Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulo sekretet e lumturise

3 posters

Shko poshtė

Zbulo sekretet e lumturise Empty Zbulo sekretet e lumturise

Mesazh nga Lsailha Fri Jun 20, 2008 3:29 pm

Psikologėt shpjegojnė sekretet pėr njė marrėdhėnie tė suksesshme
7 kėshilla pėr njė jetė tė lumtur

Ēdo lidhje ka nevojė pėr njė themel tė fortė, e cila mund tė zgjasė pėr tė gjithė jetėn. Psikoterapistja Paula Hall jep 7 kėshilla thelbėsore:
1. Duaj veten tėnde. Nėse nuk doni veten tuaj, ėshtė e vėshtirė tė besohet se mund t’u dashurojė dikush tjetėr.
Respekti ndaj vetes ėshtė shumė i rėndėsishėm nė njė lidhje tė fortė. Nėse e pėlqeni vėrtet veten tuaj, veē defekteve dhe dobėsive qė keni, do tė ndiheni tė sigurt. Kur ndiheni i sigurt dhe me besim nė veten, do tė pėlqeni tė rrini me partnerin pėr gėzimin qė sjell nė jetėn tuaj dhe jo sepse keni nevojė pėr tė qė tė mbijetoni. Nėse keni pasur njė eksperiencė negative nė tė shkuarėn, ėshtė e nevojshme tė bisedoni pėr kėtė me partnerin. Ai do t’u qėndrojė pranė dhe do t’u bėjė tė harroni atė periudhė tė vetes suaj, por gjithsesi mbani parasysh qė edhe nė kėtė rast tė vlerėsoni veten tuaj.

2. Pėlqeni partnerin tuaj. Lidhjet e forta krijohen vetėm nėse e pėlqejnė vėrtet njėri-tjetrin. Do tė jetė mė romantike tė flisni pėr dashurinė ėshtė e rėndėsishme tė kujtoni se dashuria ėshtė njė emocion qė vjen e shkon. Nėse sinqerisht keni ndjenjėn e simpatisė ndaj njėri-tjetrit, nėse jeni dakord me mendimet e njėri-tjetrit, ndani tė njėjtat ėndrra pėr jetėn, atėherė ndenja e dashurisė nuk do tė jetė kurrė larg jush. Ėshtė thelbėsore t’i thoni partnerit se edhe ju e pėlqeni atė. Fjalėt e ngrohta tė kurajės dhe mbėshtetjes krijojnė besim dhe respekt. Pėr ta bėrė tė ndihet edhe mė mirė njeriun e zemrės shtoni numrin e komplimenteve.

3. Vlerėsoni kohėn. Rėndėsia e gjėrave mund tė matet nga sasia e kohės qė jeni tė gatshėm tė shpenzoni pėr partnerin tuaj. Kur njė ēift ėshtė nė fillimet e lidhjes sė tij instinktivisht tė dy partnerėt kanė si prioritet lidhjen. Por me kalimin e kohės dhe jeta bėhet mė e ndėrlikuar, koha qė kalojnė bashkė partnerėt nuk ėshtė mė e para, dhe lidhja vendoset nė plan tė dytė.

4. Komunikoni. Komunikimi i mirė ėshtė thelbėsor pėr njė lidhje tė fortė. Ėshtė mėnyra e vetme pėr t’i thėnė partnerit se kush jeni, ēfarė dėshironi dhe pse silleni nė njė mėnyrė ose njė tjetėr. Tė folurit ėshtė mėnyra se si lejoni tjetrin tė hyjė nė botėn tuaj private. Tė komunikosh mė mirė nėnkupton tė thuash hapur dhe sinqerisht atė ēfarė ndjeni nė tė vėrtetė. Do tė thotė gjithashtu tė dėgjosh partnerin pa e gjykuar.

5. Diskutoni me qetėsi. Ėshtė e rėndėsishme tė pranoni se diskutimet janė pjesė normale e njė marrėdhėnie. Tė gjithė njerėzit janė tė vetėm, kėshtu qė ėshtė normale qė ndonjėherė tė ndani mendime tė ndryshme. Ēiftet qė diskutojnė tė qetė
nuk kanė pse tė shqetėsohen nėse nuk bien gjithmonė dakord. Diskutimi i mirė ėshtė njė mundėsi pėr tė ndarė ndjenjat dhe forcuar lidhjen tuaj, duke arritur nė njė vendim tė pėrbashkėt. Mund tė jetė njė eksperiencė qė u dhuron tė dyve mė shumė besim nė marrėdhėnien qė keni krijuar dhe u afron mė shumė me njėri-tjetrin.
6. Prekuni ēdo ditė. Prekja ka fuqinė e tė dhėnit qetėsi dhe mbėshtetje, tė mbrojtjes dhe kurajės dhe sigurisht atė tė eksitimit. Ēdo ēift e di se jeta e tyre seksuale mund tė jetė nė periudha tė ndryshme, por nevoja fizike pėr ngrohtėsi nuk ndryshon asnjėherė.

7. Pranoni ndryshmet. Me kalimin e viteve njerėzit ndryshojnė, dhe mund tė jetė ky ndryshim i cili “mban gjallė” njė lidhje. Jeta gjithashtu ndryshon dhe shpesh jo ashtu siē do tė donin njerėzit. Ndryshimi mund tė ndikojė nė rritjen e intimitetit, por gjithashtu mund tė jetė edhe i dhimbshėm. Mund tė nėnkuptojė pėrshtatjen e njė mėnyre tė re tė menduarit ose njė mėnyrė tė re jetese. Nė marrėdhėniet e suksesshme ēiftet kanė mėsuar tė pėrshtaten dhe ndryshojnė sė bashku. Ata pranojnė se ky ndryshim ėshtė njė pjesė e paevitueshme e jetė sė njeriut, ndaj dhe mbėshtesin njėri-tjetrin...
Lsailha
Lsailha

Female
Numri i postimeve : 39
profesioni : Fshesaxhesh
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 20/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulo sekretet e lumturise Empty Re: Zbulo sekretet e lumturise

Mesazh nga Naki Wed Jun 25, 2008 4:41 pm

Me pelqeu keshilla numer 4

_________________
**No one is perfect me,too** !!!
Naki
Naki

Male
Numri i postimeve : 117
Localisation : Kosovė
profesioni : Basketbollist
hobi : Grat e Ndara nga Burri
Reputation : 0
Points : 1
Registration date : 23/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulo sekretet e lumturise Empty Re: Zbulo sekretet e lumturise

Mesazh nga Musafir Thu Jun 26, 2008 1:28 am

Naki shkruajti:Me pelqeu keshilla numer 4

edhe mua me pelqeu ky plan shum por une ketyre ju permbahem po cfar ti bej kur i dashuri nuk ju perket ketyre largohet nga keto

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulo sekretet e lumturise Empty Re: Zbulo sekretet e lumturise

Mesazh nga Lsailha Thu Jun 26, 2008 3:41 pm

Gurbetqare, por ndoshta jeton me mendimin se eshte i dashur per ty sepse keshtu e ndien ti e dashur.S'ka problem kur dy persona duhen dine ta gjejne dhe rrugen e lumturise pa keshilla te psikologeve.
Lsailha
Lsailha

Female
Numri i postimeve : 39
profesioni : Fshesaxhesh
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 20/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulo sekretet e lumturise Empty Re: Zbulo sekretet e lumturise

Mesazh nga Morena Thu Jan 15, 2009 7:20 pm

Natyra jone njerezore....Kjo bote ku jetojme....Qe na shtyn te jemi materialiste...Ndikimi i tjetrit....Na denojne te mos e arrijme me lehtesi lumuturine....
Me pak fjale i lumtur eshte ai qe nuk enderron, qe nuk deshiron.....Perkundrazi njerezit ambicioze jane te destinuar te mos ndihen kurre te lumtur....Per mendimin tim lumturia Arrihet atehere kur cdo pjese e puzzel-it jete te permbaje kenqesi ne te....te tipit kenaqesi ne jeten relazionale, ne pune,ne familje, etj....Atehere mund te ndiejme lumturine them une....Por duke pasur parasysh qe jeta eshte dicka dinamike, detyrimisht edhe lumuturia eshte kalimtare....Nuk mund te pretendojme te jemi te lumtur ne cdo cast te dites....edhe fiziologjikisht eshte e pamundur mendoj une....Imagjinoni sikur te ndienim lumturi ne cdo cast te dites....arrin nje pike kur rezervat e neurotrasmetitoreve, qe na bejne te ndihemi te lumtur, dhe sinteza e tyre tejkalohet nga shfrytesimi i tyre...ndaj do vinte momenti kur truri yne nuk do e ndiente me lumutrine....
Morena
Morena
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 621
Localisation : Andej kendej
profesioni : Studente
Reputation : 3
Points : 48
Registration date : 26/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulo sekretet e lumturise Empty Re: Zbulo sekretet e lumturise

Mesazh nga Vizitor Fri Mar 27, 2009 8:35 pm

Lumturia e vertete eshte e paarritshme ne kete bote te paperkryer. Gjithkush mund te jete artist i vertete per te pikturuar tablone e nje jete ideale, dhe mund t’a krijoje dhe rikrijoje cdo dite, pafundesisht kete table. Ja, mbyllim syte dhe me mjaft shkathtesi shtrojme per nje here penelatat e para, e rrotulloje telajon nga te gjitha anet per te shtuar e per te hequr sipas qejfit, dhe per nje cast kemi jetuar ne boten qe e krijuam vete. Por sado i zoti te jete ne soicizmin e vet per te mos ia ”varur” realitetit, gjithkush e di fort mire se posa te hapim syte nuk mund te mos ndjejme zhgenjimin e rradhes, kur shohim se si ngjyrat na zbehen aty per aty, dhe duken si te dala boje.
Ne fakt enderrat jane mashtrim i domodoshem per njeriun. Ato na bejne te besojme dhe shpresojme se do t’i realizojme dhe kjo na ben t’a thyejme pak realitetin gri te perditshmerise sone. Por kur njeriu kapet fort pas endres dhe var te gjihta shpresat tek ajo e ardhme qe ia ka deshiruar vetes duke ia premtuar vetes me cdo kusht kete te ardhme, atehere koj enderr kthehet ne nje lak qe e pushton njeriun, qe e ndrydh ate te ndryshoje natyrshmerine e vet. Nuk e le ate te jetoje jeten e tij, por e kthen ne nje mjet per te realizuar qellimet e saj te pa njohshme. Atehere njeriu gjendet i pushtuar nga ambicia, lakmia, dhe jane ato qe behen velat e orientimit ne jete. Dhe nje njeri i tille nuk ka se si te jete i lumtur, perderisa “te mirat” e kesaj bote jane te kufizuara dhe perderisa oreksi i lakmise nuk ngopet kurre.
E betmja gje qe vlen ketu eshte qe njeriu te pajtohet me boten ku jeton dhe te njohe sensin e mases ne shijimin e fryteve te saj. Vetem keshtu do te dije t’ia ndjeje embelsine, qe sigurisht nuk mund te jete ajo absolutja, e cila i kapercen permasat e kesaj jete, por premton per nje tjeter te pertejme.
Une keshtu e kuptoj fjaline e mesiperme te molierit, dhe ne lidhje me kete kane folur edhe shume shkrimtare, filozofe te tjere.

Po kujtoj nje fjale te perafert te profetit Muhamed:
“Sikur njeriu te kishte nje lugine me ar, do te deshironte dy. Sikur te kishte dy do te deshironte tre. Dhe gojen e tij asgje nuk do t’a mbushe pervec dheut.”

Pra vetem vdekja do t’a nderprese oreksin e njeriut, atehere kur te gjendet mbuluar me dhe. Dhe sado i pasur qe te jete ai nuk do te jete i kenaqur. Pasi ai do te deshironte me teper. Pikerisht prandaj dhe pasuria, lumturia e vertete eshte ajo qe ndodhet ne shpirt. Nje shpirt i pakenaqur mbetet gjithmone i varver, pasi kopracia e shpirtit e le ate gjithmone te panginjur

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulo sekretet e lumturise Empty Re: Zbulo sekretet e lumturise

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi