Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KUSH MORI PJESĖ NĖ BETEJĖN E KOSOVĖS Tė VITIT !1839?

Shko poshtė

KUSH MORI PJESĖ NĖ BETEJĖN E KOSOVĖS Tė VITIT !1839? Empty KUSH MORI PJESĖ NĖ BETEJĖN E KOSOVĖS Tė VITIT !1839?

Mesazh nga Guest Wed Dec 05, 2007 8:49 pm

Beteja e Kosovės u zhvillua nė rrethinė tė Prishtinės,Kosovė mė 1839 ndėrmjet njė koalicioni tė krishter,kryesishtballkanik dhe perandorisė osmane.Depėrtimi i vrullshėm i osmanlijve nė Ballkan tronditi eliten drejtuese politike tė shqiptarėve dhe vendeve fqinje.Tė ndodhur pėrballė njė armiku tė pėrbashkėt,princerit,mbreterit e fisniket shqiptar,serb,bullgar e rumun,i fashiten mosmarreveshjet dhe grindjet e tyre dhe krijuannje koalicion antiosman.Nė te benin pjesė personalitete tė shquara shqiptare si Gjergji II Balsha,Teodor Muzaka,Gjon Kastrioti etj....Keta me forca te bashkuara moren pjese ne betejen qe u zhvillua afer Prishtines me 15 qershor 1389.Ne kete beteje te pergjakshme dhe te pa barabarte,qe u zhvillua ne mes 100.000 ushtareve osman dhe 40.000 luftareve ballkanas,u shqua Millosh Kopiliqi,nga Kopiliqi i Drenices,i cili arriti te vriste kryekomandantin e ushtrise turke,Sulltan Muratin I.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi