CILAT ISHIN QYTETET MĖ TĖ NJOHURA DARDANE?

Shko poshtė

CILAT ISHIN QYTETET MĖ TĖ NJOHURA DARDANE? Empty CILAT ISHIN QYTETET MĖ TĖ NJOHURA DARDANE?

Mesazh nga Guest prej Wed Dec 05, 2007 9:01 pm

TERITORI I DARDANėVE Nė ANTIKėN E HERėSHME;ISHTE PJESė PėRBėRSE NĖ ILIRI;e qė pastaj ky regjion bie nen pushtimin romak si tėrė Iliria.Mė vonė,nė shk e I para e.s i bashkangjitet Mezisė sė Epėrme(Malvensis):Ne shk III nen sundimin e Dioklecianit si provincė nė vete i ngjitet Ilirikut.Qytetet me te njohura ishin:Ulpiana,Scupi,Theranda,Naisus,Vicianum,Municipium,,Dardanorum,kurse me vone pas termetit te vitit 527 ku Ulpiana(Prishtina) ishte shkatrruar teresisht.Justiani u emrua perandor i Bizantit dhe themeloi edhe qytete te rejaJustiana,Prima;Mediana;Anausaro,etj.....

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi