Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Sat Oct 20, 2007 2:46 pm

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Th_base_news_r1_c1TĖ DUA
Ty Lejdina
me pak vargje
desha tė tė puthė
nė faqe.

Krejt rastėsisht
diku t“kam pa
ejam bėrė
si i rėnė n“bela
as nuk kam sukses nė punė
as tėrė natėn,nuk bėjė gjumė.

Pse si ndėrroi
bota ndodhitė?
Sikur tė lindnim
pėr njė ditė
por e patėm
njė fat tjetėr,
ti mė e re
unė mė i vjetėr.
Moshas s“vėnė
kufij t“dashurisė
zemra s“ka sinjal t“pleqėrisė
po mos t“mundje me lėvizė
kurrė pėr jetė,s“t “kisha braktisė.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Sat Oct 20, 2007 2:49 pm

Diku larg

Ti nė atė skaj
unė nė kėtė skaj
zemrat epshin
nuk e ndajnė
jeta qenka
sulm i madh
oh,e oh,e vaj,e vaj.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Sat Oct 20, 2007 2:52 pm

Unė jam mburoja jote

Roje i bėhem
lotit tėnd
tė mos tapikoj fytyrėn
dritė i bėhem,faqes tėnde
mos pėrdor pasqyrėn
do tė bėjė vend n“zemrėn time
unė ,mėrgimtari i vjetėr
dot tė bėjė sakrifikime
veq mos t“shoh n“krah tjetėr.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Sat Oct 20, 2007 2:55 pm

ZEMĖR E KĖPUTUR

Zemėr e kėputur nga malli
po bėri dikush tė talli
bėnė mėkat si shpėton dot
as nė kėtė,as n“tjetrėn botė.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Sat Oct 20, 2007 2:58 pm

MBRĖMĖ

Mbrėmė mė qove letėr
s“munda ta lexoj
mė ra njė pikė loti
dhe ma turbulloj.

Ē“ka munda t“dalloj
dy zemra tė ngrira
njėra ishte jotja
tjetra ishte imja

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Mon Oct 29, 2007 8:42 pm

FTESĖ
Ai ndėrrojmė rolet
veq mallin ta shymim
unė po vijė n“vend tėndin
ti eja n“vend timin.

Ti varur pėr mua
unė varur pėr ty
dy zemra t“bashkuara
bėjnė botė pa kufij.

Mos u dėmto ti
po dėmtohem unė
tė shuhem pėr ty
se tė dua shumė.

Tė prekė krahėt tu
si flatra pėllumi
mė s“ėshtė me rėndėsi
le t“mė vijė dhe fundi.

Vetėm botėn tėnde
dua tė ta njoh
unė po bie viktimė
ti shko e jeto.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Mon Oct 29, 2007 8:48 pm

UNė JAM SHUMĖ LARG

Endem e rrėpatem
natėn nuk bėjė gjumė
tue mendue pėr ty
se tė dua shumė.

Zemra mė dėfton
se ne jemi bashkė
Ēdo qast ma kujton
se duhet me t“dashtė.

Unė jam larg
shumė larg jam
por nė zemrėn tėnde
nuk e di ku jam.

Ti nė zemrėn time
qėndron natė e ditė
dashuria jote
mė shkon nė qdo ind.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Mon Oct 29, 2007 8:52 pm

VETĖM TI MĖ VRET
Rrufe prej qiellit qė godet
as stuhi e as tėrmet
nuk frigohem qė mė vret.
As puna s“mė tretė
as lodhja s“mė mundon
as plaga s“mė dėmton
as nata pa fjetė
asnjė shtėrngatė nė jetė
vetėm ti mė vret.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Fri Nov 09, 2007 1:56 am

KAM RĖNĖ NĖ HALL
Nė zemrėn time
vlon njė mall
tė mė thuash
veq atė fjalė
por ti mbyllesh
bėhesh dry
e unė vuaj
shumė pėr ty.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Sat Dec 01, 2007 1:38 am

SOT
Si ndihem sot
s“mund tė e pėrshkruaj dot

po tė u desh ujėvara
kam njė lum me lot.

Sot
dhe qė ngasot
mėngjez ēdo mėngjes
pėrditė lot do derdhi
dhe ngapak tė vdes.

ĒDO FORCė Qė E PATA
Kėtė mėngjez e kėputa
mė fal mikja ime
mė nė fund tė humba.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Mon Dec 10, 2007 2:48 pm

KROI I FSHATIT

Ngjiten vashat shpatit
shkojne te kroi i fshatit
te buta si delet
i zbukurojne belet
kur ngjesin kordelet
Qafat me rruzare
kostumet shqiptare
qendisur me rreze
i hedhin mbi breze
rrjedh kroi i fshatit
uje teposhte nga fushat
per tķ ēmendur ēunat
per t“i joshur ēupat.
Tani me zgjon etjen
ne kete toke mergimi
malli me djeg shtatit
per kroin e fshatit.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Mon Dec 10, 2007 2:51 pm

VLERA E KOHĖS

Krejt qka enderron
qe te gufon ne zemer
pa e kthyar ne veper
eshte dashuri e verber
fundja dashuri s“mund ta quajsh
ate qka nuk shijohet dhe nuk preket.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Guest Mon Dec 10, 2007 2:53 pm

DASHURITĖ NUK VDESIN
Ti tue prite
une tue prite
ne gjume bien
dashurite
por trishtimi eshte i tepert
dashurite kurre nuk vdesin
zgjohen,kur dy duar
ofrohen per ti prekur.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ Empty Re: TĖ DUA-CIKĖL POETIK PĖR DASHURINĖ

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi