Dashuria dhe Ėndrrat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DIELLZA SOT DO MBUSHTE 12 VJET

Shko poshtė

DIELLZA SOT DO MBUSHTE 12 VJET Empty DIELLZA SOT DO MBUSHTE 12 VJET

Mesazh nga xhaxhi Sat Sep 29, 2007 1:24 pm

DIELLZA - MBIYLLI I GJITHĖSISĖ DHE
LULJA MĖ E BUKUR E PĖRJETĖSISĖ

Dymbėdhjetė vite mė parė, pikėrisht mė daten 29. 09. 1995. kjo botė kishte fituar edhe diellin e dytė tė quajtur DIELLZA.

"Diten kur u linde
mė njėzet e nėntė shtator,
DIELLZĖ ty tė pagėzuam
se lindi dielli i jonė.

Ishte e nėntėdhjetė e pesta
me skame e varfėri,
por ty tė dha zoti shėndetin
tė gjithė tė kishin lakmi".
(...Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Atė ditė ndriqimi i vendit ishte dyfishuar dhe dukej se anė e kėnd mbretronte gėzimi, hareja, kėnaqėsia, lumturia . . . sepse Zoti i Madh kishte lėshuar mbi tokė njė engjėll tė veēantė tė stolisur me shumė e shumė veēanti me tė cilat nuk kishte njeri tė cilit nuk i tėrhiqte vėmendjen. Kėtė engjėll tė kėsaj bote Zoti mua ma kishte falur si njė dhuratė ekskluzive dhe preminė e tė gjitha premive. Ajo rritej si molla nė gemb dhe ēdo ditė e mė shumė zbukurohej ndėrsa me mprehtėsinė e saj mendore ēdo herė bėhej mė tėrheqėse pėr tė gjith ata tė cilėt kishin fatin dhe kėnaqėsinė ta njihnin. Nė vete ngėrthente tė gjitha veēoritė hyjnore tė engjujve tė Pėrendisė. Ajo ishte e lindur qė vetėm tė dashuronte me tėrė qenien e saj ndėrsa konceptin e urrejtjės as qė e kuptonte. Shėndriste, shėndriste, shėndriste dhe si magnet tėrhiqte gjithė ata tė cilėt kishin fatin dhe kėnaqėsinė pėr tu takuar me te.

"Zoti e solli nė kėtė botė
si njė mrekulli,
por prap e muar pranė vetės
si engjėll tė tij".
(...Lulja e pėrjetėsisė)

Pėr shkak tė gjendjes tejet tė rėndė nga okupimi i poshter serb, mė mungonte paraja-leku qe t'i bleja nga njė litėr qumshtė nė ditė gjerėsa u gjet njė njeri me zemer e shpirtė tė Madh, Avdyl Haxhimurati nga Rahoveci, i cili kėtė artikull tė domosdoshėm veēanėrisht pėr fėmijė ma siguroi kurr pa mė pyetur a kam pėr tė ia paguar apo jo. Avdylin sot e gjerė nė amshim do ta kujtoj dhe lutem qė zoti tek ai dhe gjithė tė dashurit e tij tė sjell gjithė tė mirat qė ai ka. Duke qenė se Avdyli kėtė ma jipte me zemer, bukuroshja rritej dhe zbukurohej nė mėnyrė fantastakike.
Si pasojė e kėtyre rrethanave tė krijuara nga armiqtė e perbetuar te tė gjithė shqiptarve, u detyrova qė ate ta largoja nga vetja dhe ta dergoja nė mergim pranė babit tė saj, Agronit i cili dy vite mė parė pa pasėportė e duke kaluar burg pas burgu, kishte arritur nė Gjermani pėr tė siguruar mbijetesen e prindėrve, bashkėshortės dhe Arbėrit e Diellzės e cila kishte lindur dy muaj pas shkuarjes sė tij nė mergim. Atė ditė, mė 07. shtator 1997. me autobus u nisem nga Rahoveci pėr nė Prishtinė e prej andej pėr Mitrovicė pėr ta lidhur me personat tė cilėt do ta transportonin pėr nė Gjermani. Prej Prishtine gjerė nė Mitrovicė disa studente tė univerzitetit tė Prishtinės tė cilat poashtu me tė njejtin autobus udhtonin pėr nė Mitrovicė, nuk kishin tė pėrmbajtur dhe nga duart e mia ma rrembyen pėr ta puthur e pėrqafuar duke e mbajtur nė krahet e tyre krej gjerė sa arritem nė Mitrovicė e mė nė fund mė thanė se kurr nė jeten e tyre nuk kishin parė njė fėmi tė kėtillė. Mė nė fund Diellza tashmė dyvjeēare dhe Arbėri tre vjeēar sė bashku me nėnen e tyre Fedaijen arrijnė tek babai i tyre Agroni i cili nuk e njihte tė bijen tė cilen e kishte lėnė dy vite mė parė nė bark tė nėnės.
Qė nga ajo datė, mua lotėt nuk mė janė tharė sepse mė mungonte shpirti i shpirtit tim, Diellza e cila sapo kishte filluar tė ecte, nuk linte ditė tė zotit pa mė pritur nė oborr derisa unė vija nga puna ku punoja tek njė firmė private pasiqė tashmė pothuajse tė gjithė shqiptarėt ishin larguar nga puna e tyre.

Kėshtu, kalojnė tri vite gjerėsa pėrsėri shpirtit tim t'i kėthehet shpirti i tij. U kėnaqa, u kėnaqa e u kėnaqa.
Diellzusha tash fillon mėsimet parashkollore dhe dihet, ĖSHTĖ MĖ E MIRA. Pastaj vazhdon mėsimet pėr katėr vite rresht pranė shkollės fillre "Isa Boletini" nė Rahovec ku me bukurinė e saj, sjelljen e mirė dhe suksesin e dalluar nė mėsime, tė gjithė i mahniste e veēanėrisht mėsuesen e saj Vera Lila

"Klasės sė pestė fillore
e mėsuesės Verė qė e mėsoi,
sa tė jenė jeta jetė
DJELLZUSHA do u mungojė".

Por pėr fatin tim tė zi, kjo nuk zgjati shumė dhe mė daten 04. 06. 2006. Diellza ime e dashur e pėson nė njė aksident komunikacioni por me shpirtin e saj tė Madh lufton pėr jetė a vdekje plot 25 ditė, pikėrisht gjerė mė daten 28. 06. 2006. kur pushon sė rrahuri zemra e kėtij engjėlli pėr tė shkuar pėrjetėsisht nė pėrjetėsi e mua pėr tė mė lenė me shpirt tė vrarė e zemer tė pėrvėluar.

"Por mua mė le me zemer tė vrarė
se nuk tė kam mė pranė,
kopshtin ma ke varfėruar
Oh-aaa-ah ! DIELLZEN ku e kaaam "?!!!
(... Lulja e pėrjetėsisė)

"Veē njė yll qė e kam n’amshim,
nė pėrjetėsi tash qė gjallon,
ai ėshtė shpirti i shpirtit tim
qė ende tė gjallė nė kėtė botė mė mbanė".
(... Shpirti i shpirtit)

Ajo tash ėshtė lulja mė e bukur e pėrjetėsisė dhe vetė mbiylli i gjithėsisė:

"Pėr sa kohė qė kopshtin
nė kėtė botė ma ka stolisė,
tash s’ėshtė mė lule e tokės
ėshtė lule e pėrjetėsisė".
(...Lulja e pėrjetėsisė)

Mirėpo, pėr mua jeta nė kėtė botė ėshtė bėrė e padurueshme dhe e pakuptimtė sepse DIELLZA U LIND TĖ JETONTE, JO TĖ VDISTE :

"Arbėrit e Arditit
shumė po iu mungon,
po ē’do t’i bėsh babushit
pėr ditė qė po shterron.

Ai shumė do tė nxitojė
qe tek ti tė vij,
ėshtė betuar nė zotin
qė kėtu pa ty tė mos rrij".
(...Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Kėshtu ditėt kalojnė e dhėmbja sa vie e shtohet

"Thonė se, “koha sheron plagėt”
por jo gjithėmonė kjo ėshtė e vėrtetė
sepse paska edhe plagė tė tilla
qė nuk sherohen dot kurr nė jetė.

Sado qė ditėt po kalojnė
kurrsesi dhėmbja s’paksohet,
ajo s’bie nga intenziteti
veē sa vie e mė shumė shtohet.

Secila ditė qė zbardhė e ngryset
diēka tuajen mė pėrkujton,
nga kujtimet e panumėrta
OJ SHENJTĖRI qė na i ke lėnė".
(...Koha nuk sheruaka plagėt)

E tash tė gjithė familjarėt, farėfisi, shokėt, miqtė e dashamirėt dhe tė gjithė ata qė e njohen por edhe shumė e shumė tė tjerė tė cilėt ate e njohen pėrmes shkrimeve dhe fotove tė saja nė faqet shqiptare tė internetit, kėtė engjėll tė pėrendisė e kujtojnė me mallė, krenari qė kishin njė mrekulli si DIELLZA por edhe me pikėllim tė pashoq qė fizikisht ajo tashmė nuk ėshtė nė mesin e tyre prandaj :

"Pėr ty do tė qajė farė e fisi
anė e m’banė kah janė
se tė gjithė nga ‘i plagė nė zemer
Diellzė pėr ty e kanė.

Pėr ty do tė qaj karriga
tė zbrazur qė e ke lėnė,
pėr ty do tė qaj ditari
qė s’mban mė emrin tėnd.

Si do tė shikojmė tash rrobat
qė i ndėrroje ēdo ditė,
e si do tė shikojmė pesat
nė ditar qė i ke rradhitė.

Si do tė shikojmė tash librat
qė na i le kujtim?
ēelik ta kishim zemren
s’do bėnte durim.
(... Si ajo nuk ka mė tjetėr)

Eh, DIELLZA neser ka ditėlindjen e dymbėdhjetė tė cilen veēanėrisht babushi i vetė do ta festojė :

"Dhe, mė njėzetenėntė shtator
me shpirt tė vrarė do tė pėrkujtoj,
ditėlindjen tėnde si ditė tė shenjtė
me njė gotė helm, do ta festoj.
(...Koha nuk sheruaka plagėt)

xhaxhi
xhaxhi
V.I.P
V.I.P

Male
Numri i postimeve : 30
Age : 74
Localisation : Rahovec-Kosovė
profesioni : punėtor administrate por edhe shkruaj nga pak
hobi : shkrimet
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 25/06/2007

http://ademgjurgjeviku.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi