Kampionati Shqipetar

Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Wed Sep 05, 2007 12:17 pm

Kavajasit “shtangin” durrsaket


Nga Durresi, Enea Shtrepi
Besa ka arritur fitoren e dyte rresht kete kampionat duke mundur ne “derbin” e javes skuadren vendase Teuta. Dy konkurentet e vetme shqiptare ne Kupen UEFA per Shqiperine zhvilluan nje loje relativisht te barabarta, perpara nje numri te ulet spektatoresh. Besa zoteroi me teper terren dhe arriti te konkludoje me tre pike te fituara pas golit te vetem te shenuar nga kapiteni i skuadres Parid Xhihani, minutat e para te fillimit te pjeses se dyte. (Kliko ketu) Me kete fitore besa vazhdon te qendroje ne krye te klasifikimit se bashku me Dinamon, Flamurtarin dhe Partizanin, qe jane skuadrat e vetme me pike te plota
Teuta – Besa 0-1
Shenues: Parid Xhihani 48’
Gjyqtare: S.Velcani , G.Qirici dhe A.Mali .


Trimat” e Vlorės tė pa pėrmbajtshėm


Nga Vlora, Xhulio Haxhiu
Flamurtari ka arritur fitoren e dyte ne dy javet e par ate kampionatit te ri futbollistik dhe ka grumbulluar piket e plota nga dy ndeshjet e luajtura ne stadiumin e qytetit te tij. Flamurtari dominui gjate gjithe takimit ndaj skuadres korcare e cila pesoi humbjen e dyte me te njejtin rezultat ne po aq ndeshje te luajtura. Per vlonjatet serine e golave e hapi braziliani Flavio Deco Junior qe ne minutat e par ate takimit. Padyshim, kjo e ndihmoi skuadren e Flamurtarit qe shumicen e lojes ne pjesen e dyte luajti me epersi numerike, pas largimit nga fusha e lojes te Shpetim Imerajt te Skenderbeut me dy kartona te verdhe ne minuten e 55-te. Por , atehere kur nuk pritej Skenderbeu barazon me penallti te fituar pas nderhyrjes se parregullt ndaj Rezart Hysos pas ekzekutimit te Ligoraq Tikos ne minuten e 65-te. Por cdo gje do te permbyset ne minutat ne vazhdim kur vendasit shenojne me heroin e fitores ndaj Kampioneve javen se kaluar Franc Veliu qe hyri ne pjesen e dyte dhe me pas, dy minuta para perfundimit vulos Strati perfundimisht 3-1, fitore e cila e mban akoma Flamurtarin ne krye te tabeles.
Flamurtari – Skenderbeu 3-1
Shenues - Flavio Deco Junior 2’, Franc Veliu 80’, Emir Strati 88’ Ligoraq Tiko 65’ (p)
Gjyqtarė - Elvis Peza (Tirane), Labian Mustafaraj (Tirane), Agim Guēe (Lushnje)“Zogu” ēukit , Stojku debuton pa sukses


Nga Tirana, Altin Ngjela
Tirana ka fituar takimhyn e pare kete kampionat pasi ka domhynuar ndaj Shkumbhynit me plot pretendime. I eshte rikthyer golit perseri ne Kampionathyn shqiptar sulmuesi Hyndrit Fortuzi I cili shenoi nga pika e bardhe e penalltise golhyn e pare te takimit ne mhynuten e 12-te. Ky ishte goli i 145-te per “Zogun” i cili zhvilloi ndeshjen e 230-te ne Kampionathyn shqiptar. Daniel Xhafaj humbi 3 traste shume te pastra per shenim gjate ketij takimi duke mos patur mundesi te shenoje perpara portes edhe te boshatisur. I riu Sefa, shenoi golin e dyte per skuadren duke vulosur perfundimisht fitoren perpara ish Presidentit te skuadres, presidentit aktual te Shqiperise, Z. Bamir Topi. Shkumbini nuk arriti te perballoje forcen e skuadres kampione, ndonese edhe ne formacionin baze pati te ardhurin me te fresket, Gentjan Stojku
Tirana – Shkumbini 2-0
Shenues – Hyndrit Fortuzi 12’(p), Jetmir Sefa 60’
Stadiumi “Selman Stermasi”


Tė kuqtė” fitojne me vėshtirėsi


Nga Lezha, Gjovalin Ndocaj
Lezhjanet e filluan takimin perpara sportdashesve te tyre teper entuziast duke krijuar nje rrezikshmeri te lehte voluminoze perpara portes se djemve te Likes. Me ane te nje goditje denimi qe u ekzekutua nga Roshi, e cila u devijua nga mbrojtesit e Partizanit, vendasit kaluan ne avantazh ne minuten e 23-te. Por avantazhi i tyre nuk zgjati shume pasi “te kuqte” barazuan pas 60 sekondave pas nje autogoli te Alēanit I rikthyer tek Beselidhja pas aventures se pasukseshme ne Rumani. Ne pjesen e dyte ndryshimet e kryera nga trajneri lika, ku futi ne loje Tafajn dhe Abilaliajne I dhane me teper fryme ne sulm dhe levizshmeri reparteve te komunikojne me afer ndermjet tyre. Keshtu ne minuten e 67-te vjen goli I avantazhit te shenuar nga Gjyla. Rezultati nuk ndryshoi deri ne perfundim te takimit qe partizani e fitoi 2-1 duke qendruar provizorisht ne krye te klasifikimit.
Beselidhja – Partizani 1-2
Shenues
- Klevis Roshi 23’ Alert Alēani 24’ (autogol), Viktor Gjyla 67’
Gjyqtare - Pajtim Llapi (Shkoder

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Sat Sep 15, 2007 8:25 pm

Time home away ht
______________________________________________

Ft SKENDERBEU 4-2 TIRANA

Ft ELBASANI 1-0 TEUTA

Ft BESA 2-0 FLAMURTARI

Ft SHKUMBINI 2-1 BESELIDHJA

Ft DINAMO 4-0 KASTRIOTI

Ft PARTIZANI 1 -0 VLLAZNIA_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Sat Sep 22, 2007 8:13 pm

JAVA 4

Time home away ht

Ft SKENDERBEU 1-1 BESA

Ft FLAMURTARI 0-1 ELBASANI

Ft TEUTA 0-1 DINAMO

Ft VLLAZNIA 3-1 SHKUMBINI

Ft TIRANA 0-1 BESELIDHJA

Ft KASTRIOTI ?-? PARTIZANI_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Sat Sep 22, 2007 8:16 pm

Fjodor Xhafa ndeshkon skuadren "mėmė" !Kampionati Shqipetar Fjodor_Xhafa

Nga Vlora, Xhulio Haxhiu
Skuadra e Flamurtarit ka pesuar humbjen
e dyte rresht, por te paren ne fushen e vet. Pas dy fitoresh ne dy
javet e para te kampionatit u duk sikur skuadra bregdetasedo te
rikthente kete sezon lavdine dhe emrin e dikurshem te Flamurtarit, por
ne dy javet e fundit dhe sidomos sot, skuadra ka treguar dobesi duke u
mundur ne fushen e vet nga Elbasani qe zhvilloi nje loje me te
disiplinuar taktikisht dhe u kthye ne shtepi me tre pike shume te
leverdishme. Fitoren skuadres elbasanase ia dhuroj vlonjati, ish
futbollist i Flamurtarit, Fjodor Xhafa ne pjesen e dyte[/size]
[size=9]FLAMURTARI-KF ELBASANI 0-1
Shenues: Fjodor Xhafa min 60
Gjyqtare: Leonard Abeshi (Pogradeci), Pajtim Gaxhaj (Gjirokastėr), Gerard Qirici (Tiranė)
Flamurtari:
Flamur Kyēyku, Artan Sakaj, Bledion Guga, Branko Panic, Liridon Leēi,
Taulant Kuqi, Hair Zeqiri, Roberto Oliveira Da Silva (Ermir Strati 55),
Devis Mema, Abada Narcise Fish (Jorge Oropeza Torres 46), Flavio Beck
Junior (Nevian Cani 66)
Stol: Parid Berdufi, Ermir Strati, Oriand Beqiri, Jorge Oropeza Torres, Nevian Cani
Trajner: Eqerem Memushi
KF
Elbasani: Ilion Lika, Nikola Karchev, Stavrion Lako, Armando Mehmetaj,
Shpetim Babaj, Arjan Sheta, Sokol Bulku, Fjodor Xhafa, Julian Gerxho
(Erind Tetova 55), Skerdi Bejzade, Ilir Nallbani (Erjol Merxha 81)
Stol: Irakli Toēi, Erind Tetova, Erjol Merxha
Trajner: Krenar Alimehmeti

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Sat Sep 22, 2007 8:17 pm

Dinamo vazhdon kryesimin e pamposhturKampionati Shqipetar 1190479400

Nga Durresi, Aleksander Bejko
Dinamo e Agim Canajt ka aritur fitoren
e katėrt rrjesht nė kėtė kampionat. Sot nė stadiumin Niko Dovana tė
Durresit, modestėt e Hysen Dedjės nuk kanė arritur tė ndalojnė
“Uraganin” Dinamo. Ndonese, miqtė kanė ushtruar shumė presion mbi
vendasit, vetėm nė minutėn e parė shtesė tė pjesės sė parė kanė mundur
tė gjejnė rrjetėn. Sabino Plaku i ka dhėnė avantazhin skuadrės sė tij
pas nje gjuajtje te forte qe u perplas ne shtylle me pare dhe pastaj
kaloj vijen fatale. Pjesa e dytė do ishte edhe mė e lehtė pėr Dinamon
pasi Buna do ndėshkohej me kartonin e dytė tė verdhė e do linte fushėn
e lojės pas nje nderhyrje te parregullt ndaj Kulit. Trajneri Dedja ka
bėrė disa ndryshime, por pa mundur tė ndryshojė nė lojėn e skuadrės sė
tij. Dinamo godet e dy herė shtyllėn me anė rė kroatit Pejiē dhe tė
futurit nė pjesėn e dytė Pema. Miqtė dominojnė dhe janė zotė tė fushės.
Minutėn e 80’-tė Ishka gjuan bukur, por portiere Kapllani tregon edhe
njėhere tjeter klasin e tij. Ne minuten e 83-te futbollistet e teutes
arrijne te shenojne nje gol, por gjyqtari jareci e konsideroi te
parregullt pasi durrsaket shkaktuan faull ndaj portierit Kotorri i cili
vazhdon te mos pesoje gol ne 360 minuta loje kete kampionat. Tre
minutat shtesė tė dhėna nga arbitri i katėrt nuk kanė ndryshuar asgjė
nė rezultat. Dinamo ėshtė kryesuese e Kategorisė Superiore me pikė tė
plota.


TEUTA – DINAMO 0-1
Shenues: Sebino Plaku 45’
Gjyqtare: Sokol Jareci (Tiranė), Melis Dervishi (Shkodėr), Emiliano Biēaku (Tiranė)
Teuta:
Xhevair Kapllani, Vasiljevsk Lamaj, Arben Likmeta, Erjon Dushku,
Liridon Ahmeti, Emiljano Vila, Qazim Buna, Labinot Haliti, Bledar Hodo,
Ermal Gega, Ismaila Jagne
Trajner: Hysen Dedja
Stol: Enrik Dafa, Shaqir Stafa, Vilfor Hysa, Mirel Ēota, Renato Sula, Edar Bėrzezi, Muhamet Dragusha
Dinamo:
Elvis Kotorri, Sokol Ishka, Ablaye Papa Diop, Arjan Pisha, Abraham
Alechenwu, Bekim Kuli, Artion Poēi, Igli Allmuēa, Goran Vicentic, Pero
Pejic, Sebino Plaku
Trajner: Agim Canaj
Stol: Alban Hoxha, Eleandro Pema, Nertil Ferraj, Goran Granic, Ilirjan Ēaushaj, Vangjėll Mile, Rezart Maho
Kartona te verdhe: Bledar hodo, Erjon Dushku, Qazim Buna
Karton i kuq: Qazim Buna

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Sat Sep 29, 2007 10:04 pm

JAVA 5
Time home away ht

Ft DINAMO 0-1 FLAMURTARI

Ft BESELIDHJA 2-2 VLLAZNIA

Ft ELBASANI 3-0 SKENDERBEU

Ft SHKUMBINI 1-0 KASTRIOTI

Ft PARTIZANI 3-0 TEUTA

Ft BESA ?-? TIRANA

Skuadra e Krenar Alimehmetit ka aritur
fitoren e tretė rrjesht nė kėtė kampionat. Pas njė starti tė dobėt
verdheblutė kthehen fuqishėm pėr tė thėnė e ta fjalėn e tyre nė kėtė
kampionat. Ndeshja ėshtė dominuar totalisht nga vendasit tė cilėt ne
30-minutat e para tė pjesės sė parė kanė dhuruar spektakėl dhe kanė
aritur tė shėnojnė dy gola me anė tė Skerdi Bejzades i cili ishte dhe
lojtari mė i mirė nė fushė. Golin e pare skuadra e elbasanit e shenoi pas nje presioni qe ushtroi ne porten e korēareve ne
minutat e para te takimit. pas gjuajtjes se Fjodor Xhafes, topi
rikthehet ne kembet e Bejzades pas grushtimit te portierit mik Billa.
Perseri pas disa minutash eshte bejzade qe pasi merr nje sist nga
Nallbani shenon golin e dyte per skuadrene tij. Nė 15-minutat e fundit
tė pjesės sė parė elbasanasit e kanė ulur vrullin e tyre e duke
kontrolluar mesin e fushės. Pjesa e parė mbyllet me dominimin e
vendasve si nė lojė dhe nė rezultat. Alimehmeti ėshtė detyruar tė bėjė
dy ndryshime pjesėn e parė pėr arsye dėmtimi. Janė larguar nga fusha
Plepolli dhe Bulku e janė futur Dalipi e Merxha. Pjesa e dytė ka
filluar vrullshėm sėrish pėr vendasit tė cilėt kėrkonin golin e tretė,
tė cilėn do arrijnė ta shėnojnė me anė tė njė njėmbėdhjetėmetėrshi tė
fituar nga Fjodor Xhafa dhe e ka kthyer nė gol Skerdi Bejzade duke u
kthyer nė vrasėsin e korēarėve pėr kėtė ndeshje. Duhet thėnė qė
Skėnderbeu ishte njė skuadėr inekzistente nė fushėn e lojės pasi pėr
90-minuta lojtarėt miq nuk gjuajtėn asnjėher portėn e mbrojtur nga
portieri Ilion Lika.
Elbasani – Skenderbeu 3-0
Shenues: Skerdi Bejzade 11’, 19’, 75’(p)
Elbasani:
Ilion Lika, Arjan Sheta, Stavrion Lako, Nikola Karchev, Armando
Mehmetaj, Ilir Nallbani, Sokol Bulku, Shpėtim Babaj, Arsim Plepolli,
Skerdi Bejzade, Fjodor Xhafa
Trajner: Krenar Alimehmeti
Stol: Irakli Toēi, Erind Tetova, Julian Gerxho, Erjol Merxha, Endri Dalipi, Ardian Nuhiji
Skeėnderbeu:
Efstrat Billa, Shpėtim Imeraj, Daniel Drabaj, Ilirjan Mėrtiri, Semedo
De Pinha, Ligoraq Tiko, Klajdi Larti, Endri Ēajku, Vasian Ballēo,
Marius Ngjela, Elidon Demiri
Trajner: Dhimitraq Ngjela (Sejdini skualifikuar)
Stol: Olgert Ametli, Fransis Rrapo, Andrelis Pashaj, Jozef Thana, Devis Jani, Rezart Hyso, Jorgo Ēipi
Gjyqtare: Lorenc Jemini (Tiranė), Indrit Shima (Durrės), Devis Koreshi (Lushnjė)
Karton i verdhe : Efstrat Billa 74’
Zevendesimet:
Sokol Bulku del - Erjol Merxha hyn 40min, Arsim Plepolli del - Endri
Dalipi hyn 40min / Endri Cajku del - Jorgo Cipi hyn 46min
=============================================
=============================================
Kryesuesit e kampionatit Dinamo kanė
pėsuar humbjen e parė/img] rezultat tė ngushtė 1 me 0 pėrball
Flamurtarit. Dinamovitėt ushtruan presion tė madhė nė portėn e
portierit 17-vjeēar Moēka, por ai u tregua nė nivelin e duhur duke e
mbajtur tė paprekur portėn deri nė fund tė takimit. Nė minutėn e 13-tė
Sabino Plaku heziton para portierit tė ri duke shpėrdoruar njė rast
shumė tė mirė pėr tė shėnuar. Mundėsinė mė tė mirė pėr ti kaluar nė
avantazh do e kishte kroati Pero Pejic ne minutėn e 42-tė, pasi ka bėrė
gjithēka mirė i vetėm pėrball portierit Moēka ka gjuajtur jashtė, e me
kėtė aksion do mbyllej e pjesa e parė. Pjesa e dytė do fillonte me njė
rast ideal pėr miqtė tė cilėt shpėrdorojnė njė gol tė sigurtė, pasi
Mema sulmuesi i tyre ka bėrė mė tė vėshtirėn duke e pėrcjellur topin
jashtė kuadratit tė mbrojtur nga Elvis Kotorri. Minuta e 58-tė do
dhuronte njė gol pėr kuqezinjtė, por i cili u anullua nga arbitri Janku
pa dhėnė asnjė arsye. Nga kjo minutė Dinamovitėt marrin drejtimin e
lojės duke krijuar raste tė panumėrta para portės sė 17-vjeēarit Moēka
i cili u bė njė pengesė e pakalueshme pėr sulmuesit blu. Ligji i artė i
futbollit po nuk shėnove do pėsosh u bė realitet nė kėtė pėrballje kur
nė minutėn e 88-tė i riu Rustemi ka arritur tė shėnojė duke thyer
njėkohėsisht dhe pathyeshmėrinė e Kotorrit. Avantazhi ka entuziazmuar
pankinėn dhe tifozėrin vlonjate tė pranishme nė stadiumin Selmas
Stėrmasi. Nė minutat shtesė Dianmovitėt barazojnė Janku e quan gol,por
ėshtė anėsori i cili e anullon me tė drejtė pasi nė duart e portierit
mik kanė vėrshuar dy kėmbė tė cilat e kanė detyruar atė tė lėshojė
topin. Janė dhėnė 7-minuta shtesė. Nė fund tė lojės mbrojtėsi kosovar
Leci ėshtė ndėshkuar me kartonin e dytė tė verdhė duke e lėnė skaudrėm
pėr 5-min me dhjetė lojtarė. Ky ishte dhe momenti qė Dinamo e
pathyeshme deri tani tė bente Pit-Stopin e parė.
===========================================
=============
==============================

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga gazola prej Sun Jul 06, 2008 9:17 pm

Kampionati Shqipetar Kombetarja-shqiptareSHQIPERIA nr 100 NE RENDITJEN E FIFA'SMuaji korrik sjell pozicionimin mė tė keq tė kuqezinjve nė pesė vitet e funditShqipėria bie nė mėnyrė tė ndjeshme nė
renditjen e FIFA-s. Tashmė kuqezinjtė e shohin veten nė vendin e 100 nė
klasifikim, pas skuadrave tė nivelit modest si: Benini, Uganda, Koreja
e Veriut, Gambia, Libia, Surinami, Ruanda e Guinea Ekuatoriale,
ndėrkohė qė nė pozita mė tė mira janė edhe Qipro (63) e Burkina Faso
(64). Sipas pėrllogaritjeve mė tė fundit, kombėtarja ka humbur 16 pikė
nė krahasim me muajin e kaluar, qė ka shkaktuar edhe rėnien me 18
vende: nga i 82-ti nė tė 100-in. Kėtu ka ndikuar edhe mungesa e
ndeshjeve gjatė muajit qershor, ndėrkohė qė njė pjesė e madhe e
skuadrave aktivizoheshin nė Euro 2008 (pėrfaqėsueset evropiane) dhe nė
eliminatoret e Botėrorit 2010 (pėrfaqėsueset e kontinenteve tė tjera).
Nė gjysmėn e parė tė kėtij viti kalendarik, skuadra e drejtuar nga Ari
Han ka njohur rėnie dhe ngritje, por bilanci ėshtė negativ, pasi tashmė
ndodhet 20 pozicione mė poshtė. Nė muajin janar, kur tekniku holandez
ėshtė prezantuar nė krye tė kuqezinjve, skuadra renditej nė vendin e
80, pas mbylljes sė keqe tė eliminatoreve pėr Kampionatin Evropian.
Edhe pse nuk u aktivizua, gjatė shkurtit Shqipėria e shihte veten e
73-a nė botė, por prej kėtij momenti fillon rėnia. Klasifikimi i marsit
“i heq” pėrfaqėsueses njė pozicion, ndėrsa gjatė prillit, skuadra
renditet e 76-a, e qėndron nė kėto pozita edhe nė maj. Qershori ka dhėnė
goditjen e parė tė madhe, duke bėrė qė kombėtarja ta shohė veten nė
vendin e 82-tė, duke humbur 9 pozicione nė epokėn “Han” dhe e
pozicionuar dy vende mė poshtė qė prej fillimit tė vitit 2008. Vendi i
100 nė muajin korrik ėshtė klasifikimi mė i keq i kombėtares shqiptare
nė pesė vitet e fundit, pasi nė mars tė vitit 2003 ajo pozicionohej e
101 nė renditjen e organizuar nga “qeveria” e futbollit botėror. Po nė
atė vit, por nė muajin shkurt, kuqezinjtė e shihnin veten nė vendin e
100. Klasifikimi mė i keq nė histori pėr kombėtaren ėshtė regjistruar
nė gusht tė vitit 1997, kur skuadra pozicionohej e 124-ta, ku nė harkun
e 14 muajve (qershor 1996-gusht 1997) janė humbur plotė 34 vende.
Spanja
Pas triumfit tė pėrpara katėr ditėve nė Euro 2008, kreu i
klasifikimit mujor tė FIFA-s ėshtė marrė nga Spanja. Iberikėt janė
skuadra e gjashtė qė ngjiten nė majė qė prej vitit 1993, kur u zbatua
pėr herė tė parė kjo renditje, pas Brazilit, Francės, Italisė,
Gjermanisė e Argjentinės. Pas spanjollėve renditen Italia e Gjermania,
ndėrsa Brazili e Holanda dalin nga pesė tė parat. E nėnta Portugalia
kundėrshtare e Shqipėrisė nė eliminatoret e Botėrorit 2010, ndėrsa
kundėrshtaret e tjera tė grupit, Suedia, Danimarka, Hungaria e Malta
renditen respektivisht nė vendet 26, 36, 52 dhe 134.

_________________
Kampionati Shqipetar I139821082_95197_2
Me mir nje fund me dhimbje sesa...nje dhimbje pa fund

Greminat e pafundme,
Ato qė mėshirė nuk kanė,
Zemrat nė dysh na i kanė ndarė
O i dashuri Elbasan, se
Lulet mė tė bukura na i moren, e
As pyet pėr kėtė s’na kanė.
gazola
gazola
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 516
Age : 33
Localisation : e ku tjeter?
profesioni : Laborant-Dentar Stomatologji
hobi : Muzika
Reputation : 0
Points : 11
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit http://riniashqiptare.forumsq.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Wed Aug 27, 2008 9:56 pm

KAMPIONATI 70 KOMBETRAR.SUPER LIGA-JAVA1

Time home away ht

Ft VLLAZNIA 0-0 TIRANA

Ft ELBASANI 0-0 APOLLONIA

Ft DINAMO 0-0 TEUTA

FT LUSHNJA 0-1 PARTIZANI

Ft BESA 0-1 FLAMURTATRI

Ft SHKUMBINI 4-1 BYLIS

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Sun Aug 31, 2008 8:49 pm

KAMPIONATI 70 KOMBETRAR.SUPER LIGA-JAVA ll

Time home away ht

Ft DINAMO 3-2 Shkumbini

Ft Teuta 0-1 Tirana

Ft Bylis 2-3 Besa

Ft Partizani 1-2 Vllaznia

Ft Flamurtari 0-1 Elbasani

Ft Apolonia 2-0 Lushnja


__________________________________
__________________________________-

Vllaznia fiton ne Tirane,Elbasani ne Vlore

Partizani nuk arriti tė rikuperojė dizavantazhin e dyfishtė tė
Vllaznisė (1-2), duke shijuar njė humbje tė hidhur nė “Qemal Stafa”.
Vioresin Sinani (23’) e ishi-Paulin Dhembi (52’) shėnuan pėr
formacionin e Agim Canajt (i ndėshkuar me karton tė kuq), ndėrsa pėr
formacionin e Hasan Likės (edhe ky i larguar nga bankina) shkurtoi
diferencėn Artan Karapici nė tė (goli i dytė i tij sezonal pas atij
kundėr Lushnjės).

Flamurtari humbi nė Vlorė me Elbasanin (0-1),
nė njė ndeshje ku pati 3 kartonė tė kuq (2 Flamurtari: Alvizh e Gega;
Bejzade pėr Elbasanin) e 10 kartonė tė verdhė (7 Flamurtari, 3
Elbasani). Golin e vetėm tė takimit e shėnoi Merxha nė minutėn e 91-tė,
pasi shfrytėzoi njė top tė kthyer gabimisht prapa nga mbrojtja
vlonjate. Arifaj i Flamurtarit godit shtyllėn. Humbja e parė e
Flamurtarit dhe fitore pėr Elbasanin. Kontestime tė tifozėve ndaj
gjyqtarit Kridens Meta.

Apolonia fitoi derbin myzeqar me Lushnjėn nė Fier me rezultatin e pastėr 2-0.

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Mon Sep 15, 2008 5:46 pm

KAMPIONATI 70 KOMBETRAR.SUPER LIGA-JAVA lll

Time home away ht

Ft Elbasani 1-0 Bylis

Ft Tirana 2-1 Partizani

Ft Besa 0-0 Dinamo

Ft Shkumbini 1-0 Teuta

Ft Lushnja 2-1 Flamurtari

Ft Vllaznia 3-1 Apollonia


___________________________________________
______________________________________________________________________________________
Dominojne skuadrat vendase, asnje fitore per udhetueset

Eshte
mbyllur java e 3-te e Kategorise Superiore ne Shqiperi, ndersa jane
rregjistruar rezultate te pritshme dhe jo ndonje surprize. 5 fitore te
skuadrave pritese dhe nje barazim, jane keto shifrat qe jane
rregjistruar ne kete jave. Ne derbin e kryeqytetit Tirana fitoi me
veshtiresi perballe Partizanit me rezultatin 2-1. Vendasit kaluan te
paret ne avantazh me ane e Xhafajt ne te 20', barazoi, barazoi ne te
58' dhe golin e fitores e shenoi Andi Lila ne te 89'. Te kuqte e
kontestuan gjate kete fitore, pasi pretendonin per favorizim nga
gjyqtari per Tiranen. I njejti gjyqtar,Ervis Peza ka drejtuar dhe dy
vjet me pare nje derbi skandaloz ku fitoi Tirana 1-0.
Ne
Kavaje Besa arriti te ndale kampionet ne fuqi te Dinamos, te cilet ne
kete sezon nuk duken te tille me 5 pike te marra ne tri ndeshje.
Barazimi ndaj Dinamos, i ka kushtuar pankinen trainerit Haxhia, i cili
ka dhene doreheqjen nga stoli kavajas.
Shkumbini beri detyren ne shtepi duke fituar 1-0 perballe Teutes fale golit te Rizvanollit ne minuten e 38. Elbasani
me mungesa te shumta arrin te marre fitoren ne Ruzhdi Bizhuta perballe
Bylisit, fale golit te Merxhes ne te 34'. Tri humbjet ne kete kampionat
i kane kushtuar pankinen trainerit Sejdini, i cili ka dhene doreheqjen
pas javes se trete.
Ne
Roza Haxhiu, Lushnja fitoi ndaj Flamurtarit 2-1. Per vendasit shenoi
Sisoko ne te 11' dhe Sekseri ne te 79', ndersa shkurtoi Veliu ne te
81', nderkohe qe Flamurtarit nuk iu akordua nje penallti e dukshme ne
minutat e fundit .
Vllaznia
fitoi ndaj Apolonise, skuadres surprize te dy javeve te para. Dhembi
shenoi i pari per shkodranet ne te 34', ndersa kater minuta me pas
barazoi Shoshi. Ne te 44' shenoi Sinani dhe me rezultatin 2-1 u mbyll
pjesa e pare, ndersa ne te dyten ishte Dhembi, i cili shenoi dhe golin
e trete.
Pas
javes se trete kryesojne Vllaznia, Tirana e Elbasani me nga 7 pike. Ne
javen e katert te Superiores sfida me e rendesishme eshte ajo mes
Dinamos dhe Elbasanit, ndersa Tirana do te luaje ne Fier perballe

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Mon Sep 15, 2008 8:58 pm

Renditja pas javės sė tretė

1. Vllaznia 7 pikė

2. Tirana 7

3. Elbasani 7

4. Shkumbini 6

5. Dinamo 5

6. Apolonia 4

7. Flamurtari 3

9. Partizani 3

10. Lushnja 3

11. Teuta 1

12. Bylis 0


_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Tue Sep 23, 2008 5:11 pm

KAMPIONATI 70 KOMBETRAR.SUPER LIGA-JAVA lV

Ft Dinamo 0-0 Elbasani

Ft Bylis 1-0 Lushnja

Ft Teuta 0-0 Partizani

Ft Shkumbini 1-0 Besa

Ft Apolonia 0-2 Tirana

Ft Flamurtari 1-Vllaznia

Bejzade: Elbasani i fali njė pikė DinamosSulmuesi Skerdi Bejzade thotė se verdheblutė ishin mė afėr fitores ndaj kampionėve“Mėkat qė nuk arritėm tė merrnim pikėt e plota nė takimin kundėr
Dinamos.” Nė kėtė mėnyrė e nis prononcimin e tij pėr “Sportin shqiptar”
futbollisti i njohur i skuadrės elbasanase Skerdi Bejzade, i cili ende
pa filluar bashkėbisedimin nė lidhje me takimin e ditės sė diel dhe
mėnyrės se si e gjykon ai rezultatin dhe lojėn, shprehet direkt i
mėrzitur qė skuadra nuk mundi tė shkojė pėrtej njė rezultati tė bardhė.
“Njė gjė tė tillė e them me bindje, sepse Dinamo nuk e rrezikoi
asnjėherė seriozisht portėn tonė gjatė 90 minutave. Nėse kishte njė
skuadėr qė meritonte fitoren, ishte Elbasani. Humbėm tė paktėn 2 apo 3
raste vėrtet flagrante pėr gol dhe kėtė nuk mund ta mohojė askush,” -
shprehet i mėrzitur Skerdi tani qė ėshtė shumė mė i kthjellėt dhe
gjykon me mė shumė qetėsi. Goleadori i kampionateve tona gjithsesi mund
tė ngushėllohet me faktin se skuadra vazhdon tė mos u lejojė mundėsi tė
mėdha kundėrshtarėve pėr tė fituar ndeshjen dhe kjo situatė ėshtė
pėrsėritur thuajse nė tė gjitha takimet e javėve tė para tė kėtij
sezoni. Skerdi mendon se Dinamo duhet tė jetė e lumtur qė mori njė pikė
kundėr verdhebluve. “E di qė duhet tė kisha shėnuar dhe, nėse kjo do tė
kishte ndodhur, sot do tė ishim nė vendin e parė bashkė me Tiranėn. Jo
vetėm unė, por edhe Abazaj pati raste shumė tė mira. Prandaj e
pėrsėris, qė kemi lėnė dy pikė shumė tė vlefshme dhe Dinamos i kemi
falur njė pikė nė rastin konkret. Po tė shohim edhe qarkullimin e
topit, cilėsinė e lojės nė tėrėsi dhe rastet qė u krijuan, mendoj se
treguam qė jemi njė ekip me pretendime serioze,” - ka deklaruar pėr
gazetėn Skerdi Bejzade, i cili ende nuk ka arritur tė zhbllokohet nė
sezonin e ri, edhe pse roli i tij kėtė sezon ėshtė tė ndihmojė
sulmuesit Xhafa dhe Abazaj. Nė analizėn e tij pėr takimin qė kaloi,
Bejzade megjithatė mendon se njė pikė nė transfertė nuk mund tė hidhet
tej, pėr mė tepėr qė sipas tij, disa nga lojtarėt mė tė mirė tė
skuadrės luajtėn me probleme gjatė takimit. “Qė nė minutat e para
pėsova njė tėrheqje nė kėmbė, por nuk mund ta braktisja fushėn, sepse
tė gjithė ishim koshientė pėr vėshtirėsinė dhe rėndėsinė e ndeshjes. Po
nė tė njėjtėn situatė ishte edhe Ahmataj, apo Fagu, kėshtu qė pėr ne
gjithsesi njė pikė qėndron, pavarėsisht mėnyrės se si rrodhėn ngjarjet
nė fushėn e lojės,” - pohoi “Arusha”, i cili nuk ėshtė shumė dakord me
komentet nė kampin elbasanas, sipas tė cilėve problemi i Elbasanit
qėndron te sulmi. “Nuk jam dakord pėr faktin se njė skuadėr nuk mund tė
jetė njė ekip vėrtet ambicioz dhe pretendime tė mėdha duke u mbėshtetur
vetėm te sulmi. Natyrisht, ėshtė njė moment jo i mirė pėr vijėn e parė,
por mjafton vetėm tė zhbllokohemi dhe mė pas do tė hyjmė nė rrjedhėn
normale. Megjithatė, mendoj se ne si ekip duhet tė kushtojmė mė shumė
rėndėsi arritjes sė fitores dhe jo faktit se kush shėnon. Nėse do tė
marrim rastin konkret tė mbrojtjes, e cila ėshtė mė e mira nė
kampionat, sigurisht qė do tė thonim fjalėt mė tė mira, por askush nuk
mund tė mohojė punėn dhe ndihmėn qė ka dhėnė pjesa tjetėr e ekipit, si
mesfusha dhe sulmi, nė mosprekjen e rrjetės,” - pėrfundon Skerdi
Bejzade, sulmuesi i Elbasanit.


Klasifikimi i Superliges pas javes se 4-t1. TIRANA 10 pike
2. SHKUMBINI 9 pike
3. ELBASANI 8 pike
4. VLLAZNIA 7 pike
5. FLAMURTARI 6 pike
6. DINAMO 6 pike
7. APOLONIA 4 pike
8. BESA 4 pike
9. PARTIZANI 4 pike
10. LUSHNJA 3 pike
11. BYLIS 3 pike
12. TEUTA 2 pike

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Mon Sep 29, 2008 8:58 pm

KAMPIONATI 70 KOMBETRAR.SUPER LIGA-JAVA V


Ft Elbasani 1-1 Shkumbini

Ft Tirana 3-1 Flamurtar

Ft Lushnja 1-2 Dinamo

Ft Partizani 0-1 Apolonia

Ft Besa 1-1 Teuta

Ft Vllaznia 1-0 Bylis


________________---------------------------------
________________---------------------------------

Stojku, heroi dhe antiheroi elbasanasGentian Stojku ėshtė heroi i Elbasanit dhe ēuditėrisht edhe “heroi” i Shkumbinit nė derbin e mbyllur 1-1.

Elbasanasi,
i cili ka luajtur si pėr Elbasanin e skuadrėn peqinase shėnoi njė gol
pėr verdheblutė nė tė 42’, pro edhe njė autogol nė minutėn e 91-tė nė
favor tė Shkumbinit, qė luajti nga minuta e 58-tė me dhjetė lojtarė.

Tashmė, ekipi i Mirel Josės ndodhet nė vendin e pestė me tetė pikė e pesė pikė larg Tiranės kryesuese me 13 pikė.

Klement
Xhyra i Shkumbinit shkaktoi njė faull brenda zonės, e gjyqtari
ndėrkombėtar Jareci nuk hezitoi. Nga pika e bardhė realizoi veterani
Gentian Stojku nė minutėn e 42-tė.

Ndeshja ka pasur shumė momente tensioni si nė fushė ashtu dhe nė tribuna.


minutėn e 58-tė, talenti peqinas Erion Mustafaj ndėrhyri ashpėr kundėr
mbrojtėsit Endri Vrapi dhe Jareci nuk nguroi tė nxirrte kartonin e kuq,
ndėrkohė qė mbrojtėsi i Kombėtares shqiptare u largua me barelė nga
tapeti i “Ruzhdi Bizhutės”.

Verdheblutė patėn pėr mė shumė se 20
minuta edhe shėrbimet e “Arushės”, Skerdi Bejzade, i cili zėvendėsoi
sulmuesin Oriand Abazaj, por pa mundur qė tė realizojė nė portėn e
Llanit.

Kur tė gjithė nė stadium prisnin tė festonin fitoren e
tretė seznale tė 2-herė kampionėve tė Shqipėrisė, mbrojtėsi i
Shkumbinit, Erald Turdiu hodhi njė top nė zonė, e nė rrėmujė e sipėr
Stojku nė tė 91’ e drejtoi sferėn nė kuadratin e portierit Osmani, duke
befasuar portierin e dhe ultrasit verdheblu. Pas pėrfundimit tė takimit
tifozėt shfaqėn pakėnaqėsi pėr administrimin e lojės sė Elbasanit nga
ana e trajnerit Mirel Josa.

Shkumbini, pas pikėve tė plota nė
shtėpi, 9 tė tilla, morri edhe pikėn e parė nga dy ndeshjet nė
transfertė edhe pse luajti me 10 lojtarė.

E Diele, 28 Shtator 2008

SUPERLIGA-KLASIFIKIMI


Klasifikimi i Superliges pas javes se 5-t1. TIRANA 13 pike
2. SHKUMBINI 10 pike
3. VLLAZNIA 10 pike
4. DINAMO 9 pike
5. ELBASANI 9 pike
6. APOLONIA 7 pike
7. FLAMURTARI 6 pike
8. BESA 5 pike
9. PARTIZANI 4 pike
10. TEUTA 3 pike
11. LUSHNJA 3 pike
12. BYLIS 3 pike

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga sajmir_pasha prej Sat Oct 04, 2008 7:33 pm

KAMPIONATI 70 KOMBETRAR.SUPER LIGA-JAVA Vl


Ft Besa 1-0 Elbasani

Ft Shkumbini 1-2 Lushnja

Ft Dinamo 1-1 Vllaznia

Ft Bylis 0-0 Tirana

Ft Flamurtari 1-0 Partizani

Ft Teuta 2-1 Apolonia


_______________________________
_______________________________

Besa arrin fitoren e parė nė shtėpiBesa
mė nė fund pas katėr ndeshjesh tė zhvilluara nė shtėpi arriti fitoren e
parė, por dhe trajneri Ilir Daja regjistroi fitoren e parė, pas njė
humbjeje me Shkumbinin (1-0) e njė barazimi me Teutėn (1-1). Dhe kėtė e
arriti ndaj ish-skuadrės me tė cilėn fitoi titullin e parė kampion,
Elbasanit, edhe pse me rezultatin e ngushtė 1-0.

Mbrojtėsi i
Elbasanit, Endri Vrapi pengoi sulmuesin e Besės, Gerhard Progri brenda
zonės, e gjyqtari nuk u mendua dy herė pėr tė dhėnė penallti. Kapiteni
Bekim Kuli realizoi me njė gjuajtje tė lehtė, duke mposhtur portierin
verdheblu Osmani. Ky ishte goli i dytė me penallti i ish-sulmuesit tė
Dinamos, pas atij kundėr Bylisit e i treti sezonal pėr kavajasin.

Njė
fitore me vlera, teksa Daja ka dy javė kohė pėr tė pėrgatitur skuadrėn
e tij pėr ndeshjen e radhės nė transfertė kundėr Lushnjės, qė fitoi me
Shkumbinin. Elbasani pret nga ana e tij nė javėn e 7-tė (18 tetor 2008)
Teutėn, qė fitoi tė premten 2-1 me Apoloninė.
__________________________________________
_________________________________________

Klasifikimi i Superligės pas javės sė 6-tė1. TIRANA 14 pike
2. VLLAZNIA 11 pike
3. DINAMO 10 pike
4. SHKUMBINI 10 pike
5. ELBASANI 9 pike
6. FLAMURTARI 9 pike
7. BESA 8 pike
8. APOLONIA 7 pike
9. LUSHNJA 6 pike
10. TEUTA 6 pike
11. PARTIZANI 4 pike
12. BYLIS 4 pike

_________________
Kampionati Shqipetar BlueGlitterStemRoseTE DUA JETA IME
sajmir_pasha
sajmir_pasha
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 196
Age : 35
Localisation : Rhodos_Greece
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 03/06/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kampionati Shqipetar Empty Re: Kampionati Shqipetar

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi