Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koenzima Q10

Shko poshtė

Koenzima Q10 Empty Koenzima Q10

Mesazh nga gazola Thu Jun 12, 2008 4:54 pm

Koenzima Q10 DhembeKoenzima Q10 (ubiquinone) bėn tė mundur shndėrrimin e energjisė nga ushqimi nė energji trupore.

Ajo ėshtė njė lėndė - mund tė jetė vitaminė ose e ngjashme me tė - qė ėshtė e pranishme nė ēdo qelizė tė trupit tė njeriut qė pėrveē tė tjerash mundėson qelizat tė marrin frymė.

Trupi i njerėzve qė merren me punė qė kėrkojnė lėvizje tė shpeshta apo shtrydhje koke ka njė nevojė mė tė madhe pėr koenzimėn Q10, sidomos ata qė i kanė kaluar tė 35 vjetėt. Por njerėzit qė ndjehen tė shėndetshėm nuk kanė pėrse tė marrin ekstra Q10.
Tė shtyrė nga qėllime tregtie, disa shoqėri i bėjnė kėsaj koenzime reklamė tė madhe duke u pėrpjekur tu mbushin mendjen njerėzve se kanė nevojė pėr kėtė koenzimė, dhe duke u ofruar atyre ndonjė produkti tė posaēėm e tė shtrenjtė qė pėrmban koenzimėn Q10.
Nė tė vėrtetė Q10-ta ėshtė pranishme nė sasi tė vogla nė njė numėr tė madh ushqimesh por pėrqėndrimin mė tė madh e gjejmė nė organet mishtore si zemra, mėlēia dhe veshkat por edhe nė tule, vaj luledielli, sardele, skumbri, kikirikė.
450 gram sardele, poashtu si 900 gram tul, poashtu si 1 kg e 350 g kikirikė japin 30 mg koenzimė Q10 (CoQ10).
Mungesa e theksuar e Q10 nė trup ēon me tė vėrtetė nė sėmundje dhe kjo vlen si pėr njerėzit ashtu edhe pėr kafshėt.
Studimet pėr kuptimin mė tė mirė tė rolit tė kėsaj koenzime sidomos tek sėmundjet e zemrės janė nė vazhdim e sipėr.
Pastė dhėmbėsh me Q10
Njė ndėr prodhimet mė tė fundit ku Q10 ėshtė e pranishme nė sasi tė larta ėshtė edhe njė pastė dhėmbėsh e quajtur Zymbion dhe e patentuar nė Danimarkė.
Kjo pastė thuhet tė forcojė dhėmbėt dhe ta mbajė tė freskėt mishin e tyre. Ajo rrit vlerėn e koenzimės Q10 nė atė nivel qė gjendet tek xhepat e mishit tė dhėmbėve tė shėndoshė. Nga ana e saj Q10 forcon florėn bakteriale natyrore dhe mbrojtėse tė gojės.

_________________
Koenzima Q10 I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 36
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

https://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi