUNDJEN E TE AFERMIT DHE DO TE KENI SHQETESIME NE PUNET TUAJA.
TE DEGJOSH TE TJERET TE BISEDOJN ME ZE TE LARTE PARALAJMERON QE JU DO TE JENI TE AKUZUAR PER NDERHYRJE NE CESHTJET E TE TJEREVE.TE MENDOSH QE ATO BISEDOJEN RRETH JUSH TREGON QE JU JENI KERCENUAR ME SEMUNDJE DHE DISFATE.
BISKOTA
NGRENIA OSE PJEKJA E TYRE PARALAJMERON SEMUNDJE,PAQJA JU PRISHT JU PER SHKAK TE DYSHIMEVE TE KOTA.
BLEGERIMA
TE DEGJOSH KAFSHE DUKE BLEGERIRE NE ENDERR PARALAJMERON QE JU DO TE KENI DETYRA DHE KUJDESJE TE REJA,MEGJITHESE NUK ESHTE E NEVOJSHME EKZISTON EDHE NDONJE E PAKENDSHME.
BLETA
BLETA NENKUPTON FEJESA.
PER NJE OFICER AJO SJELL SHUME SHTETAS TE BINDUR DHE AMBJENT TE SHENDETSHEM
PER PRINDERIT PERFYTYRIMI I TYRE SJELL SHUME KENAQESI NGA FEMIJE TE DEGJUESHEM
NESE AJO BLETE JU PICKON HUMBET OSE DEMTON,DO TE LIND NJE SHOQERI E RE.
BOJA
TE SHIKOSH BOJE TE DERDHUR NE VESHJEN TUAJ TREGON QE SHUM QELLIME TE VOGLA DHE KEQDASHESE DO TE NDODHIN PER JU NGA ZILIA.
NESE NJE GOC E RE SHIKON BOJE AJO DO TE JETE PERGOJUAR NGA NJE RIVAL
NESE ESHTE BOJE E KUQE JU DO TE JENI PERFSHIRE NE NJE SHQETESIM SERIOZ.
TE PERFYTYROSH QE JUE BENI BOJEN JU DO TE PUNONI NE NJE BIZNES TE ULET DHE POSHTERUES DHE JU DO TE BINI NE LIDHJE DISKRETIZUESE
BORXHI
BORXHI ESHTE DERI DIKU NJE ENDERR E KEQE. QE PARALAJMERON SHQETESIME NE BIZNES DHE DASHURI E NDESHJE PER TE ARDHURA ME TE MIRA NESE JU I BENI BALLE GJITHE DETYRIMEVE TUAJA ,CESHTJET DO TE MATRIN NJE KTHESE TE FAVORSHME.
BRAKTISJA
TE ENDERROSH QE JE I BRAKTISUR TREGON QE JU DO TE HASNI VESHTIRESI NE ZHVILLIMIN E PLANEVE TUAJA PER SUKSESIN E TE ARDHMES.
TE BRAKTISESH TE TJERET ,JU DO TE SHIKONI RRETHANA JO TE MIRA TE GRUMBULLUARA RRETH JUSH DUKE LENE NJE SHPRESE TE VOGEL PER TI KAPERCYER ATO.
NESE ESHTE SHTEPIA JUAJ QE JU BRAKTIS JO SHPEJT DO TE DESHTONI NE EKSPERIMENTIN TUAJ PER TE ARDHMEN.
NESE JU BRAKTISNI TE DASHURIN TUAJ,TREGON QE JU DO TE DESHTONI NE SULMET TUAJA NDAJ NJEREZVE TE RENDESISHEM
TE BRAKTISESH FEMIJET NE ENDERR TREGON QE JU DO TE HUMBISNI FATIN TUAJ SIPAS MUNGESES SE QETESISE DHE GJYKIMIT.
BRINJE
TE PERFYTYROSH BRINJET TREGON FATKEQESI DHE VARFERI.
BRITMA 
TE PERFYTYROSH BRITMA DO KESH ZHGENJIME DHE FATKQESI.
BUBULLIMA
TE PERFYTYROSH SIKUR JE DUKE DEGJUAR BUBULLIMA PARALAJMERON QE JU SHPEJT DO TE JENI KERCENUAR ME HUMBJEN NE BIZNESIN TUAJ.TE JESH NE NJE RREBESH TREGON SHQETESIM DHE FATKEQESI.
TE DEGJOSH GJEMIMIN E TMERRSHEM TE BUBULLIMES E CILA BEN QE TOKA TE DRIDHET PARALAJMERON HUMBJE TE MEDHA DHE ZHGENJIM.
BUKA
PER NJE GOC TE RE TE PERFYTYROJE QE PO HA BUKE NE ENDERR TREGON QE AJO DO TE JETOJE DITE TE LUMTURA DHE TE SHENDETSHME DHE FATI DO TE JETE ME TE.
TE PERFYTYROSH TE HASH BUKE ME TE TJERE NENKUPTON NJE PAGE TE MIRE TE MJAFTUESHME NE JETE
TE SHIKOSH BUKE TE PAPASTER DESHIRA DHE FATKQESIA DO TE RENDOJNE MBI ENDERUESIN.
NESE BUKA ESHTE E MIRE AJO ESHTE NJE ENDERR E FAVORSHME
BUQETE
TE PERFYTYROSH BUQETE NE ENDERR TREGON TRASHEGIMIN E NJE PASURIE NGA TE AFER TE PANJOHUR DHE TE PASUR,GJITHASHTU KENAQESIA E GEZIMI BASHKOJNE DISA NJERES TE RINJ.
TE SHIKOSH NJE BUQETE TE FISHKUR PARALAJMERON SEMUNDEJ,VDEKJE
BURGU
NESE JU PERFYTYRONI SE JENI NE NJE BURG JU DO TE JENI PENGUAR NGA NJE PUNE PERFITUESE E NDERHYRJA E NJEREZVE ZILIQARE POR NESE JU ARRATISENI NGA BURGU DO TE GEZONI NJE KOHE TE NJE BIZNESI TE FAVORSHEM.
BURRI
TE PERFYTYROSH NJE BURRE TE BUKUR,I FORMUAR MIRE DHE I SHKATHET TREGON QE JU DO TA GEZONI JETEN NE SHTRIRJE TE GJERE DHE DO TE VIJE NE ZOTIME TE SHUMTA
NESE AI ESHTE I DEFORMUAR TREGON QE JU DO TE NDESHENI ME ZHGENJIME DHE DO TJU PERFSHIJNE SHUME NGATERRESA.
NESE AI ESHTE I SHEMTUAR AJO DO TE PROVOJE SHQETESIM PERMES NJE PRSONI TE CILIN E KONSIDERON MIK.
BUZE
TE PERFYTYROSH BUZE TE TRASHA TE SHEMTUARA NENKUPTON PERPJEKJE TE PAPELQYESHME DHE NJE ZEMERIM TE KEQ NE MARDHENIET MARTESORE.
BUZE TE EMBLA,TE GEZUARA TE PLOTA NENKUPTON HARMONI DHE BEGATI.PER NJE TE DASHR AJO PARALAJMERON RECIPROCITET NE DASHURI DHE BESNIKERI.
BUZE TE HOLLA NENKUPTON MJESHTERI TE SUBJEKTEVE INTRIGUESE
BUZE TE LENDUARA OSE TE FRYRA TREGON PRIVIME DHE DESHIRA TE DEMSHME.
BYRZYLYK
TE SHIKOSH NJE BYRZYLYK VENDOSUR NE KRAHUN TUAJ DHURATE E TE DASHURIT OSE E SHOKUR SHOQES ESHTE SIGURI E NJE MARTESE TE HERSHME DHE NJE BASHKIM TE LUMTUR.
NESE NJE GOC E HUMBET BYRZYLYKUN E SAJ AJO DO TE TAKOHEY ME NJE HUMBJE TE PAPRITUR DHE MERZITJE.
TE GJESH BYRZYLYK PASURI E MIRE DO TE FUTET NE ZOTIMIN TUAJ


 
ENDRI18
ENDRI18

Male
Numri i postimeve : 49
Age : 110
Localisation : -Dashuria dhe enderrat- forum
profesioni : jam beb akoma :) lol
hobi : posting on forums
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 26/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shpjegimi i endrrave... Empty ju lutem a mund te me thoni cafre shpjegimi ka

Mesazh nga annaveseli Fri Sep 03, 2010 1:10 pm

Un kam nje unaze te cilen skam shume kohe qe e kam ble,eshte shume e bukur dhe e kushtueshme me gure zwarowski.Para 2 netesh e pashe ne enderr sikur vetem 2 gure te kesaj unaze me kishin rene...a mund te me thoni cfare shpjegimi ka kjo enderr...ju lutem..pres pergjigje

annaveseli

Numri i postimeve : 1
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 03/09/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shpjegimi i endrrave... Empty Re: Shpjegimi i endrrave...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi