A DUROHET KĖSHTU?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Fri Oct 26, 2007 3:04 pm

Turp o turp,o kujė e zezė
kush ta shuajti,atė qėndresė
si kėrkon lėmoshė ngadjajt?
Gjak t“pikon ,loti prej vajit.

Jo s“durohet tė qanė burri
mish pėr top,na mbanė popturi
si s“merr malet,si s“del mendėsh
jeton si lepur nė mes qenėsh
Rrėzohu pėr dhe,qaj,qaj e plas
hynė tiranet nė atdhe
na mbyllen n“kafaz
kėrcnoe vetėn,pyet kush jam
si mbaroi jeta,me shpirtin ndėr dhėmbė.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Fri Oct 26, 2007 3:09 pm

JO;JO MĖ KURRĖ
Egjėllushkė e ditės
kurvėri e natės
ditėn aromė lulesh
natėn teh i shpatės.

Bezdisė mbrenda ditės
mi mbledh dashuritė
dritat kur tė fikėn
ua sharton mushkėritė.

Sillesh e pėshtillesh
nėpėr kampshtėpiza
e vėnė lėkurėn time
provė pėr analiza.

Ėshtė lėkura ime
ndėr shekuj e regjur
mė dora tinzare
s“ka pėr tė e prekur.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Oct 31, 2007 12:59 am

ME BISHT NDĖR KĖMBĖ

Rrjedh gjak
te trungu plak.

Me gjarpėrin kemi punė
nė kėtė furtunė.

Kėto bjeshkė,kėto male
mbajnė njė emėr:fitimtare

Nuk duruan
s“do tė durojnė
as malet
as fusha

Me bisht ndėr kėmbė
do tė ikė bushtra.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Oct 31, 2007 1:05 am

NĖ PREKAZ
ZĖ FILL LIRIA

Kosovė-zemra e Dardanisė
shumė pushtues tė janė vardisė
saherė ata janė dalldisė
grusht tė rėndė kanė marrė n“Drenicė.
edhe tash-njė shekull pas
iu bė varri nė Prekaz
nė Prekaz u mund robėria
nė Prekaz zė fill Liria
Jasharajt matėn trimėrinė
pa pushtues e bėnė Shqipėrinė.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Oct 31, 2007 1:08 am

I PA EPUR
Dyzet pranvera
ditėlindja ime
jeta me vdekjen
nė dy luftime.

Dhe nė mos e bėfsha
njė ditė mė shumė
qelbėsirės
s“i them dot parfum.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Oct 31, 2007 8:52 pm

MOS RĖNKO
Rėnkimi s“ndihmon dot
vetėm tė bėnė tė mjerė
kėto troje kanė zot
s“ju barten shkėmbijt nė erė
Andaj kėto nuk duan rėnkesė
se ndėr shekuj u mėsuan,nė qėndresė
dhe mė kot e ke
po su betove nė kėtė dhe
e dheu,nuk duron qyqarė
po e mbajte tė mbanė.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Oct 31, 2007 9:01 pm

MALLI PĖR JU
Se ējam duke bėrė,njė jetė tė vėshtirė
n“kto dhena t“huaja kėtu n“misir
n“vetmi duke u errė
n“vetmi duke u gėdhirė
ndėr mend ju kam,o njerėzit e mij tė mirė.

Eh,se ē“mė dogji ky mall i juaj
zemrėn ma shkoqi,kjo tokė e huaj
si trung me zgavėr jam mbetė n“kėtė strehė
se mendje dhezemėr,i kam nė atdhe.

N kėtė tokė tė huaj“,dielli spo nxeh
jam plakur e moshuar,po vij duke u zbehė
mė ndihmoni tė kthehem,tė vdes nė fole.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Oct 31, 2007 9:07 pm

DHĖMBJE
Zemrat mbetėn pa dashuri
tokat prehen nė thatėsi.

Plot bar tė egėr
arat janė mbushur
Pleqtė kujtojnė me mall
kohėn e shkuar
fėmijėt humbin shtatin
duke pritur atin tė takojnė.

Pullazet e vjetra
mė nuk e mbajnė pikėn
trojet pa zot
bėjnė jetėn,bashkė me frikėn.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Fri Nov 02, 2007 12:40 pm

MALLI PĖR FSHATIN E LINDJES
Arėn me grurė e solli
nė dhomėn e stolisur
me kallij tė vendlindjes.

Kėtu nė kėtė qytet tė huaj
as gruri se ka ngjyrėn
e bebėzave tona:
ėshtė jeshil si zhapini
tek rrezitet mbi shkėmbij.

Upoqėn kallijtė nė dhomė
nga malli ynė
ngjyrė bakri.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Fri Nov 02, 2007 12:46 pm

PLAGA E KURBETĒARIT

Ėshtė plagė
e nuk mbyllet kurrė
as nė zemėr,
as nė shpirt.

Stinėt ndėrrojnė,
datat nė kalendar,
akrepat qarkojnė
rrathėt e ferrit,
koha rri e ngrirė
nė kujtime.

Plaga ime kullon
gjak
pika-pika
mbi kujtime...

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Fri Nov 02, 2007 12:51 pm

SHAMIJA
Ma dha shaminė
qė pat fshirė
lotin qė ia shkrumboi faqet.

Kur u zgjova nga gjumi
me tė fshiva kujtimet
e lėndimet e zhubrosura....

Po njelmėsinė e mėrgimit,
me se do ta fshija,
me se do ta hiqja?

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Thu Nov 15, 2007 4:57 pm

HERONJTĖ

Ėshtė ringjallje
sakrifica pėr atdhe
shpirti bėhėt pishė
ndriēon e shkėlqen
malli ngjall kujtime
harresa s“ka vend.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Thu Nov 15, 2007 5:00 pm

NĖ SHTUTGART
Saherė shkoj nė Shtutgart
dėgjoj tinguj tė kitarės
mė ndjek melodia e njė kėnge
dhe zėri i Jusuf Gėrvallės.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Thu Nov 15, 2007 5:03 pm

LULISHTĖ REĒAKU
Kurorė lulesh
lart nė shpat
nė Reēak.

U mbollėn nė njė janar
mes ngricash-nįcar.

Dyzet edy lule
rrėnzė njė shpati
sot mbanė emrin

Lulishtė Reēaku.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Mon Nov 19, 2007 7:41 pm

PEMA IME
Pema ime e vjeter
plot fruta
e ngarkuar
e kerrusur
trungu im.

Stergjysherit te mbollen
te huajt te volen
u munduan te te zhdukin
te sakatosen trungun
por nuk munden te te zhbejne
se ti ke rrenje.

Ah rrenja ime
ah trungu im
kesaj radhe
ke shpetim
do tekujdesemi te zgjerohesh
prej gjembave te lirohesh
do mbushesh fruta embelsire
pema ime.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Mon Nov 19, 2007 7:46 pm

PA DIAGNOZĖ
Ne shtroja te buta te Evropes
i mjekojme eshtrat
te lenduar qysh kur na rrezoi
era e jugut
po barra se lane qerane
eshtrat mjekohen
e zemrat semuren.

Muzgu Evropes kur i bie
bejme gjume te pa rehatshem
e flasim jerm
nuk ka nate
te mos bredhim peisazheve te vendlindjes
e dita na nxe,megjithate ne mergim.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Mon Nov 19, 2007 7:51 pm

NĖ PRITJE

Del nje gjeme kulēedre
po m“i ngaterron kohet
mś kall shpierti etje
me s“do te vonohet.

Do e paloj zemren
do e hudhe ne shporte
kush sa e do hakun?
Te ma sjell nįte toke.

kur te marri lajmin
atje qe ka mberri
do t“beje pushim trupi
do te gjeje qetesi.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Mon Dec 10, 2007 3:24 pm

NĖNĖ;O NĖNĖ
Kur u ndava nga ti
o nene
qava naten e tere
se kisha mall
per nje fjale tenden.

Kur mķ kendoje ninullat
o nene
ne gjoksin tend
fluturoja ne qiell
Me ty perdore
haperoja neper oborre
dhe sot me ka marre malli
te me marrish perdore
o nene.
Rrudhat e pleqerise
sa te hijshme i kishe
si vija te drites se yjeve ne qiell
sa me ka marre malli
per nje buke
nga dora jote
o nene
per nje buke misri
me shije femijerie
si zgaver lisi
zemra me eshte bere
ke era fsheh boren
per floket e mia.
Edhe zogjet e malit
nese me therrasin
ti lot mos lesho
qendro dhe me prit
se do te kthehem nje dite.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Mon Dec 10, 2007 3:33 pm

KUR DOLA PREJ SHTĖPISĖ
Kur dola prej shtepise
ia dhash flaken rinise
si qen i terbuar
lehte uria e skamnorit
ne dheun e huaj.
Erdhi koha per tś nise
dhe i thash nenes
te ma vare ate bazybe
ne qafe
qe te me ruaj
nga syri i keqi mergimit
zemra e nenes u vyshk per nje minut
siē vyshket lulja nen bryme
dhe zemra e mergimtarit nga malli
Nje vaj i padukshem
ma dridhi buzen
dhe s“mund te them asnje fjale malli.
Jete e nemur
sot per neser
me rinine ehumbur viteve
te njomura me lot
vitet shenohen
me hijeroglifet
per historine fatkeqe
te brezave qe po vijne.


Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Tue Jan 01, 2008 5:00 am

TOKA IME
MEZEMėR Tė PLAGOSUR
I RASHė BOTĖS RRETH E ĒARK
LĖSHOJ KUSHTRIM TOKĖ E GJAKOSUR
GJALLĖ O VDEKė;DO KTHEHEM PRAP.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Tue Jan 01, 2008 5:04 am

KOSOVA IME E DRITĖS
Tankset bėnin tribunė
pas tyre korbat e zi
trimat tanė nuk mposhteshin kurrė
synonin liri.

Nishanet nė shinjestėr
Kosova nuk vritej kurrė
synonte tė nesėrmen
tė ngritej flamur
Kosovae jona
e korbave kurrė.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Jan 09, 2008 3:37 pm

NDĖRRIM KOHĖSH

Kohėt shkojnė
kohėt vijnė
sa keq vlerėn
qė nuk ua dijmė.
Kohėt enden
kohėt ikin
ndajnė natėn me ditėn
ditėn me natė
rrėpatu,mos pusho
shfrytėzoje qdo ēast
se jeta nuk ėshtė egjatė
dita qė po kalon
ėshtė njė ditė mė pak.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Jan 09, 2008 3:42 pm

E URREJ NJĖSHIN
Njė bėnė vetėm njė
nuk mund tė quhet dashuri
njėshi qė gėnjen jetėn
dashurohet me vetvetėn
Ē“farė do zemra,shohin sytė
dashuria ėshtė vet e dytė
Dashuria qė kėnaq epshet
njė i ri me njė tė re
ėshtė njė tjetėr qė kall veshkėt
dashuria pėr Atdhe
dashuri me mallin ndezur
shpirt e zemer pėrvėlon
gembin hapur drejt perendimi
rrėnjėt ngulitur n“Kosovė.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Jan 09, 2008 3:47 pm

VETMIA
Vetmia brenė
nuk tė lė tė qetė
ajo ka folenė
nė burgun e vėrtetė.
Dhe bėhet e pa duruar
kur dikush pėr te tė
kenė detyruar.
Por quditėrisht,or miku im
nganjėherė unė vet e kėrkoj vetminė
se shpesh vetmia,mė lind frymėzimin
mė ndihmon qetėsia,tė furi mendimin.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Guest prej Wed Jan 09, 2008 3:51 pm

UNĖ DHE TI
Unė i vogėl
ti i madh
me mua
mos u tall
asnjė s“jemi
barabar.
Po e ēmove
vetėn shumė
mbetesh mė i vogėl se unė
dituria rrjedh si lum
dikush nxė mė pak
dikush mė shumė
kush mburret me vetvetėn
ai mirė se ka kuptuar jetėn.

Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A DUROHET KĖSHTU?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi