AKTI HISTORIK DHE HEROIK QE KREU AVNI RRUSTEMI

Shko poshtė

AKTI HISTORIK DHE HEROIK QE KREU AVNI RRUSTEMI

Mesazh nga Guest prej Sun Aug 26, 2007 3:18 pm

Akti qe kreu Avni Rrustemi me 13 qershor te vitit 1920 ne Paris ishte nje akt historik dhe heroik i ketij patrioti shqiptar.Atedite Avni Rrustemi kreu atentatin kunder Esat Pashe Toptanit,kryetradhetarit te vendit,veglesse vendeve fqinje,tefuqive te huaja,dhe shitesit te interesave te Shqiperise.
Ky atentat prishi Konferencen e Paqes ne Paris,dhe prishi planet qebeheshin perricoptimin eShqiperise se pergjysmuar.Akti historik qe kreu ky patriot trim tregoi se dora e popullitte arrije kudo,praedhe ne Paris,dhe kudo ku fshihen tradhetaret.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi