Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit

Shko poshtė

Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit Empty Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit

Mesazh nga gazola Thu Jun 12, 2008 4:55 pm

Njė vegėl me lazer me funksion tė dyfishtė dhe e frymėzuar nga teknologjia e hapėsirės sė Nasa-s mund tė zėvendėsojė gėrryesin dhe skalpelin e dentistit. Kjo vegėl ėshtė e aftė tė gėrryejė dhėmbin duke e bėrė gati pėr mbushje si edhe mund tė pėrdoret pėr operacion tė mishit tė dhėmbėve.

Kjo bėhet e mundur nėpėrmjet ndryshimit tė gjatėsive tė valėve tė rrezeve lazer.

Thuhet qė kjo pajisje e re nuk tė shkakton dhimbje. Dhėmbi i mbushur do tė jetė mė i fuqishėm sepse lazeri do tė heqė njė copėz mė tė vogėl tė dhėmbit tė shėndoshė nga ēfarė bėn vegla gėrryese e dentistit. Sasia e gjakut qė do tė dalė nga operimi i mishit do tė jetė mė e vogėl sesa sasia qė del kur theret mishi me skalpel.

_________________
Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit Empty Re: Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit

Mesazh nga gazola Thu Jun 12, 2008 4:55 pm

Pastat e dhėmbėve

Asnjė pastė dhėmbėsh nuk i bėn dhėmbėt mė tė bardha se ē“janė, megjithėse reklamat thonė tė kundėrtėn. Pasta heq njollat nga dhėmbėt por kurrė nuk i zbardh ato.

Fluori ėshtė lėnda mė e rėndėsishme e pastės sė dhėmbėve. Ai forcon dhėmbėt dhe rrit qėndrueshmėrinė e tyre ndaj sulmeve tė acideve. Fluori gjithashtu frenon gėrryerjet e dhėmbėve dhe mund tė ndihmojė dhėmbėt me vrima tė vogla. Mos blini njė pastė dhėmbėsh qė nuk pėrmban fluor. Por edhe fluori duhet marrė nė mėnyrė tė matur. Nė Europė pėrqindja mė e lartė e fluorit qė lejohet tė pėrmbajė njė pastė dhėmbėsh ėshtė 0,15 %. Mund tė jetė e shkruar edhe si 1.500 ppm (pjesė pėr miljon). Tė rriturit bėjnė mirė tė pėrdorin njė pastė dhėmbėsh me pėrqindjen mė tė lartė tė fluorit qė lejohet.

Por ajo qė ėshtė me rėndėsi tek njė lloj paste dhėmbėsh nuk ėshtė vetėm pėrmbajtja e fluorit por edhe aftėsia e pėrmbajtjes sė pastės pėr tė lidhur kimikisht fluorin me emajlin. Pasta dhėmbėsh me njė aftėsi tė tillė janė p.sh. Dentosal apo Euro Shopper. Pasta dhėmbėsh me aftėsi tė keqe janė p.sh. Vademecum dhe Stomatol.
Dy lloje fluori mund tė pėrdoren nė njė pastė dhėmbėsh, fluorid natriumi (nė anglisht quhet sodiumfluorid) dhe monofluorfosfat natriumi. Qė tė dyja mbrojnė dhėmbėt ndaj gėrryerjeve por lloji i parė mbron pak mė mirė.
Qė fluori tė japė efektin mė tė madh nė gojė duhet qė dhėmbėt tė lahen dy herė nė ditė, pas ngrėnies sė mėngjesit dhe pas ngrėnies sė darkės. Larja e dhėmbėve nė darkė ėshtė mė e rėndėsishmja, meqėnėse ėshtė e tėrė nata pėrpara.
Dowen Birkhed qė eshtė profesor nė Shkollėn e Lartė tė Dentistėve nė Goteborg tė Suedisė thotė qė efekti i pastės sė dhėmbėve pėrmirėsohet duke pėrzier shkumėn e pastės me pak ujė dhe kaluar pėrmes dhėmbėve pėrpara se tė hidhet jashtė gojės. Njė shplarje e tillė dhėmbėsh pėr 20 sekonda ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė bėrė fluorin tė futet nė hapėsirat e ngushta.
Pėrveē se fluorit disa pasta dhėmbėsh pėrmbajnė lėndėn bakteriepenguese tė quajtur triclosan (triklosan), e cila ul rrezikun pėr malcimin e mishit tė dhėmbėve dhe nė pėrspektivė ul rrezikun qė mishi tė lėshojė dhėmbėt. Por kjo lėndė ėshtė vėnė nė pikėpyetje nga bakteriologėt pasiqė rreziku ėshtė gjithnjė e mė i lartė qė tė krijohen bakterie rezistente kur pėrdoren sė tepėrmi lėndėt bakteriepenguese.
Per Ramberg qė ėshtė gjithashtu i Shkollės sė Lartė tė Dentistėve nė Goteborg thotė se triclosan-i u kėshillohet vetėm atyre qė janė duke iu lėshuar dhėmbėt.
Ai thotė gjithashtu se furēja nuk duhet mėshuar fort dhe lėvizur me tė shpejtė gjatė larjes sė dhėmbėve.
Sapuni i pastės sė dhėmbėve ėshtė laurilsulfat natriumi i cili pastron dhėmbėt dhe jep shkumėn. Disa mund tė jenė tė ndjeshėm ndaj kėsaj lėnde, prandaj mund tė zgjedhin pasta dhėmbėsh qė nuk e pėrmbajnė atė si Zendium, Dentosal apo Biotene.
Kėto ishin disa nga pėrfundimet e njė eksperimenti tė bėrė nga insituti suedez i provave dhe studimeve i ngarkuar me kėtė detyre nga gazeta suedeze Dagens Nyheter.

_________________
Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit Empty Re: Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit

Mesazh nga gazola Thu Jun 12, 2008 4:56 pm

Kėrcitja e dhėmbėve natėn

Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit DhembeKush kėrcet dhėmbėt nė gjumė ėshtė duke bluar njė problem - qoftė mekanik apo shpirtėror.

Kėrcitja e dhėmbėve nė gjumė nuk ėshtė ndonjė dukuri e rrallė tek njerėzit. Sipas njė studimi qė bėri Maurice Ohayon dhe trupa e tij e Universitetit tė Standord-it tė SHBA-sė, duke hulumtuar mbi 13 000 vetė nė Gjermani, Angli, dhe Itali doli se mė tepėr se 8% tė tė pyeturve kėrcisnin dhėmbėt tė paktėn njė herė nė javė.
Kjo kėrcitje shkakton mė tepėr se shqetėsimin e bashkėshortit nė prehjen e natės. Fėrkimi i zhurmshėm i dhėmbėve mund tė sjellė edhe shqetėsime nga ana e shėndetit.


Vetė ata qė fėrkojnė e kėrcasin dhėmbėt gjatė natės nuk e marrin pėr kaq shqetėsues kėtė veprim tė tyre dhe shpesh nuk e kuptojnė qė pikėrisht ky fėrkim u jep tė nesėrmen dhimbje tė nofullave, kockave, kokės apo shtrėngim tė muskujve tė fytyrės. Pėrsėritja e kėtij fėrkimi dhe kėrcitjeje tė dhėmbėve me kohėn sjell si pasojė gėrvishtje apo edhe vrimė nė dhėmbė.


Sipas kirurgut tė nofullave Ralf-Schön tė Universitetit tė Freiburg-ut vetėm 15% e tė prekurve ndjejnė dhimbje, tė cilat mund tė jenė tepėr tė mėdha. Kjo ėshtė e kuptueshme pasi hulumtimet kanė treguar se fazat e shtrėngimit tė nofullave mund tė zgjasin deri nė 45 minuta dhe mund tė jetė disa herė mė i madh se shtrėngimi i zakonshėm i nofullave gjatė mbllaēitjes.Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit ProtezeNjė mėnyrė pėr tė penguar kėtė dėmtim tė dhėmbėve ėshtė pėrdorimi i njė proteze lėkure artificiale qė u vishet dhėmbėve duke penguar kėshtu gėrryerjen e tyre. Ata qė i shtrėngojnė fort nofullat gjatė natės kanė nevojė pėr njė protezė prej njė materiali mė tė fortė nga i zakonshmi._________________
Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit Empty Re: Trajtim pa dhimbje i dhėmbėve nėpėrmjet lazerit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi